Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Zbulimi i pabesueshëm brenda pianos së vjetër

Postuar: 20/03/2017 - 22:26

Pronarët e një pianoje të vjetër në Angli shtangën kur zbuluan se brenda saj fshihej një thesar i vërtetë. Ata e çuan instrumentin e vitit 1906 në servis, me shpresën se mund të rregullohej, por ajo që nuk prisnin ishte që punonjësit të gjenin të fshehur brenda saj monedha ari të mesit të shekullit 19 dhe fillimet e shekullit 20.

Hetuesit po përpiqen të gjejnë pronarët e pianos para vitit 1983, por deri më tani nuk kanë patur fat. Nëse pronari i monedhave apo trashëgimtarët e tyre nuk gjenden, atëherë ky thesar i kalon pronarëve aktualë të pianos.

Eskpertët shpjegojnë se këto monedha mund të jenë fshehur në mesin e Luftës së Parë Botërore, 2 ose 3 breza më parë. Ata shpjegojnë se ky thesar është tmerrësisht i çmuar. Vetëm 1 monedhë përllogaritet të vlejë rreth 200 paund.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 9

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/03/2018 - 16:48

Rikthimi i "orës zyrtare" do na heqë një orë gjumë, por do na "dhurojë" ditë më të gjata, shkruan tgcom.

Postuar: 24/03/2018 - 16:31

Kur vjen në jetë një fëmijë, të gjithë janë kuriozë se çfarë emri do t'i vënë.

Postuar: 24/03/2018 - 13:29

Ne shpesh pyesim veten se si testet dhe horoskopët mund të përputhen aq shumë me realitetin!

Postuar: 24/03/2018 - 12:19

Historitë  e fëmijëve të vrarë në rituale satanike duken se janë një mit dhe në pjesën më të madhe ashtu janë.

Postuar: 24/03/2018 - 11:43

Macet janë shumë më tepër se vetëm shokët tanë me katër këmbë; hulumtimet e reja tani shpjegojnë se si miqtë tanë të mbuluar me qime mund të ndihmojnë gjithashtu zhvillimin e ba

Postuar: 24/03/2018 - 11:24

Më shumë se 140 balena ku shumica ishin balena të vogla ngordhën pas një përplasje masive në një plazh në Australinë Perëndimore të premten.

Postuar: 24/03/2018 - 10:50

Besoj se të gjithëve ju ka rastisur ‘’ të zhgënjeheni’’ nga një shok, shoqe mik apo i afërm sepse asnjëherë nuk respekton orarin që keni lënë për t&rsquo