BREAKING NEWS

Futet sherri brenda çetës anti-amerikane, Berisha “shkarkon” Bardhin nga kreu i grupit dhe e cilëson thjeshtë deputet, ish-sekretari i Përgjithshëm i PD injoron Kuvendin e Rithemelimit

Futet sherri brenda çetës anti-amerikane, Berisha
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron lajme tronditëse nga SPAK për Sali Berishën: Ja çfarë fshihet pas kaosit që shkaktoi ish-kryeministri në Kuvend

Spartak Ngjela paralajmëron lajme tronditëse nga SPAK për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kaseta ku është incizuar Sali Berisha që ka sjellë të gjitha vrasjet në Tropojë, si SPAK do e “varrosë” përfundimisht ish-kryeministrin me hetimet në dosjen e “Haklajve”, Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Ja kaseta ku është incizuar Sali Berisha që ka sjellë
x
BREAKING NEWS

Meloni hap fabrikë në Serbi dhe sjell afrikanë në Shqipëri, kryeministrja italiane tallet me Edi Ramën dhe përkëdhel presidentin Vuçiç

Meloni hap fabrikë në Serbi dhe sjell afrikanë në
x
BREAKING NEWS

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po hetojnë dosjen e plotë të “McGonigal” në bashkëpunim me FBI, nga letër-porositë dhe informacionet me inteligjencën amerikane, deri tek marrja në pyetje në fshehtësi të plotë në Nju Jork...

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të marrin frenat e qeverisë pas largimit të Edi Ramës, çfarë pritet të ndodhë më 8 dhjetor, socialistët në ankth

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të
x
BREAKING NEWS

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron drejtësinë dhe vazhdon të mos zbatojë vendimin e gjykatës, pritet refuzimi i tretë ndaj agjentëve të BKH

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur dosjen “CEZ-DIA”, ja çfarë po ndodh brenda SPAK, Romeo Kara nxjerr prapaskenat e bujshme

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur
x

Opinion / Editorial

A duhet të ketë diferenca në rritjen e pensioneve?

A duhet të ketë diferenca në rritjen e pensioneve?

Dihet qe numri i pensionistëve është i madh në Shqipëri, çka e bën të vështirë çdo lloj rritjeje për çdo Qeveri, pasi kërkohen shuma të mëdha nga buxheti i shtetit. Kjo rritjeje për shumicën e pensionisteve është e papërfillshme. Tek shikon masën e pensionit që merr çdo pensionist shikon diferenca aq te mëdha saqë pensionet e mëdha duken si paga krahasuar me pensionet e vogla. Kështu një pension social është 7 mije leke, po kështu pensionet e ish kooperativat Bujqësore shkojnë nga 1o apo 12 mije leke, kur bie fjala një ish deputet merr mbi 100 mije leke. Po te shikosh kontrastin e tyre del se diferenca është më shumë se 1 me 10 sa që nuk e përligj një gjë të tillë. Diferenca të tilla vërehen në një numër të madh si ish ministra, prokuror, gjyqtar , prefekt, kryetar bashkish që vetëm se kanë patur një detyrë të tillë marrin pension me shume se nje rroge mesatare. Qeveria bën mirë që më rritjeje apo indekson pensioni përpiqet t' u vijë në ndihmë, por është e padrejtë që kjo rritje bëhet unike për të gjithë. Mendoj se qeveria duhet të bëjë rritjeje vetëm për pensionet e vogla duke vendosur një cak. Bie fjala të mos ketë pension nën 20 mije leke, te mos ketë rritjeje pensioni për ata që marrin mbi 40 mije leke. Kjo të bëhet në një vit dhe pastaj të ketë rritje për të gjithë. E them këtë pasi është paradoksale qe rritja 8.6% e pensioneve që mendohet të jepet nga 1 tetori është njëlloj si për pensionistin me 10 mije leke me pensionistit 150 mije leke. Nese pensionistit të parë i ritet 800 leke te dytit i ritet rreth 10 mije leke. Mendoj se qeveria duhet të mos bëjë rritjeje të njëllojtë për të gjithë pensionistet pra të mos ketë % fikse, por pensionet e vogla mund te rriten me 20 % ndërsa të lartët me 5%. Jo ka ardhur por ka kaluar koha qe te ofrohen diferenca në pension.