Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Vuante nga sëmundja e rëndë, derisa nisi të hajë këto 2 ushqime çdo ditë

Postuar: 19/09/2018 - 19:01

Tre vjet më parë, Mark Hatzer kuptoi se nëna e tij, Sylvia 82-vjeçare, po humbiste kujtesën e saj.

Menjëherë pas kësaj, situata u përkeqësua dhe njeriu u detyrua ta shtronte atë në spital për sigurinë e tij.

Dieta që u përshkrua u bazua kryesisht në zakonet e të ngrënit të atyre vendeve.

Të gjitha ushqimet kanë vlera, por dy në veçanti, janë “stimulues të trurit”.

Këto ushqime janë arra dhe boronica.

“Gjithkush e di se peshku është një ushqim i shkëlqyer për trurin tonë, por boronica, luleshtrydhet, arra dhe arra të Brazilit janë akoma më shumë, shkruan ShkodraNews. Ata kanë formën e një truri nëse mendoni për këtë dhe ky është sinjali që tregon vlefshmërinë e tyre dhe përfitimet e tyre shëndetësore “, shpjegon Mark.

Nëna e tij më pas filloi të hante këto ushqime, së bashku me brokolin, patatet e ëmbla, çajin e gjelbër dhe çokollatën e errët. Mrekullisht Silvia filloi të fitonte fragmente të kujtesës së saj.

“Nuk ishte mrekulli e një nate, por pas disa muajsh ajo filloi të mbante mend gjërat si ditëlindja”, shton ai.

Përveç dietës, ai inkurajoi nënën e tij për të ushtruar aktivitet fizik dhe për të bashkëvepruar më shumë me shoqërinë.

Sot kujtesa e saj vazhdon të përmirësohet ngadalë.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/05/2019 - 18:24

Kontrolli i dhëmbëve është një rutinë për shumicën prej nesh, dhe e tillë duhet ët ketë qenë edhe për 38 vjeçarin nga Anglia, Tom Ray. Një vizitë në vitin 1999 do t’i ndryshonte atij jetën përgjithmonë.

Postuar: 22/05/2019 - 12:33

Një histori aspak e zakontë ka ndodhur në Pinos Puente, në afërsi të Granadës në Spanjë.

Postuar: 22/05/2019 - 11:31

E dashur Deidre unë martohem së shpejti por aktualisht po kaloj një lidhje të fshehtë,

Postuar: 22/05/2019 - 10:14

Këto kafshë përfaqësojnë një shembull të shkëlqyer të “mysafirëve të paftuar shtëpiak&rdquo

Postuar: 22/05/2019 - 09:49

Një 26-vjeçare ka rrëfyer sesi ka shpëtuar nga dhimbjet e forta që i shkaktonte cikli menstrual.

Postuar: 22/05/2019 - 09:22

Kush është ai që nuk është mërzitur një ditë në punë, e që nuk ka ëndërruar sikur të gjente një m

Postuar: 22/05/2019 - 07:05

Njihuni me parashikimin e astrologut italian Paolo Fox, për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si d