BREAKING NEWS

Regjistrohen 25 raste të reja me Covid, asnjë viktimë në Shqipëri

Regjistrohen 25 raste të reja me Covid, asnjë viktimë në
x
BREAKING NEWS

Lajm i trishtë! Ndërron jetë ish-deputeti i njohur i Partisë Demokratike

Lajm i trishtë! Ndërron jetë ish-deputeti i njohur i Partisë
x
BREAKING NEWS

Italia deklasifikon 4 mijë dokumente, mes tyre akte top sekret të misioneve në Shqipëri, në ato vite kryeministër ishte Ilir Meta, priten të zbardhen emrat e ministrave dhe magjistratëve shqiptarë

Italia deklasifikon 4 mijë dokumente, mes tyre akte top sekret të
x
BREAKING NEWS

“Rrezikojmë të njëjtin tmerr...”/ Erion Braçe thirrje urgjente të gjithë shqiptarëve: Mos keni frikë! Çohuni!

“Rrezikojmë të njëjtin tmerr...”/  Erion
x
BREAKING NEWS

Degradon keq situata/ Vazhdojnë protestat masive kundër masave anti-Covid në Gjermani, mijëra njerëz zbarkojnë në rrugë, një burrë pësoi atak kardiak teksa u arrestua nga policia (DETAJET)

Degradon keq situata/ Vazhdojnë protestat masive kundër masave
x
BREAKING NEWS

THELLOHET TRAGJEDIA! Shpërthimi i bombolës së gazit brenda hotelit në Velipojë, pas 2 vajzave ndërron jetë edhe nëna. Ja si paraqitet gjendja e djalit të vetëm të familjes që ka mbijetuar

THELLOHET TRAGJEDIA! Shpërthimi i bombolës së gazit brenda
x
BREAKING NEWS

Alarmohen qytetarët në Elbasan, zbulohet një granatë në mes të rrugës, njoftohen me urgjencë forcat xheniere

Alarmohen qytetarët në Elbasan, zbulohet një granatë në
x
BREAKING NEWS

GJKKO nuk rihapi hetimin për Fatmir Mediun, SPAK bën një tjetër lëvizje

GJKKO nuk rihapi hetimin për Fatmir Mediun, SPAK bën një
x

Lifestyle

Të gjithë e keni parë, por asnjëherë s’e keni menduar pse ekziston kjo vrimë në lavamanin tuaj

Të gjithë e keni parë, por asnjëherë s’e keni

Është e dobishme ta dini

A keni pyetur ndonjëherë përse çdo lavaman ka hapje të vogël, përkatësisht një vrimë të vogël, nën rubinet?

Ekzistojnë dy arsye përse kjo vrimë është shumë e rëndësishme.

1. Parandalon derdhjen e ujit

Arsyeja e parë është pengimi i derdhjes së ujit nga lavamani. Nëse e mbyllni lavamanin (apo vaskën, apo enëlarësen) apo e harroni rubinetin hapur, teprica e ujit do të hyjë nëpër atë vrimë dhe do të shkojë në kanal dhe në atë mënyrë do të pengohet që uji të fillojë të derdhet në dysheme.

Mirëpo, nëse uji nga rubineti rrjedh me vrushkull të madh, atëherë derdhja do të ndodhë më vonë, kështu që është me rëndësi që të kujdeseni të mos hapni krejt rubinetin, ndërkohë gypi shkarkues është i mbyllur.

Gjithashtu duhet pasur parasysh që ajo hapje funksionin e vet e bën vetëm në rastet kur lihet rubineti hapur dhe lavamani mbushet me ujë, mirëpo jo edhe në situatat kur vetë gypi shkarkues është i mbyllur, pos eventualisht kur është fjala për vaskën, sepse ndonjëherë në atë rast është distanca më e madhe nga hapja shkarkuese dhe gypi i shkarkimit.

2. Përmirëson derdhjen

Ajo hapje, në të vërtetë, ndihmon që uji më shpejt të kalojë nëpër gypin shkarkues në atë mënyrë që lejon ajrin i cili gjendet në gypin shkarkues që të dalë. Sikur të mos ishte ajo hapje, uji do të rridhte shumë ngadalë.

Mbase ndonjëherë keni vërejtur që nëpërmjet asaj hapjeje dalin flluska sapuni kur diçka lani, andaj e teproni pak me detergjent, ajo është teprica e ajrit i cili duhet të dalë.

Ndonjëherë duhet pastruar

Meqenëse për të kryesisht njerëzit kujdesen kur nën rubinet mbyllin shkarkimin dhe lëshojnë ujin, atëherë ajo nuk hynë në atë hapje, në të do të grumbullohen ndotje, andaj është mirë që herë pas here me kohë ta pastroni në mënyrë që shkarkimi i ajrit dhe i ujit të mos hasin në pengesa.