BREAKING NEWS

MSH informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Ulet numri i viktimave, mbi 400 raste të reja

MSH informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Ulet numri i
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi merr goditjen/ Prangoset ish- kandidati për deputet i LSI në zgjedhjet e 25 prillit në Tiranë. Emri

Monika Kryemadhi merr goditjen/ Prangoset ish- kandidati për deputet i LSI
x
BREAKING NEWS

Pushimet u kthyen në tragjedi/ Zbardhen detaje të reja nga vdekja e 4 turistëve rusë në Qerret, kamerat zbulojnë gjithçka, ja lëvizjet në hotelin luksoz. Ambasada ruse merr vendimin e menjëhershëm

Pushimet u kthyen në tragjedi/ Zbardhen detaje të reja nga vdekja e 4
x
BREAKING NEWS

“Kjo është bomba”, Frrok Çupi nxjerr prapaskenat që implikojnë politikanët e njohur dhe del me paralajmërimin e fortë: Ja si po i detyron Berisha që t’i rrinë rrotull!

“Kjo është bomba”, Frrok Çupi nxjerr prapaskenat
x
BREAKING NEWS

Trafikim të miturish dhe prostitucion/ Policia e Tiranës sekuestron pasurinë marramendëse të dy vëllezërve me rrezikshmëri të lartë në Tiranë. Zbardhen akuzat e rënda

Trafikim të miturish dhe prostitucion/ Policia e Tiranës sekuestron
x
BREAKING NEWS

Zbardhen të tjera detaje të reja për ngjarjen tronditëse/ Çfarë ka ndodhur në dhomën e saunës ku po qëndronin 4 turistët që u gjetën të vdekur në Qerret, shoqërohen në polici e gjithë stafi

Zbardhen të tjera detaje të reja për ngjarjen tronditëse/
x
BREAKING NEWS

SHBA e vendosur për Berishën, nuk pranon negociata dhe paralajmëron sekuestrim të pasurive sipas vendimit të Biden

SHBA e vendosur për Berishën, nuk pranon negociata dhe
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ Apartamenti përfshihet nga flakët në Astir, nënë e bir hidhen nga kati i tretë për t’u shpëtuar flakëve! Vdes e ëma. Zbardhen dyshimet e rënda

E rëndë/ Apartamenti përfshihet nga flakët në Astir,
x

Lifestyle

Zbuloni të veçantat e këtij rrushi i cili shitet nga 400 deri në 12 mijë dollarë

Zbuloni të veçantat e këtij rrushi i cili shitet nga 400 deri

Një vesh rrushi Rubin Roman u shit për 12,000 dollarë në ankand në vitin 2020, në Japoni.

Vetëm një kokërr rrushi është katër herë më e madhe se rrushi i zakonshëm.

Sipas inspektorëve nuk ka asnjë lloj varieteti tjetër në botë me madhësi dhe ngjyrë të tillë. Ky mund të jetë një tipar dallues. Ruby Roman është i vetmi variatet që ekziston.

Inspektori Kazuyoshi Sakurai përdor kritere specifike për ta identifikuar; e para është ngjyra, e dyta madhësia, e treta është përmbajtja e sheqerit. Secila kokërr duhet të jetë së paku 20 gr dhe jo më pak se 30mm.

Shkalla më e lartë është quajtur Premium është së paku 30gr. Në 2019 dhe 2020 asnjë rrush nuk u kualifikua në kategorinë Premium i cilli rritet vetëm në Ishikaëa.

Shumë të rëndësishmë për rritjen e tyre janë; ekspozimi ndaj dritës që duhet të jetë i madh, temperatura dhe forma që i jepet.

Në 2020, vetëm 25000 tufa Ruby Roman ishin gati për shitje. Çmimi më i shtrejntë me të cilin janë shitur ishte në 2020 ku një vesh nga ky lloj rrushi u shit për 12,000 dollarë.