BREAKING NEWS

Fatmir Mediu zbulon nëse është thirrur nga ambasada e SHBA pas shpalljes non grata të Berishës: U vendos të kishim një qëndrim të përbashkët

Fatmir Mediu zbulon nëse është thirrur nga ambasada e SHBA pas
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha nxjerr prapaskenat “bombë: Basha do të futej në burg nëse nuk i bindej këtij ultimatumi! Ja pse për disa kohë nuk mund të shkonte dot në SHBA

Sali Berisha nxjerr prapaskenat “bombë: Basha do të futej
x
BREAKING NEWS

E papritur! Blendi Fevziu nervozohet keq në mes të emisionit me regjinë: Më çmendët

E papritur! Blendi Fevziu nervozohet keq në mes të emisionit me
x
BREAKING NEWS

Rama bën reagimin e papritur: Do të jetë e pabesueshme, do ta dëgjoni shumë shpejt...

Rama bën reagimin e papritur: Do të jetë e pabesueshme, do ta
x
BREAKING NEWS

Çfarë do të bëni nëse qytetarët nuk janë dakord për ‘Ballkanin e Hapur”? Ja çfarë thotë kryeministri Rama: Politika nuk është spektakël si Big Brother që të zihen njerëzit për brava

Çfarë do të bëni nëse qytetarët nuk janë
x
BREAKING NEWS

Pse nuk krijoni një parti të re? Përgjigjet Sali Berisha

Pse nuk krijoni një parti të re? Përgjigjet Sali Berisha
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha paralajmëron zhvillime të reja, zbulon se çfarë do të ndodhë të dielën

Sali Berisha paralajmëron zhvillime të reja, zbulon se
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodh nëse Sali Berisha merr Partinë Demokratike? Escobar: Biden dhe Blinken kanë qenë të qartë

Çfarë ndodh nëse Sali Berisha merr Partinë Demokratike?
x

Opinion / Editorial

A nuk keni frikë...

A nuk keni frikë...

Logopedisti si profesionist ndihmon që të rifitoni “zërin tuaj”, të dëgjoheni dhe komunikoni për të ndërvepruar me të tjerët. Ky profesion ka njohur zhvillim dhe mbështetje në shumë vende europiane, por jo në hapësirën publike shqiptare (hapësira private mbetet e vetmja përpjekje). Do të ishte e pabesueshme që të keni dëgjuar të përmendet qoftë edhe njëherë emri i këtij profesionisti nga ata që na përfaqësojnë. Ende nuk ka një buxhet, nuk një statistikë publike mbi numrin e fëmijëve që kanë nevojë për këtë shërbim, gati gati duket si një kërkesë surrealiste një projekt-propozim kombëtar. T’i lëmë ëndrrat pasi në këtë derexhe do ishte një çështje si gjithë të tjerat në mëmëdheun tonë, ku do të na thuhej se buxheti publik nuk na mjafton për të tilla “lukse”. Por nuk është një çështje si gjithë të tjerat thjesht mos financimi, por është një tentativë për të nëpërkëmbur dhe dëmtuar një kategori që është marrë peng dhe është përdorur në mënyrë të llahtarshme në kohë fushatash. Po flas për fëmijët me nevoja të veçanta që përveçse se kanë bërë një ligj çorap për ta, përtojnë të nxjerrin qoftë dhe një udhëzim me një shqipe të kuptueshme, tashmë kanë filluar t’i përdorin si krahasime për të denigruar kundërshtarin pavarësisht punës së përditshme që po bëjnë ata pak logopedistë për t'iu dhënë zë. Ju lutem nëse nuk ndihmoni dot, apo s’keni dëshirë, apo në fund të fundit keni qëllime thjesht elektorale a nuk mjaftoheni dot me kaq?! Janë prindër, profesionistë dhe fëmijë që çdo ditë e quajnë “luftë” që të shohin pak arritje përtej ortekut të halleve të përditshmërisë. Sa herë ne si profesionistë ju bëjmë thirrje politikës të ketë kujdes pasi askush nuk ua ka borxh gjithë këta fjalorë bullues, në pak kohë ripërsëritet historia dhe kjo më bën të mendoj dhe t’ju pyes: A nuk keni frikë... se një ditë mund të keni dhe ju të njëjtin fat, një fëmijë, mbesë, nip apo një të afërm si gjithë këta fëmije? A nuk keni frikë … t’i shikoni nesër në sy?