Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Zbulohet anija më e vjetër në botë e padëmtuar në fund të detit

Postuar: 23/10/2018 - 21:26

Anija më e vjetër në botë është zbuluar së fundmi e zhytyr në thellësitë e Detit të Zi. Anija tregtare greke 22 metra është gjetur së bashku me direkun e saj, timonin dhe lopatat vozitëse pas më shumë se 2.400 vitesh.

Siç raporton Daily Mail, ajo ndodhej 2 km në sipërfaqe dhe 80 km larg bregut të Bullgarisë.

Arsyeja se pse anija është në gjendje aq të mirë besohet të jetë uji pa oksigjen që Deti i Zi ka, i cili mund ta ruajë materialin për mijëra vite.

Anija u zbulua nga një nëndetëse e kontrolluar nga shkencëtarët britanikë, ndërsa cilësohet si një pasuri botërore, pasi është më shumë se 2400 vjeçare.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/03/2019 - 14:54

Pamjet e kapura nga kamera e një makine ka çuditur jo pak banorë të Rurisë veriore gjatë ditëve të fundit. 

Postuar: 18/03/2019 - 14:31

Një balenë është gjetur e ngordhur pasi kishte ngrënë 40 kg mbetje plastike.

Postuar: 18/03/2019 - 08:59

Të gjithë qytetërimet e mëdhenj të së kaluarës besonin se mund të zgjasnin në përjetësi, por he

Postuar: 18/03/2019 - 07:03

Dashi

Postuar: 17/03/2019 - 23:08

Besnikëria dhe ndershmëria janë cilësitë më të dëshirueshme për çdo njeri, sipas Ranker.

Postuar: 17/03/2019 - 09:25

Suedia regjistroi fitoren e 53,4 milionë eurove (60,4 millionë dollarë), si rekordin kombëtarë