Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

PE: Vrasja e pesëfishtë në Maqedoni mund të rrënojë raportet ndëretnike

Postuar: 21/04/2012 - 08:33

Lidhur me ngjarjet e fundit në Maqedoni, ku u gjetën të vrarë pesë peshkatarë, kanë reaguar edhe eurodeputetët e Parlamentit Europian. Ata janë shprehur se vrasja e pesëfishtë në Shkup mund të rrënojë raportet ndëretnike në Maqedoni.

Në qendër të axhendës së punimeve të Parlamentit Europian (PE) janë zhvillimet e fundit të tensioneve në Maqedoni, pas vrasjes së pesëfishtë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 55

Lajme nga e njejta kategori

Vuçiç nesër në Kosovë, ky është programi i vizitës

Postuar: 19/01/2018 - 18:20

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç do të qëndrojë nesër në Kosovë.
 
Sipas komunikatës së Presidencës serbe, është planifikuar që vizitën ai ta nisë te manastiri i Banjskës.
 
Mali i Zi, zgjedhjet presidenciale caktohen më 15 prill

Postuar: 19/01/2018 - 17:35

Kryetari i Parlamentit të Malit të Zi, Ivan Brajoviç, ka shpallur sot se më 15 prill do të mbahen zgjedhjet presidenciale, ndërsa rundi i dytë do të mbahej pas dy javësh, nëse
Hahn: Mali i Zi dhe Serbia, më afër BE-së

Postuar: 19/01/2018 - 15:48

Komisioneri i BE për zgjerim dhe fqinjësi të mirë, Johannes Hahn tha sot se Serbia e Mali i Zi me gjasë do të jenë vendet e ardhshme që do të integrohen në Bashkimin Evropian,
Funerali i madh në Beograd për liderin e vrarë të serbëve të Kosovës

Postuar: 18/01/2018 - 19:49

Qindra dashamirës morën pjesë dje në funeralin në varrezën qendrore të Beogradit, për liderin e serbëve të Kosovës, Oliver Ivanoviç, vrasja provokative e të cilit  ka aca
Stoltenberg-Zaev: Zgjidhja e çështjes së emrit thelbësore për anëtarësimin në Nato

Postuar: 18/01/2018 - 19:31

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha sot në konferencën e përbashkët me kryeministrin Zoran Zaev, se aleanca nuk ka një “plan B” për anëtarësimi
Maqedoni, Stoltenberg: Dera është e hapur por kalimi i pragut kërkon punë

Postuar: 18/01/2018 - 18:59

Sekretari i përgjithshëm i NATOs, Jens Stoltenberg tha sot para deputetëve dhe krerëve të institucioneve të Shkupit se dera e aleancës është e hapur për anëtarë të rinj, por k
BE, Kocijançiç: Sa më parë të vazhdojë dialogu

Postuar: 18/01/2018 - 17:50

Bashkimi Evropian përshëndet marrëveshjen midis presidentëve të Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiç për vazhdimin e dialogut për normalizimin e marrëdhëniev