BREAKING NEWS

Koronavirusi/ Mjeku Pëllumb Pipero tregon sa mundësi kanë të shërohen pacientët e vendosur në intubim

Koronavirusi/ Mjeku Pëllumb Pipero tregon sa mundësi kanë të
x

Lifestyle

Të çmendur pas burive, qyteti ku nëse i bie pa pushim semafori i kuq zgjat më shumë

Të çmendur pas burive, qyteti ku nëse i bie pa pushim semafori

Si ta luftojmë ndotjen akustike në një qytet të ngjeshur? E thjeshtë, sa më shumë i bie burive aq më pak lëviz. Në qytetin indian, Mumbai, autoritetet policore vendosën të hartonin një plan për të disiplinuar shoferët, për mos t’u rënë borive.

“Thë Guardian” shkruan se në semaforët e Mumbait u vendosën sensorë, të cilët kur ndjenin se buritë e kalonin masën e ndotjes akustike, drita e kuqe rrinte më shumë e ndezur.

Kohët e fundit Mumbai u rendit si qyteti i katërt me trafikun më të ngjeshur në botë, nga indeksi i trafikut “TomTom”, me një normë bllokimi prej 65% dhe një kohë mesatare të kaluar në trafik çdo vit për drejtuesit e 8 ditëve dhe 17 orëve.