Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Teknologjia e njohjes së fytyrës/ Pekini godet shpërdorimin e letrës higjienike

Postuar: 20/04/2017 - 21:34

Një makineri automatike e pajisur me teknologjinë e njohjes së fytyrës regjistron çdo përdorues dhe më pas nxjerr një copë letër 70 cm të gjatë në Tempullin e Parajsës në Pekin, në nismën e fundit kundër abuzimit me letrën higjenike të tualetet publike të Kinës. I njëjti përdorues do të duhet të presë 9 minuta përpara se të marrë një tjetër raund letre higjienike, por vizitorët ankohen se për personat që duhet ta përdorin tualetin me urgjencë, makineria vonohet shumë.

“Për shumicën e njerëzve, është pak e ngadaltë nëse duan ta përdorin tualetin me shpejtësi. Por nëse e shihni nga një tjetër këndvështrim është shumë e dobishme. Mendoj se është mirë,”shprehet Yu Baoyuan, banor 71-vjeçar i Pekinit. Lei Zhenshan, projektues dhe ekzekutiv i shitjes nga Kompania Shoulian në Tianjin, shpjegon se si makineria funksionon.

“Kjo makineri në fakt u projektua që njerëzit të mos shpërdoronin më letrat higjienike. Nëse letra do të ishte vendosur në një pajisje të pakontrolluar, atëherë njerëzit do ta shpërdoronin pafundësisht. Përmes këtyre dy lenteve të parme, ajo grumbullon informacionin e fytyrës dhe krijon një model 3-dimensional. Pasi e analizon, i jep makinerisë elektrike një sinjal që ajo të fillojë të punojë dhe të sigurojë letrën.”
Të tjerë vizitorë mendojnë se makineria është për t’u lavdëruar si tepër e dobishme pasi e nxjerr letrën në mënyrë automatike dhe nuk lejon shpërdorimin. Më herët media kineze raportonin se vizitorët në Tempullin e Parajsës harxhonin sasi të panevojshme letre higjienike nga tualetet e vendosura nëpër parqe, dhe disa madje janë parë duke i futur këto letra në çantat e tyre. Mirëmbajtësi i tualetit tha se makineria e re në fakt ka reduktuar sasinë e letrës higjienike që njerëzit përdorin – tashmë ata fusin vetëm 4 rrota letre në ditë nga 14 që fusnin më parë.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 12

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/01/2018 - 20:16

Sinoptikanët kanë lajmëruar se duke nisur nga dita e nesërme në mbrëmje do të rikthehen temperaturat e ulëta, tipike për stinën e dimrit.

Por instituti i Gjeoshkencave në Shqipëri bën me dije se temperaturat jo të zakonta, me pranverë të parakohshme do të vijonë edhe në ditët në vijim.

Postuar: 16/01/2018 - 19:06

Rubini i kuq është një bimë mjekësore, pjesë e familjes Hibiscus sabdariffa, e përdorur në trajtimin e sëmundjeve nervore, por edhe atyre kardiake.

Postuar: 16/01/2018 - 18:13

Debatet për përfitimet dhe të metat e të qenit vegjetarian duket se do të jenë të përjetshme.

Postuar: 16/01/2018 - 16:18

Gjatë stinës së dimrit duhet t’i kushtojmë rëndësi të veçantë fytyrës si edhe duarve, të cilat janë në kontakt të drejtpërdrejt me temperaturat e ulta.

Postuar: 16/01/2018 - 14:05

Stresi është një gjendje mendore në të cilën ne hasim çdo ditë.

Postuar: 16/01/2018 - 13:53

Fjalët e fundit të një personi mbartin ngarkesë emocionale që duket se përmbledh të gjithë esencën e jetës së një njeriu që largohet nga kjo botë.

Postuar: 16/01/2018 - 13:20

Studiuesit amerikanë kanë mbërritur në përfundimin se ata që flenë shumë orë natën rrezikohen të vdesin më shpejtë se ata të cilëve u mjaftojnë shtatë orë gjumë.