BREAKING NEWS

A do ketë pasoja për Ramën? Habit eksperti: Mund të ketë hetime nëse...

A do ketë pasoja për Ramën? Habit eksperti: Mund të
x
BREAKING NEWS

Rama korruptoi McGonigal-in? Gazetari amerikan zbulon se çfarë po bën FBI me këtë çështje

Rama korruptoi McGonigal-in? Gazetari amerikan zbulon se çfarë po
x
BREAKING NEWS

Skandali i McGonigal, gazetari Hoxha zbulon çfarë po ndodh me kryeministrin: Rama ka anuluar aktivitetet, që nga e mërkura...

Skandali i McGonigal, gazetari Hoxha zbulon çfarë po ndodh me
x
BREAKING NEWS

A është Agron Neza agjent i FBI? Gazetari amerikan zbardh prapaskenat

A është Agron Neza agjent i FBI? Gazetari amerikan zbardh prapaskenat
x
BREAKING NEWS

Arrestimi i ish-agjentit/ Gazetari amerikan zbardh detaje të reja: E dashura e McGonigal i dërgoi e-mail FBI, kërkoi hetimin e tij

Arrestimi i ish-agjentit/ Gazetari amerikan zbardh detaje të reja: E
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm për qytetarët

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e
x
BREAKING NEWS

Flamur Noka zbardh një tjetër pjesë të dosjes së McGonigal dhe plas deklaratën e fortë: FBI ka përgjuar Ramën, ka në dorë biseda...

Flamur Noka zbardh një tjetër pjesë të dosjes së
x
BREAKING NEWS

Çështja “Gërdeci”, avokati Beqiri zbërthen lëvizjet e Shkëlzen Berishës: Ja zyrat ku hyri për të...

Çështja “Gërdeci”, avokati Beqiri zbërthen
x

Shëndeti

Të gjithë e përdorim në shtëpi, nuk e merrni me mend pasojat deri vdekjeprurëse që ka letra e aluminit

Të gjithë e përdorim në shtëpi, nuk e merrni me mend

Letra e aluminit përdoret gjerësisht nga familjet për të ruajtur ushqimin, apo për ta ngrohur atë në mikrovalë. Ajo është e dobishme në disa raste, pro nëse nuk përdoret siç duhet shkakton pasoja vdekjeprurëse.

Mjekët kohë më parë kanë publikuar studimin i cili tregon se nëse e përdorni letrën e aluminit për të gatuar ushqim, mund të rrezikoni seriozisht shëndetin tuaj.

Universiteti amerikan në Sharjah ka arritur në përfundimin se një pjesë mishi që është përgatitur në letër alumini përmban deri në 400 miligramë metale, ndërsa Organizata Botërore e Shëndetësisë thekson se është e lejuar marrja e vetëm 40 miligramëve në ditë.

Gjithashtu, referuar studimit ka rezultuar se përdorimi i letrës së aluminit në gatimin e ushqimit është i lidhur edhe me osteoporozën dhe sëmundjen e Alzheimerit. Përveç problemeve me eshtrat dhe me trurin, me përdorimin e letrës së aluminit dëmtoni edhe mushkëritë tuaja.

Trupi i njeriut mund të përballet në mënyrë efikase me sasi të vogla metali, mirëpo problemi është se shumica e njerëzve do të marrin sasi më të mëdha metali për shkak të vendosjes së ushqimit në letër alumini, gjatë gatimit.