BREAKING NEWS

“Ballkani më i rrezikuar se kurrë”, Mediu bën paralajmërimin e frikshëm: Jemi në “luftë” me Iranin ndërsa qeveria...

“Ballkani më i rrezikuar se kurrë”, Mediu bën
x
BREAKING NEWS

Zhdukja e bosit të lojërave të fatit, gazetari zbulon kush po i publikon fotot e Vis Martinajt

Zhdukja e bosit të lojërave të fatit, gazetari zbulon kush po i
x
BREAKING NEWS

Hapen aplikimet për pranim në Akademinë e Sigurisë, ja cilat janë kriteret për tu bërë efektiv policie

Hapen aplikimet për pranim në Akademinë e Sigurisë, ja cilat
x
BREAKING NEWS

Senatorja amerikane vizitë zyrtare në Shqipëri, pritet nga presidenti Begaj, e pranishme edhe ambasadorja Kim

Senatorja amerikane vizitë zyrtare në Shqipëri, pritet nga
x
BREAKING NEWS

“Yuri Kim foli si kryeministre e Shqipërisë”, Baton Haxhiu kritika ndaj ambasadores amerikane: SPAK duket më shumë si prokurori e Ambasadës, se...

“Yuri Kim foli si kryeministre e Shqipërisë”, Baton Haxhiu
x
BREAKING NEWS

Plas sherri mes të rinjve, policia parandalon tragjedinë, kapet 17-vjeçari me kallashnikov

Plas sherri mes të rinjve, policia parandalon tragjedinë, kapet
x
BREAKING NEWS

Aneksimi i rajoneve të Ukrainës, reagon Presidenti Begaj: Lajm i keq për paqen dhe rendin botëror

Aneksimi i rajoneve të Ukrainës, reagon Presidenti Begaj: Lajm i keq
x
BREAKING NEWS

Pandemia nuk ka përfunduar ende! Ministria e Shëndetësisë bën njoftimin e rëndësishëm

Pandemia nuk ka përfunduar ende! Ministria e Shëndetësisë
x

Lifestyle

Vëmendje! Nëse i thani rroba në këtë mënyrë, mund të jetë e rrezikshme për shëndetin tuaj

Vëmendje! Nëse i thani rroba në këtë mënyrë,

Gjatë ditëve të ngrohta dhe me diell, duam apo nuk duam, të gjithë kemi të paktën një arsye të përbashkët për t’u gëzuar: rrobat që kemi larë thahen në një kohë të shkurtër, në mënyrë natyrale.

Megjithatë, kur vjen i ftohti, tharja e rrobave kthehet në një problem pasi kërkon pak kohë.

Për këtë mënyrë ne iu drejtohemi teknikave të tharjes me kalorifer por ekspertët paralajmërojnë se kjo është shumë e rrezikshme. Nuk është mirë për disa arsye. Së pari, rrit konsumin e energjisë dhe së dyti mund të krijojë myk, të krijojë lagështi dhe madje mund të shkaktojë zjarr.

Mbulimi i kaloriferit me një leckë të lagur mund të shkaktojë krijimin e kondensimit të padëshiruar, duke çuar në lagështirë ose myk. Mbulimi i radiatorëve bllokon qarkullimin e duhur të ajrit dhe shtëpia juaj do të marrë shumë më shumë kohë për t’u ngrohur, duke rritur konsumin.