BREAKING NEWS

Avokati i njohur 'nxjerr zbuluar' drejtësinë me vendimin ndaj Tahirit: Lirimet para kohe me kusht ndodhin rrallë, nuk do përbënte lajm nëse...

Avokati i njohur 'nxjerr zbuluar' drejtësinë me vendimin
x
BREAKING NEWS

"Ç’do të ndodhë me deputetët e përjashtuar nga Basha dhe Alibeaj"? Bardhi flet për 'fatin' e tyre dhe habit me deklaratën: Nuk janë problem i përçarjes

"Ç’do të ndodhë me deputetët e përjashtuar
x
BREAKING NEWS

Lirimi i Tahirit, ish-prokurori ‘bën për ujë të ftohtë’ qeverinë: Vendim luksi, thjesht kërkoni një ministër në burg si rezultat të drejtësisë

Lirimi i Tahirit, ish-prokurori ‘bën për ujë të
x
BREAKING NEWS

“Nëse nëna e fëmijëve...”, avokati i njohur del me deklaratën 'bombë': Ju tregoj provën e fortë që mund të rikthejë në qeli Tahirin

“Nëse nëna e fëmijëve...”, avokati i njohur del
x
BREAKING NEWS

“Në zarf mendova se ishte çokollatë”, gazetarja Hoxha zbardh prapaskenat e bujshme nga arrestimi i zyrtares së lartë të Shëndetësisë

“Në zarf mendova se ishte çokollatë”, gazetarja
x
BREAKING NEWS

Zarfi i "ëmbël” fundos zyrtaren e lartë, zbardhet dëshmia e Sekretares së Përgjithshme e Shëndetësisë

Zarfi i "ëmbël” fundos zyrtaren e lartë, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Tensionet në veri, gazeta gjermane trondit me artikullin: Politikat e Kurtit, në përputhje me planet serbe për destabilizimin e rajonit

Tensionet në veri, gazeta gjermane trondit me artikullin: Politikat e
x
BREAKING NEWS

"Po flitet minutat e fundit"/ Eksperti Ervin Karamuço del me deklaratën 'bombë': Së shpejti do të arrestohet një ish-kryebashkiak

"Po flitet minutat e fundit"/ Eksperti Ervin Karamuço del me
x

Lifestyle

"Fenomen i njohur si sindroma e vdekjes së papritur aritmike"/ Sulmi në zemër: Sa rrezikohen meshkujt e moshës së mesme gjatë seksit. Ja çfarë thotë studimi më i fundit

"Fenomen i njohur si sindroma e vdekjes së papritur aritmike"/

Sa rrezikohen meshkujt e moshës së mesme gjatë seksit nga sulmi në zemër? Vdekjet nga sulmet në zemër gjatë ose menjëherë pas seksit janë të rralla.

Dhe gjatë një studimi të botuar në JAMA Cardiology, ekipi hulumtues analizuan të dhënat që  njerëzve që vdiqën nga një atak në zemër që lidhej me aktivitetin seksual.

Ata vunë re se rreziku rritej për shkak të pasionit dhe energjisë që lidhet me kryerjen e marrëdhënieve seksuale.

Nga 6.847 pacientëve që kishin vdekur (gjatë 16 viteve të mëparshme) nga një atak i papritur në zemër, ata zbuluan se vetëm 17 prej tyre humbën jetën brenda një ore pasi kishin kryer marrëdhënie seksuale, ose vetëm 0.2%.

Studiuesit vunë re se 11 nga këto 17 raste ishin meshkuj, por jo të moshuar, pasi mosha mesatare ishte vetëm 38 vjeç.

Por, sipas rezultateve shumica e burrave kishin probleme të mëparshme në zemër. Ndërsa tek 9 nga pacientët që nuk kishin probleme të mëparshme, zemra e tyre thjesht pushoi së rrahuri, fenomen i njohur si sindroma e vdekjes së papritur aritmike.