BREAKING NEWS

Milaim Zeka paralajmëron arrestime "VIP" në Shqipëri dhe jep lajmin "e keq" për Edi Ramën

Milaim Zeka paralajmëron arrestime "VIP" në Shqipëri
x
BREAKING NEWS

Vjen deklarata ‘bombë’, spiunët që hynë në pallatin e Kremlinit zbulojnë sëmundjet që rrezikojnë jetën e Putinit: Do të vdesë brenda 2...(VIDEO)

Vjen deklarata ‘bombë’, spiunët që hynë në
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi paralajmëron “tërmet” në politikën shqiptare: Ja goditja që do të marrë Sali Berisha në 7 korrik dhe 4 dosjet e SPAK që do të tronditin opozitën, Meta përgjegjës për korrupsionin në Shqipëri

Fatos Klosi paralajmëron “tërmet” në politikën
x
BREAKING NEWS

Bordi merr vendimin, publikohen çmimet e reja të produkteve ushqimore, sa lek do të shiten duke nisur nga 1 kg sheqer deri tek...

Bordi merr vendimin, publikohen çmimet e reja të produkteve
x
BREAKING NEWS

Meta-Berisha shtojnë thirrjet për rrëzimin e qeverisë dhe shkundje të sistemit, ja strategjia që po aplikojnë 2 antiamerikanët e “Foltores” për të joshur ithtarët e tyre

Meta-Berisha shtojnë thirrjet për rrëzimin e qeverisë dhe
x
BREAKING NEWS

E trishtë! Shuhet në moshë shumë të re pedagogia e njohur, rektorja e Universitetit ndan lajmin e hidhur (EMRI+FOTO)

E trishtë! Shuhet në moshë shumë të re pedagogia e
x
BREAKING NEWS

Zbardhet sondazhi i gazetës “Sot”, ja kush është ministri më i pëlqyer në qeverinë “Rama 3”, Frida Krifca dhe Mirela Kumbaro më të urryerat për qytetarët

Zbardhet sondazhi i gazetës “Sot”, ja kush është
x
BREAKING NEWS

Ngjarjet kriminale në Shqipëri/ DEA bën lëvizjen e papritur, reagon eksperti Karamuço dhe jep lajmin e bujshëm: Koha e duhur

Ngjarjet kriminale në Shqipëri/ DEA bën lëvizjen e papritur,
x

Lifestyle

Sytë nga qielli, ky është fenomeni i veçantë që pritet të ndodhë nesër

Sytë nga qielli, ky është fenomeni i veçantë që

Hëna e parë e plotë për vitin 2022 do të ndodhë të martën, më 14 qershor.

Hëna e plotë do të përkojë me afrimin më të afërt të Hënës me Tokën, duke e bërë të duket më e madhe dhe më e ndritshme se zakonisht.

Fiset vendase amerikane e quajtën këtë hënë të plotë “Luleshtrydhe” sepse përkonte me kulmin e sezonit për pjekjen dhe grumbullimin e frutave.

Superhëna e dytë do të ndodhë më 13 korrik, ndërsa e treta dhe e fundit për këtë vit do të ndodhë më 12 gusht.

Ndërsa orbita eliptike e Hënës rreth Tokës ndryshon vazhdimisht distancën midis trupave, superhëna ndodh kur Hëna e plotë afrohet me Tokën.

Distanca Tokë-Hënë varion nga 406,712 kilometra (maja) deri në 356,445 kilometra (periferia), me një distancë mesatare prej afërsisht 384,500 kilometra.

Kur Hëna e plotë ndodh afër orbitës, atëherë konsiderohet se ka një super-hënë, term që nuk është astronomik.

Termi, sipas Agjencisë Hapësinore të SHBA (NASA), u shpik nga astrologu Richard Nolle në 1979.