Lajme të tjera
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime të bujshme në Shqipëri: Ju tregoj se çfarë do të ndodhë pas 10 ditësh në Tiranë

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime të bujshme në
x

Lifestyle

Tani është fiks koha/ Harrojini viagrat, bëni këtë veprim dhe do të përjetoni seks super të zjarrtë

Tani është fiks koha/ Harrojini viagrat, bëni këtë

Jeta seksuale gjatë dimrit mund të ulet, por marrja shtesë e vitaminës D mund t’ju ndihmojë të ringjallni dëshirën për të kryer marrëdhënie me partnerin tuaj.

E ashtuquajtura “vitamina e diellit” – që mund ta përvetësojmë lehtësisht nga ekspozimi i diellit gjatë verës – është thelbësore për një sërë përfitimesh shëndetësore, përfshirë kujdesin për kockat, trurin dhe sistemin imunitar.

“Gjatë dimrit kur ka më pak rreze dielli, vitamina D mund të rrisë epshin tuaj”, shpjegoi Rob Hobson, kreu i ushqimit në Healthspan dhe bashkautor i Detox Kitchen Bible.

“Ka shumë faktorë që mund të ndikojnë në dëshirë seksuale, siç janë stresi, ankthi, depresioni, ilaçet, pirja e duhanit, pirja, sëmundjet dhe mbipesha,” tha ai.

Hulumtimet kanë zbuluar se vitamina D luan një rol kryesor në seksin e burrave dhe grave. Një studim, i botuar në revistën Klinike Endokrinologjia, zbuloi se burrat të cilët ishin kishin në dietën e tyre ushqime të pasura me vitaminën D kishin më shumë testosterone, se sa ata që nuk mbanin një diet shumë të shëndetshme.

Për më tepër, hulumtimi i botuar në Gazetën Ndërkombëtare të Urologjisë dhe Nefrologjisë zbuloi se grave që iu gjetën nivele shumë të ulëta të vitaminës D në gjak kishin probleme me seksin dhe nuk e shijonin atë.

Mungesa e kësaj vitamine mund të shkaktojë vështirësi në ngjallje, lubrifikim, orgazëm dhe kënaqësi.

Shumë studime të tjera sugjerojnë se mungesa e dritës së diellit gjatë dimrit ndikon në nivelet e estrogjenit, një hormon seksi femëror.

40 përqind të të rriturve që vuajnë nga vitamina D e ulët gjatë dimrit, sipas Anketës Kombëtare të Dietave dhe të Ushqyerit në Mbretërinë e Bashkuar, kanë probleme në dhomën e gjumit me partneren e tyre.

Ngrënia e ushqimeve të pasura me vitaminë D, të tilla si vetëm peshq, vezë dhe kërpudha, mund të ndihmojnë shumë për jetën tuaj seksuale.

Duke qenë se tashmë jemi në stiën e verës, ekspozimi sa më shumë në diell do t’iu mundësojë marrjen e kësaj vitamine.