Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Të jetuarit në fshat ndikon pozitivisht në shëndetin mendor

Postuar: 21/05/2018 - 19:26

Njerëzit që jetojnë në zonat rurale janë më të lumtur se sa banorët e qytetit. Kështu thonë hulumtimet e fundit të realizuara në Kanada në të cilin u analizuan 400  mijë njerëz duke përdorur një shkallë për të njohur shifrat e lumturisë.

Qytetet kanë paga më të larta, nivele të arsimit të lartë dhe norma më të ulëta të papunësisë. Megjithatë, kjo nuk nënkuptonte asgjë në kuptimin e gëzimit: njerëzit që jetonin në fshat ishin, mesatarisht, tetë herë më të lumtur sesa njerëzit në zonat urbane, zbuloi studimi.

Studiuesit thanë se nga hulumtimet gjetën zanafillën e rëndësisë së pamohueshme të komuniteteve të forta mbi izolimin social.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 10

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/08/2018 - 22:05

Video e kësaj nëne po bëhet virale në internet. Në pamjet në fjalë shihet se si Diola, gruaja e një gjinekologut Dardan Baftiut, vallëzon 10 minuta para se të lind.

Postuar: 16/08/2018 - 22:01

Çdo ditë e më shumë, femrat po heqin dorë nga seksi!

Postuar: 16/08/2018 - 21:22

Fotot janë bërë më popullore se kurrë që pas përhapjes së gjërë që smartphonët patën që nga viti

Postuar: 16/08/2018 - 20:43

Memorizimi është një fakt që me kalimin e viteve mund dhe të dobësohet, ndaj gjithmonë është e rë

Postuar: 16/08/2018 - 20:13

Një dietë e pasur me fruta dhe perime shumëngjyrëshe luan një rol kyç për shëndetin.

Postuar: 16/08/2018 - 18:36

Revista gjermane “Petra” kreu një sondazh, në të cilin morën pjesë më shumë se 1000 g

Postuar: 16/08/2018 - 15:01

Yjet na sugjerojnë se cila është qendra më në sintoni me qenien tonë, qoftë vendbanim i përhershë