Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Të mbash lotët është një gjë e gabuar, lërini të rrjedhin lirshëm, sipas shkencës këto janë shtatë përfitimet shëndetësore nga të qarit

Postuar: 09/11/2019 - 12:25

Të gjithë kemi qarë kur kemi qenë të mërzitur, por shpesh mundohemi edhe që t’i mbajmë lotët për të mos rënë në sy.

Në fakt të mbash lotët është një gjë e gabuar. Mos u përpiqni t’i luftoni ato, por lërini të rrjedhin lirshëm sepse nga të qarat ka edhe disa përfitime.

Shkenca ju jep plotë shtatë arsye për të mos i mbajtur lotët.

Hulumtimet nga Universiteti i Tilburgut tregojnë se burrat qajnë mesatarisht një herë në katër javë dhe gratë qajnë mesatarisht 2.7 herë në katër javë dhe kjo nuk është aspak diçka e keqe.

Shikoni më poshtë përfitimet e të qarit: 

1.Të qarat ju qetësojnë

Hulumtimet e kryera në vitin 2014 tregojnë se të qara ka një efekt ngushëllues. Në hulumtim është shpjeguar se e qara aktivizon sistemin nervor parasimpatik, i cili ndihmon njerëzit të pushojnë.

2.Lehtëson dhimbjen

Kur qani sepse diçka ju bëri të trishtuar, dhimbja shpesh është mjaft e mprehtë, por ndjeheni të lehtësuar pasi qani. Studiuesit zbuluan se trupi juaj prodhon oksitocinë dhe endorfinë kur qan. Këto përbërës i bëjnë njerëzit të ndjehen mirë.

3.Ndikon në përmirësimin e shikimit

Shumica e njerëzve i dinë lotët si pika që derdhen mbi faqet tuaja kur qani dhe asgjë më shumë. Por ekziston edhe diçka që quhet “lot bazal”. Loti bazal i ndihmon njerëzit që sytë e tyre të jenë të lagur dhe kështu ju do shihni qartë. Ndonjëherë sytë tuaj mund të jenë pak të thatë, gjë që ju bën të shihni pak më pak.

4.Ju ngre humorin

Trupi juaj, siç u shpjegua më lart, prodhon oksitocinë dhe endorfinë kur qani. Kjo është arsyeja pse të qarat ju bën të ndiheni më mirë pasi të keni qarë dhe ju vë në një gjendje shpirtërore më të mirë.

5.Jep më shumë mbështetje

Ndonjëherë njerëzit nuk e kuptojnë se sa ju shqetëson diçka, por befas e kuptojnë më mirë kur qani. Të qash i bën njerëzit të duan të të ngushëllojnë dhe të mbështesin ty.

6.Shkakton më pak stres

Studiuesit janë të bindur që të qarat mund të lehtësojnë stresin. Kur qan, lotët tuaj përmbajnë një përqendrim të caktuar të hormoneve të stresit.

7.Ju mbron nga bakteret

Lotët përmbajnë diçka të quajtur lizozim, e cila ndihmon sytë tuaj të jenë të pastër. Hulumtimet e kryera në vitin 2011 tregojnë se lizozima ul rrezikun e marrjes së llojeve të caktuara të baktereve.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/11/2019 - 15:08

 Dashi
Java fillon me një problem në një bashkëpunim apo marrëdhënie personale. Do ju duhet të ndani mendjen në një raport të vështirë.

Postuar: 18/11/2019 - 13:33

Në Indonezi ndodhet një vend shumë i çuditshëm.

Postuar: 18/11/2019 - 12:30

Vetëm se i keni menstruacionet nuk do të thotë se duhet të shmangni seksin me çdo kusht.

Postuar: 18/11/2019 - 12:23

Dimri po vjen dhe teksa të gjithë një mendje e kemi nga festat, me siguri që jeni duke planifikua

Postuar: 18/11/2019 - 10:27

Pastiçieri italian Nicola Loi var çdo mbrëmje jashtë pastiçerisë qese ku brenda ka ushqim të pake

Postuar: 18/11/2019 - 10:09

Inteligjenca artificiale mund të parashikojë se ku dhe kur rrufeja do të bjerë brenda një interva