Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Titujt e mëdhenj të mediave të rëndësishme botërore mahnitën miliona njerëz, flasin banorët që i blenë shtëpitë nga 1 euro në Itali, çfarë ndodhi vërtetë me ata?

Postuar: 15/11/2019 - 12:18

Çfarë ndodhi me ata që blenë vërtet? A i priti jeta e bukur që mendonin?
 
Dukej shumë e bukur për të qenë e vërtetë: Në Itali mund të nisje një jetë të re me 1 euro.
 
 
 
Gjatë vitit të kaluar, qytete të shumta të vogla nga Sicilia në jug deri në Alpet Veriore kanë bërë oferta të çmendura si ato të shitjes së një shtëpie për 1 euro, me shpresën të tërhiqnin banorë të rinj e të rigjallëronin komunitetet që po shuhen.
 
Titujt e mëdhenj të mediave të rëndësishme, si CNN, kanë mahnitur miliona njerëz, të cilët u joshën nga ideja e braktisjes së metropoleve të zhurmshme për një jetë më të qetë. Kërkesat vërshuan nga të gjitha anët. Por çfarë ndodhi me ata që blenë vërtet? A i priti jeta e bukur që mendonin? CNN Travel foli me disa prej atyre që vendasit i quajnë “qytetarë 1 euro”.
 
Francezja Morgane Guihot me të shoqin ishin nga të parët që blenë shtëpi dhe nuk ngurruan të nisin riparimet, sepse banesa kishte nevojë. Ata kanë ndërmend ta përdorin si shtëpi pushimesh, përcjell albinfo.ch.
 
“Vendi është fantastik, dhe njerëzit mjaft të dashur”, thotë çifti, ndërsa shton se nuk ka pasur surpriza të pakëndshme.
 
Ndërkohë, belgu Patrick Janssen rrëfen se praktikisht iu treguan nja 25 shtëpi të vjetra që kishin nevojë për riparime të mëdha.
 
“Nëse ke mundësi të investosh, ato mund të bëhen mjaft të përshtatshme për të jetuar edhe përgjithmonë, e jo vetëm për të kaluar pushimet”, shpjegoi ai.
 
Ndërkohë, nisur nga kërkesa e jashtëzakonshme në Sambuca, kryebashkiaku që nuk mund t`u përgjigjej pozitivisht të gjithëve, i nxori në ankand shtëpitë e mbetura e ua dha personave që ofruan më shumë, duke bërë që disa prej tyre të shiteshin deri në €25,000.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 07/12/2019 - 21:57

Mund të tingëllojë si gjëja më absurde që keni dëgjuar së fundmi, por po, është e vërtetë. Një banane e ngjitur në mur me ngjitës doli në shitje në Art Basel Miami Beach për 120.000 dollarë.

Postuar: 07/12/2019 - 11:26

Informacionet e shumta që vijnë nga një takim i afërt i sondës së NASA-s me Diellin, u jep shke

Postuar: 07/12/2019 - 10:28

Sitio Pariahan, është një fshat bregdetar në Filipine që dikur ishte ishull, dhe tani është thu

Postuar: 07/12/2019 - 09:38

Simbol i Vitit të Ri kinez është Miu, ndërsa ky vit do të jetë plot surpriza.

Postuar: 06/12/2019 - 17:26

Flitet shumë sot në internet për respektimin e të kufijve me të tjerët, dhe kjo duhet të vlejë