Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Tendenca më e re e gjelbër, kopshte në shishe mbi tryezën e shtëpisë

Postuar: 18/03/2018 - 16:28

Nëse ke dështuar në detyrën për t’u kujdesur për lulet dhe bimët e tjera (përfshi kaktusin), mos u dëshpëro. Ekziston një zgjidhje dhe për ata që nuk kanë kohë për t’i kushtuar një kënd gjelbërimi natyror shtëpisë së tyre.Këtë e shpjegon një një libër i ri të botuar nga “L’Ippocampo” që rrëfen tendencën “green” të momentit dhe që quhet “terrarium”, që janë në fakt peizazhe në miniaturë të rikrijuara nën xham.

Një ekosistem që nuk thahet, tkurret një herë në vit dhe vaditja lypset rrallëherë.

Janë këto sekretet e suksesit të këtyre instalimeve vegjetale, që janë një alternativë e vlefshme ndaj bimëve klasike të apartamentit me dallimin që botërat e vogla natyrore në shishe janë autonomë, ndaj ato rriten edhe nëse ne nuk bëjmë (thuajse) asgjë.Si është e mundur kjo? Gjatë ditës nëpërmjet fotosintezës bimët prodhojnë oksigjen, ndërsa natën kondensimi bie në dhe duke ruajtur lagështinë e duhur.

Në manualin “Terrarium – Bota vegjetale nën xham” Anna Bauer dhe Noam Levy kanë përgatitur 33 projekte.Sikur të ishin receta, hap pas hapi, ata ilustrojnë si t’i realizosh vetë: që nga lista e të gjitha varieteteve më të përshtatshme te gama e gjerë e materialeve vegjetale dhe minerale që shërbejnë për t’i pasuruar përbërjet.  Autorët janë themeluesit e atelier-boutique Green Factory në Paris dhe janë të specializuar në copëza dheu me bimë.Nisma e tyre lind nga dëshira për të plotësuar nevojën e atyre që jetojnë në qytet për ta ekuilibruar jetën urbane me natyrën.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 12

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/07/2018 - 20:46

Një prej dilemave që mundon më shumë pronarët në një gjendje të sëmurë të qenit është: “A duhet ta çoj tani qenin tek veterineri?”

Postuar: 22/07/2018 - 18:24

Dielli ofron vitaminë D që luan një rol të rëndësishëm në prodhimin e serotoninës.

Postuar: 22/07/2018 - 17:36

Edhe pse kanë kaluar vite nga hera e saj e parë si DJ, sot ende nuk ka të tjera femra që ushtrojn

Postuar: 22/07/2018 - 17:17

Besojeni ose jo, fiksimi i radhës i njerëzve është të pinë lëng nga disa eshtra të lashta të sapo

Postuar: 22/07/2018 - 16:29

Vera është stina e dashurisë, zemra jonë fillon të rrahë fort dhe ndodh të biem në dashuri, qoftë

Postuar: 22/07/2018 - 15:29

Kalatën 5 të portit të Durrësit e ka vizituar së fundmi edhe një prej jahteve më të mëdha në qark

Postuar: 22/07/2018 - 15:16

Shumë njerëz nuk e dinë se mund t’i ngjyrosni flokët pa përdorur kemikalie.