BREAKING NEWS

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po hetojnë dosjen e plotë të “McGonigal” në bashkëpunim me FBI, nga letër-porositë dhe informacionet me inteligjencën amerikane, deri tek marrja në pyetje në fshehtësi të plotë në Nju Jork...

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të marrin frenat e qeverisë pas largimit të Edi Ramës, çfarë pritet të ndodhë më 8 dhjetor, socialistët në ankth

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të
x
BREAKING NEWS

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron drejtësinë dhe vazhdon të mos zbatojë vendimin e gjykatës, pritet refuzimi i tretë ndaj agjentëve të BKH

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur dosjen “CEZ-DIA”, ja çfarë po ndodh brenda SPAK, Romeo Kara nxjerr prapaskenat e bujshme

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes ‘Berisha’, ju tregoj një nga provat e DASH në dosjen e tij ‘non-grata’ dhe roli i Argitës duke përdorur Jamarbër Malltezin në korrupsion dhe pasurim nëpërmjet pushtetit

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes
x
BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x

Lifestyle

Studimi: Gratë që pinë verë plaken më ngadalë

Studimi: Gratë që pinë verë plaken më ngadalë

Një lloj vere e kuqe mund të ndalojë plakjen e lëkurës, thonë ekspertët. Një studim i ri ka treguar se një lloj vere e kuqe specifike dhe e pazakontë e bën lëkurën të duket më e re.

Studiuesit nga Universiteti i Floridës zbuluan se gratë që pinin dy gota verë muskat joalkoolike në ditë kishin më shumë elasticitet dhe mbajtje uji në lëkurën e tyre sesa ato që konsumonin një placebo. Gjetjet e studimit u prezantuan këtë të hënë në Boston në takimin vjetor të Shoqatës Amerikane për Ushqyerje “Nutrition 2023”.

Vera Muskat është bërë nga rrushi Muskat, një rrush i fortë, me lëkurë të trashë, vendas në Amerikën e Veriut.

Humbja e elasticitetit bën që lëkura të ulet gjatë procesit të plakjes, ndërsa mbajtja e ujit ndihmon në krijimin e një pengese kundër dëmtimit. Studimi i lartpërmendur është i pari që përcakton se si konsumimi i verës mund të ndikojë në shëndetin e lëkurës në një provë klinike të rastësishme.

Shkencëtarët zgjodhën 17 gra midis moshës 40 dhe 67 vjeç dhe i caktuan rastësisht të pinin dy gota në ditë verë muskat të paalkoolizuar ose një pije placebo që dukej dhe kishte shije të ngjashme.

Rrushi muskat është vendas në Amerikën Juglindore dhe përdoret zakonisht për të bërë verë, megjithëse shpesh quhet “superfrut” për shkak të niveleve të larta të polifenoleve, duke përfshirë anthocyanins, quercetin dhe acid ellagic, që mund të zvogëlojë inflamacionin dhe stresin oksidativ.