BREAKING NEWS

Skandal/ Plasin trazirat, humbja në Shqipëri zemëron holandezët, tifozët bëjnë “namin” në Roterdam, shkatërrojnë dyqane e godina

Skandal/ Plasin trazirat, humbja në Shqipëri zemëron
x
BREAKING NEWS

Historike/ Lorik Cana dorëzon trofeun, Marash Kumbulla vishet kuq e zi në “Air Albania Stadium”. Ja çfarë po ndodh

Historike/ Lorik Cana dorëzon trofeun, Marash Kumbulla vishet kuq e zi
x
BREAKING NEWS

Festë e madhe/ Erdha, pashë, fitova, Mourinho mbetet unik, vendos një rekord special në Evropë, trajneri i parë në histori që …

Festë e madhe/ Erdha, pashë, fitova, Mourinho mbetet unik, vendos
x
BREAKING NEWS

Roma ngre trofeun, tifozët e Feyenoord s’e përballojnë dot humbjen, e papritur ajo që i ndodhi Klodiana Lalës gjatë transmetimit live

Roma ngre trofeun, tifozët e Feyenoord s’e përballojnë dot
x
BREAKING NEWS

Lojtarët e Romës nuk e mbajnë dot veten, shpërthejnë në lot gëzimi, i drejtohen tifozerisë, shkruhet me germa te arta emri i …

Lojtarët e Romës nuk e mbajnë dot veten, shpërthejnë
x
BREAKING NEWS

E rëndë, gjendet e pajetë një 48-vjeçare në anë të lumit, ja dyshimet e para (Emri)

E rëndë, gjendet e pajetë një 48-vjeçare në
x
BREAKING NEWS

Përfundon finalja e “Conference League” në Air Albania/ Roma dhe Mourinho në histori, fitojnë në Tiranë trofeun e parë europian

Përfundon finalja e “Conference League” në Air Albania/
x
BREAKING NEWS

Agron Duka bën deklaratën e fortë: PD rrezikon të ndahet në dy forca politike, ardhja e Berishës në krye...

Agron Duka bën deklaratën e fortë: PD rrezikon të ndahet
x

Lifestyle

Vuani nga çrregullimi i gjumit? Ja disa mënyra që të shpëtoni nga problemet e pagjumësisë

Vuani nga çrregullimi i gjumit? Ja disa mënyra që të

Çrregullimi i gjumit është një nga problemet nga i cili vujnë shumë adoleshentë e të rritur kudo në botë. Vit pas viti orët e gjumit pakësohen, kurse niveli i stresit rritet. Ndërkohë që shumë persona mund të vuajnë nga “Insomnia”, ja cilat janë disa truke që do ju ndihmojnë të keni një gjumë të qetë sipas “Bright Side”:

1-Shtrihuni në anën tuaj të majtë të trupit. Në këtë pozicion stomaku dhe lëngjet e gastritit qëndrojnë poshtë ezofagut dhe kjo minimizon djegien e zemrës.

2-Një gotë ujë bananeje përpara se te flini. Merrni lëkurën e bananes ziejeni në ujë të valuar për 10 minuta. Më pas mund të hidhni dhe pak kanellë.

3-Qëndroni zgjuar nëse keni pagjumësi. Mund të ngjasoj si një paradoks, por një studim ka zbuluar se individët me pagjumësi që qëndrojnë me sy hapur në shtrat bien më shpejt në gjumë se individët që e detyrojnë veten për të fjetur.

4-Provoni të bëni flluska përpara se të flini. Lodrat që bëjnë flluska janë qetësuese për trupin dhe mendjen.

5-Largoni orat nga shtrati juaj. Mos mbani orë afër shtratit pasi zhurma e tyre ndikon në gjumin tuaj.

6-Merruni me diçka nëse nuk keni gjumë. Nëse vazhdoni të jeni zgjuar edhe pas 20 minutash në shtrat, atëherë ngrihuni dhe merruni më ndonjë aktivitet.

7-Ndizni një qiri aromatik. Qirinjtë me aroma livandoje apo kamomili japin qetësi dhe relaksojnë mendjen tuaj.