Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Zbuloni se si ta dalloni nëse mjalti është i pastër me këtë truk të thjeshtë!

Postuar: 23/09/2018 - 19:33

Mjalti është një nga përbërësit natyralë që ne të gjithë e përdorim me kënaqësi çdo ditë. Është një produkt shumë i shijshëm dhe i ëmbël me përfitime tepër të shëndetshme. Për fat të keq, mjalti natyral kohët e fundit është bërë një luks.

Mjalti Organik mund të jetë shumë i shtrenjtë, kështu që njerëzit blejnë mjaltë të rreme sa herë që shohin një çmim të ulët. Të gjitha llojeve e mjaltit të shitur në shumicën e supermarketeve janë nënshtruar ultrafiltrimit, një proces që heq gjurmët e dyllit dhe proteinat nga mjalti.

Prodhuesit po përpiqen të mbrojnë veten dhe të pretendojnë se procesi është i domosdoshëm për të parandaluar “kristalizimin dhe zgjatjen e afatit të përdorimit të produktit”. Megjithatë, ky proces heq polen nga mjalti i cili është vendimtar për trupin tonë. Studimi ka treguar gjithashtu se procesi eliminon gjithashtu gjurmët gjeologjike të origjinës së mjaltit, gjë që e bën të pamundur të dihet se nga ka ardhur.

Një shembull i mjaltit të rremë është mjalti kinez. Është shumë e papastër dhe shpesh përmban antibiotikë dhe metale. Origjina e saj është plotësisht e panjohur.

Mjalti i rremë është gjithashtu i përzier shpesh me glukozë dhe ju duhet të mësoni se si ta njihni atë, sepse tregjet tona janë të përmbytura me këtë mjaltë të shkelur.

Shenja e parë që të gjithë duhet të vëreni është procesi i kristalizimit.

Nëse mjalti nuk kristalizohet me kalimin e kohës, ajo nuk është organike. Gjithmonë lexoni etiketën mbi mjaltin! Nëse përmban glukozë ose shurup të lartë fruktoza misri, mos e blini!

Ju gjithashtu mund të bëni një gjë tjetër.
Provoni disa teste të thjeshta për të përcaktuar nëse mjalti që keni blerë është i pastër!

– Shtoni disa pika jodi në një gotë me ujë, pastaj shtoni mjaltë dhe shikoni nëse ngjyroset. Nëse bëhet blu, përmban niseshte nga misri dhe se mjalti është i rremë.

– Shtoni disa pika uthull në një gotë me ujë dhe mjaltë. Nëse në këtë rast mjalti shkumon, ai nuk eshte i paster.

– Nëse i vini flakë mjaltit gjithashtu mund t’ju kuptoni nëse është i pastër. Digjni një sasi të vogël mjalti me një shkrepse dhe shikoni reagimin. Nëse mjalti merr flakë, është i pastër.

– Vendoseni një lugë mjalti në një gotë me ujë dhe shikoni nëse shpërbëhet. Nëse është shkrihet ne uje, është mjaltë i rremë.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 5

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/10/2018 - 14:13

Gjuha e trupit është një mënyrë e zakonshme për të shprehur ndjenjat tuaja pa fjalë.

Postuar: 18/10/2018 - 13:39

Shkencëtarët në Universitetin e Bristolit për dhjetë vite kanë studiuar ndikimin e seksit në shën

Postuar: 18/10/2018 - 13:31

Ekzistojnë disa persona të cilët kanë lindur me genin për të dominuar në çdo fushë, por veçanëris

Postuar: 18/10/2018 - 13:19

Filmi i animuar “Borëbardha” na paska dërguar mesazhin e gabuar gjatë gjithë kohës dh

Postuar: 18/10/2018 - 13:04

Pasi mësoi se i shoqi kishte vdekur, një grua nga provinca Hunan në Kinë, mbyti dy fëmijët e vet

Postuar: 18/10/2018 - 12:58

Seksi duhet të jetë i pëlqyeshëm, por mund të jetë gjithashtu një çështje e vështirë dhe e turpsh

Postuar: 18/10/2018 - 12:36

Drejtori i një shkolle në Singapor, një ndër shtetet me nivelin më të lartë të arsimit në botë, u