BREAKING NEWS

"I the trushpëlarë gjysmës së popullit të Kosovës", përplaset keq analisti i njohur me Kreshnik Spahiun

"I the trushpëlarë gjysmës së popullit të
x
BREAKING NEWS

"Ore e ka seriozisht?" Ndizet keq debati mes të ftuarëve në emision live: Pusho mos bëj zhurmuesin

"Ore e ka seriozisht?" Ndizet keq debati mes të ftuarëve
x
BREAKING NEWS

Ashpërsohen tensionet, serbët provokojnë trupat e KFOR-it dhe shpërthejnë bombë molotov në kufi

Ashpërsohen tensionet, serbët provokojnë trupat e KFOR-it dhe
x
BREAKING NEWS

"Personat që qëllojnë janë..."/ Eksperti i sigurisë del me deklaratën e fortë: Objektivi kryesor i Serbisë është zhbërja e Kosovës

"Personat që qëllojnë janë..."/ Eksperti i
x
BREAKING NEWS

"Kurti luan me 5 porta", Kreshnik Spahiu reagon me tone të ashpra ndaj kryeministrit të Kosovës, ja skema që po përdor në situatën e tensionuar në Veri

"Kurti luan me 5 porta", Kreshnik Spahiu reagon me tone të ashpra
x
BREAKING NEWS

Ra aksidentalisht nga pallati ku punonte, identifikohet 62- vjeçari që humbi jetën në Sarandë (foto)

Ra aksidentalisht nga pallati ku punonte, identifikohet 62- vjeçari
x
BREAKING NEWS

Eksperti i çështjeve të sigurisë zbulon arsyen kryesore: Ja pse u detyrua SHBA të marrë masa të forta ndaj Kosovës

Eksperti  i çështjeve të sigurisë zbulon arsyen kryesore:
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? Drejtori i Ujësjellës Kanalizimeve shoqërohet në polici (emri)

Çfarë ndodhi? Drejtori i Ujësjellës Kanalizimeve
x

Opinion / Editorial

A do tё arijmё tё zbulojmё ndonjё “arsenal” librash “tё vjedhura”? 

A do tё arijmё tё zbulojmё ndonjё “arsenal” librash “tё

Po t? ndodhte kjo, do t? ishte nj? fakt bind?s m? shum? q? jemi n? rrug?n e demokracis? dhe jo t? dhun?s, por nuk q?nka e th?n?..Po “arsenale” arm?sh t? t? gjitha llojeve e kalibrave? Sa t? duash!. Libri ?sht? simboli i kultur?s , ?sht? ushqimi shpirt?ror q? t? jep jet?, t? lumturon, t? hap horizonte p?r jet?n, t? jep kultur?, at? kultur? t? gjithanshme q? aq shum? na mungon, kurse arma luftarake, ?sht? simbol i dhun?s... Themi q? jetojm? n? Demokraci dhe kjo ?sht? e v?rtet?, por vet?m n? pamje t? jasht?me, sepse n? br?nd?si kemi q?n? jemi e nuk kemi nd?rm?nd t? l?vizim nga pozicionet “luftarake”, n? sulm apo n? mbrojtje. Termat e luft?s, sulmi dhe mbrojtja, na shoq?rojn? gjat? gjith? dit?s e n? m?nyr? t? vecant? n? media, pa z?n? n? goj? kafenet? e lokalet q? jan? p?rshtatur jo p?r t? b?r? dicka n? interes t? shoq?ris?, por n? interes t? fitimit me an?n e pisll?qeve nga m? t? ndryshmet, sic shohim e d?gjojm? ç’do dit?... Po çfar? d?gjon n? k?to media t? shkruara dhe vizive? Sejcila prej tyre th?rret n? “sken?” militant?t e vet, n? c’do or? t? dit?s, t’u “japin m?nd” t? gjith?ve pvara?sisht q? nuk jan? t? gjith? t? asaj force politike. Aty, thurren akuza e kund?rakuza,jepen argumenta “bind?se” p?r shkeljet e ligjit dhe korrupsionin nga kund?rshtari dhe t? nj?jt?n “melodi” d?gjon edhe nga kund?rshtari. Sejcili “grupim” politik ndrron “pozicionin luftarak” duke kaluar her? n? mbrojtje e her? n? sulm. Ata q? zot?rojn? median, vizive apo t? shkruar, m? s? shumti e perdorin at? si “arm?” me larghedhje nga “pozicionet” e tyre, p?r p?rgatitjen e “terrenit” p?r t? sulmuar e d?rrmuar kund?rshtar?t, p?r t? nxitur urrejtje ! E kujt i interesojn? k?to situata? I interesojn? politikan?ve, vet?m qytetar?ve jo! Kush ka ndonj? t? mir? nga kjo? Kan? vet?m disa “kalemxhinj” p?r t? treguar q? jan? m? t? ditur nga t? tjer?t,q? din? t? thurrin e t? g?rrmojn? n? gjetjen e “argumentave” si l?nd? e par? p?r “arm?n” e shtypit t? tyre, por q? nuk i sh?rben q?llimit dhe missionit q? ka media e shkruar apo vizzive, at? t? toleranc?s, t? bashkimit, t? pajtimit. Perikliu, qytetari i par? i Athin?s, i barabart? nmes t? barabart?ve, afro dymij? e kat?rqind vite m? par?, thoshte q? “demokracia, ?sht? qytetarim, ?sht? edukim..”! K?t?, mesazh, nuk po mundim ta p?rveht?sojm? edhe mbas m? shum? se nj?zet e kat?r shekuj. Rrall? apo aspak, median e shkruar apo vizive, i b?n prapagand? librit e gjithcka q? ka t? b?j? me edukimin e t? gjitha moshave, me vetit? e virtutet e nj? morali t? sh?ndosh?, t? edukat?s, t? kultur?s e t? gjithckaje q? t? jep “çelsat” p?r t? hapur dyert e jet?s. Tek d?gjon median vizive apo lexon shtypin e shkruar t? duket sikur je n? nj? luft? t? v?rtet?, ku thurren akuza e kund?rakuza, shpfje e trillime nga m? t? r?ndomtat. Mediat, gazetar?t dhe analist?t kan? marr? “kompetencat” e gjykat?sve dhe prokuror?ve dhe k?ta, nga ana e tyre, b?jn? sehir “fush?n e betej?s. Tek i d?gjojn? k?to, qytetar?t, edhe ata, kalonj? n? mb?shtetje t? nj?rit apo tjetrit “grupim” politik e japin versionet e tyre p?r nj?rin apo tjetrin sepse, k?t? “ushqim” t? helmuar na servirin mediat tona. Indiferentizmi p?r librat, gjen shprehjen e vet, n? jet?n e p?rdit?shme, n? p?rdorimin e atyre veseve m? t? k?qia t? shoq?ris?, t? drog?s, t? vjedhjes, t? t? gjitha m?nyrave t? pisll?qeve. Kjo duket qysh n? pamjen e jasht?me, nga m?nyra dhe q?ndrimet q? mbahen nga t? rinjt? e t? rejat ndaj k?tij realiteti t? trisht?. A i g?zohet kush librave q? mbushin librarit? dhe trotuaret ? Askush! A do t? arrijm? ndonj? dit? q? ndonj? i ri apo e re t? rr?mbej? ndonj? lib?r n? trotuar apo t? “vjedhi” ndonj? lib?r n? kefenet? e shumtra q? q?ndrojn? si “kolor” q? ja prishin shijen edhe kafes? Po t? ndodhi nj? veprim i till?, at?her? mund t? themi q? ka etje p?r dije dhe kemi filluar t? hyjm? n? “rrug?n”e demokracis?. Po t? kemi at? etje p?r t? rr?mbyer libra sic shum? t? rinj e kan? etjen p?r t? vjedhur bizhuteri, at?her? mund t? themi q? kemi hyr? n? rrug?n e demokracis?. M? e theksuar kjo mang?si q? prezantohet qysh nga ajo q? ?sht? “alfa” m?nyra e komunikimit,e prezantimit e deri tek tek ajo se sa t? rinj e t? reja, intelektual? t? t? gjitha fushave, i futen studimeve t? ndryshme, por gjejn? rrug?n m? t? shkurt?r at? t? internetit... Fillon ky prezantim qysh nga punonj?si i lokalit kur, duke u p?rtypur, t? drejtohet me shprehjen: Ç’far? doni”? Edhe kaq do t? mjaftonte p?r t’u bindur se c’far? sh?rbimi do t? mar?sh, apo kur edhe punonj?si i administrat?s, kur shkon p?r c’fardo problemi duke u p?typur, t? p?rgjigjet me indiferentiz?m... M? shum? se kemi t? b?jm? me njerr?z, t? krijohet p?rshtypja sikur kemi t? b?jm? me “rip?rtypsa”, q? k?t? “ves” e kan? n? natyr?n e tyre, por t? tjerat i kan? shum? her? m? “njerr?zore” nga njer?rzit, edhe at? t? besnik?ris?, edhe at? t? dashuris?, edhe at? t? sjelljes s? kulturuar... Kjo Bot? u shthurr o prap?si o dreq, q? un?, nuk kam forca t? t? ndreq... Tek humbja e shpres?s dhe besimit tek Shteti, tek mungesa absolute e drejt?sis? e kan? burimin edhe “arsenalet” e arm?ve t? t? gjitha llojeve dhe kalibrave, si shpresa e”fundit”..! M? shum? se prezenca e shtetit me ligje, ?sht? me indiferentiz?m apo m? keq akoma me antiligje, vet?m me nd?shkime e “gjob?v?n?sa’ e deri n? pjesmarrje nga shtetar? t? vecant? p?r nxitjen e krimit e korrupsionit! Q?llimi p?r parandalimin e shkeljeve e zbatimin e ligjit, duket si i haruar. Kan? fituar tashm? t? drejt?n e qytetar?is? n? jet?n e p?rdit?shme shprehje t? tilla si, “Revolucion p?r p?rmbysjen e regjimit “kleptokratik”,“Prapa hekurave t? burgut”, “V?ndin e kan? n? qeli” “t?rheqje zvarr?”, “t’i hidhen prangat”, “t? zhytur n? korrupsion”, “shp?rthim me tritol”,”arm?t e ftohta”. etj etj, terma k?to q? sic duket, organet e Drejt?sis?, ja kan? “dor?zuar” mediave t? cilat k?to t? fundit, jan? b?r? “arm?t” e preferuara t? k?saj “lufte t? ftoht?” q? po p?rjetojm?”! Doemos, “revolucioneve” q? aq shum? po i b?jm? jehon? sot, i duhen edhe arm?t q? po i grumbullojn? me arsenale’ dhe jo librat! Dje n? Diktatur?, arm?t, ishin n? duart e tyre q? u nevojiteshin, pra t? Ushtris?.Sot n? Demokraci, ato b?jn? pjes? n? “pajimet personale” t? element?ve t? krimit, q? jan? n? “sulm”, por edhe t? atyre q? q?ndrojn? n? “mbrojtje” p?r jet?n dhe pron?n. Kjo politik? e k?ta politikan? nuk duan t? shohin gj?ndjen e mjerueshme mekonomike, por si t? nxitin sherre p?r t? mbuluar pisll?qet e politik?s, p?r t? justifikuar q?ndrimin n? karriget e tyre q? u jan? qepur e nuk duan t’i l?shojn? derisa t’i bien dh?mb?t! P?rfundimisht, n? pamje t? jasht?me, por edhe n? br?nd?si, nuk t? krijohet p?rshtypja q? jetojm? n? demokraci, por n? nj? “paradhom?” p?r luft? p?r t? “justifikuar”, at? c’ka thon? strateg?t e luft?s q? “Dhuna, ?sht? vazhdimi i politik?s me mjete violente (t? dhun?s)! P?r k?t? “flasin” edhe arsenalet e arm?ve t? kudogjendura dhe nuk “flasin” “arsenalet” e librave!