BREAKING NEWS

Acari ‘mbërthen’ vendin, ja çfarë pritet të ndodhë me temperaturat ditën e nesërme

Acari ‘mbërthen’ vendin, ja çfarë pritet të
x
BREAKING NEWS

Ndodh mrekullia! Pas 29 orësh nën rrënojat e tërmetit, nxirret gjallë foshnja 2 muajshe (VIDEO)

Ndodh mrekullia!  Pas 29 orësh nën rrënojat e tërmetit,
x
BREAKING NEWS

A kishte marrëveshje me Rozeta Dobin për paratë? Avokati i Alda Klosit zbulon si qëndron e vërteta e 125 mijë eurove dhe deklarimeve të vëllait të ish-zyrtares

A kishte marrëveshje me Rozeta Dobin për paratë? Avokati i Alda
x
BREAKING NEWS

“Ku është Arben Ahmetaj?”/ Taulant Balla zbulon çfarë ka ndodhur me ish-ministrin

“Ku është Arben Ahmetaj?”/ Taulant Balla zbulon
x
BREAKING NEWS

Në kërkim për skandalin e inceneratorëve, arrestohet Stela Gugallja. Ja në çfarë vendi të botës është ndaluar

Në kërkim për skandalin e inceneratorëve, arrestohet Stela
x
BREAKING NEWS

Çështja “Rama-McGonigal”, PS pranon kërkesën e PD, zbardhen me shpejtësi detajet e minutave të fundit

Çështja “Rama-McGonigal”, PS pranon kërkesën e
x
BREAKING NEWS

Kujt i përkisnin paratë që u grabitën në banesën e Alda Klosit? Ja si përgjigjet avokati i ish-zyrtares

Kujt i përkisnin paratë që u grabitën në banesën e
x
BREAKING NEWS

Tërbohet Berisha, zbulon SMS që Yuri Kim i dërgoi bashkëpunëtores së tij pas shpalljes “non grata”, fton militantët të “rrethojnë” Kuvendin dhe dërgon “kamikazë” te shtëpia e Ramës në Surrel

Tërbohet Berisha, zbulon SMS që Yuri Kim i dërgoi
x

Lifestyle

Zbulohen cilët janë 5 filmat më të mirë të Krishtlindjeve të të gjitha kohërave

Zbulohen cilët janë 5 filmat më të mirë të

Krishtlindjet kanë të bëjnë me filmat; padyshim që brohoritja e Krishtlindjeve vjen në të, por nuk mund të rrish të strukesh me familjen ose miqtë dhe të shikosh një film klasik të Krishtlindjeve. Këtu ne ju përcjellim nëpër hitet dhe ju kujtojmë disa gurë të çmuar të filmave të Krishtlindjeve.

1. I vetëm në shtëpi

Edhe pse Home Alone nuk doli të ishte gjëja më e mirë që i ndodhi Macaulay Culkin, ne ndihemi mjaft të dashur për këtë hit klasik të Krishtlindjeve. Për ata që nuk e kanë parë ende (ku keni qenë?) ja një përmbledhje e shpejtë: tetë vjeçari Kevin McCallister harrohet nga familja e tij që u nis për në Paris pa të. Ndërsa familja e tij përpiqet dëshpërimisht të kthehet në Amerikë, hajdutët përpiqen të hyjnë në shtëpinë e Kevinit të varfër. Megjithatë, me shumë qeshje, Kevin mbron me mjeshtëri shtëpinë e tij me ndihmën e një tarantula dhe disa prerjeve prej kartoni të punuara me mjeshtëri.

Fakti i filmit: Fotografia që Kevin gjen nga e dashura e Buzz-it ndërsa ai bastis dhomën e vëllait të tij të madh ishte në fakt një djalë i veshur me paruke. Regjisori mendoi se do të ishte shumë e ashpër të përdorte një vajzë të vërtetë për këtë skenë.

 

2 Është Një Jetë E Mrekullueshme

Për ata që nuk i pëlqejnë filmat bardh e zi It's A Wonderful Life mund të mos duket si zgjidhja më tërheqëse kur jeni duke zgjedhur një film për Krishtlindje për të parë, por na besoni, ky është padyshim një nga pesë filmat më të mirë të Krishtlindjeve nga të gjithë. koha. Edhe pse It's A Wonderful Life nuk shkaktoi shumë bujë kur u publikua për herë të parë, filmi ka rezultuar i përjetshëm. Historia përqendrohet te George Bailey; një biznesmen vendas, të cilit i tregon një engjëll mbrojtës se si do të ishte jeta nëse nuk do të ekzistonte. Pasi sheh se si do të ishte jeta pa të, George kupton ndikimin pozitiv që ka pasur në qytetin e tij të vogël. Mesazhi kryesor i filmit është ai që të gjithëve na pëlqen të kujtojmë në Krishtlindje; se dashuria të bën më të pasur se paratë.

Fakti filmik: Para këtij filmi, bora bëhej për filma duke përdorur corn flakes dhe bojë të bardhë. Megjithatë, thekonet bënë shumë zhurmë, kështu që, si alternativë, krijuesit e It's A Wonderful Life bënë borë duke përdorur sapun, ujë dhe shkumë. Ky krijim fitoi një çmim të Akademisë për Arritje Teknike në 1948.

 

3. Burri I Borës

"The Snowman" është një film magjik dhe i thjeshtë, i cili është i preferuari në listën e filmave më të mirë të Krishtlindjeve. Filmi i animuar është një hit i madh familjar, jo vetëm për shkak të fotove mahnitëse dhe botës magjike në të cilën zhvillohet historia, por edhe për shkak se muzika magjepsëse mund të qetësojë edhe fëmijët më hiperaktivë të mbieksituar dhe t'i dërgojë ata të flenë me qetësi derisa Babai i Krishtlindjeve po vjen. Kjo është e mrekullueshme për t'u parë në prag të Krishtlindjeve.

Fakti i filmit: Kënga kryesore në film, Walking In The Air, nuk u këndua në të vërtetë nga Aled Jones. Ajo u këndua nga Peter Auty dhe u publikua nga Aled Jones tre vjet më vonë në 1985.

 

4.Die Hard

Mirë, kështu që nuk është një film tradicional i Krishtlindjeve në vetvete dhe nuk mund ta shikonit me fëmijët, por shumica e burrave pajtohen që Die Hard është një pretendent i caktuar për filmin më të mirë të Krishtlindjeve ndonjëherë. Sigurisht, disa njerëz nuk do të pajtohen që ky është një film për Krishtlindje, pjesërisht për shkak të armëve, dhunës dhe mungesës së gëzimit për Krishtlindje; megjithatë, pavarësisht gjithë kësaj, ka disa tema të forta të Krishtlindjeve në Die Hard. Jo vetëm që terroristi është i veshur me një kostum të babagjyshit, por ka shumë pemë të Krishtlindjeve në pamje mes të shtënave. Plus, në finalen e filmit, e mira e mund të keqen, e cila duhet të jetë tema e fundit e Krishtlindjes.

Fakti i filmit: Nëse ende nuk jeni i sigurt se ky film duhet të jetë në listën e filmave më të mirë të të gjitha kohërave për Krishtlindje, atëherë merrni parasysh këtë; në Die Hard 2 numri i trupave arriti në lartësitë marramendëse prej 164. Megjithatë për Die Hard numërimi i trupave ishte vetëm 18.

 5. Pushimet E Krishtlindjeve Të Lampoon Kombëtar

Me siguri ky film bën listën më të mirë të filmave të të gjitha kohërave për Krishtlindje për arsyen e thjeshtë se Chevy Chase është ylli i shfaqjes? Jo? Epo, ç'të themi për faktin se ky film i Krishtëlindjes së Griswold jep në ballë goofball, slapstick si askush tjetër? Në çdo skenë dikush bie nga një tavan, nga një çati ose i vë zjarrin diçkaje në një mënyrë katastrofike. Në mënyrë tipike, Griswolds përpiqen shumë për të bërë një Krishtlindje të përsosur për familjen e tyre dhe në mënyrë të pashmangshme, siç dëshmon çdo film tjetër National Lampoon, sa më shumë të përpiqeni, aq më keq do të jetë dita.