Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Zbulohet dokumenti i fizikantit Stephen Hawking, u shkrua dy javë para vdekjes

Postuar: 18/03/2018 - 14:50

Vetëm dy javë para se të vdiste, fizikanti i njohur Stephen Hawking, kishte përpiluar një punë kërkimore që tregonte mënyrën se si të zbulonin prova të një “multiverse” dhe të parashikonin fundin e ekzistencës sonë.

Multiversi është një teori se universi ynë është vetëm një nga shumë të tjerë të shkaktuara nga fenomeni i ashtuquajtur Big Bang.

Dokumenti, të cilin fizikani e përfundoi teksa dergjej në shtrat para vdekjes, hedh idenë që ne mund të masim universet e tjerë duke përdorur një detektor në një anije kozmike.

Nëse kjo dëshmi do të ishte zbuluar gjatë kohës që Hawking ishte gjallë, ajo mund ta bënte fizikanin kandidat për çmimin Nobel, diçka që ai kurrë nuk ishte në gjendje të arrinte.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 10

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 26/04/2018 - 21:12

Një person, i cili ka lindur 23 vite më parë, e ka kaluar jetën e tij brenda trupit të një fëmije vetëm 11 kilogramë dhe i paaftë për të ecur apo për të folur.

Postuar: 26/04/2018 - 21:12

Gjumi është mjaft i rëndësishëm për shëndetin e njeriut dhe ndikon në gjithë aktivitetin e tij.

Postuar: 26/04/2018 - 21:10

Gjithashtu ësht mbrojtës kundër dhimbjes dhe stresit, si dhe ndihmon gjumin

Postuar: 26/04/2018 - 21:03

Nëse keni zgjedhur zemrën me numër 1

Jeni të lumtur kur takoni dikë të rëndësishëm

Postuar: 26/04/2018 - 20:28

Me një veprim të thjeshtë mund ta ndalni lemzën

Nuk iu pushon lemza? Zgjidhja ndodhet në fytyrën tuaj.

Postuar: 26/04/2018 - 17:42

Shegët nuk janë vetëm për t’u konsumuar, por mund të përdoren edhe si produkt bukurie.

Postuar: 26/04/2018 - 16:40

Norvegjia po ndërton hotelin e parë në botë me të ashtuquajturën energji pozitive pranë malit Almifjelet në veri të vendit.