BREAKING NEWS

Banesa në Gjirokastër u përfshi nga flakët, ndërron jetë e mitura

Banesa në Gjirokastër u përfshi nga flakët, ndërron
x
BREAKING NEWS

E veshur kuq e zi, ambasadorja e SHBA jep mesazhin e FUQISHËM nga Vlora: Asgjë nuk mund të na ndalojë

E veshur kuq e zi, ambasadorja e SHBA jep mesazhin e FUQISHËM nga Vlora:
x
BREAKING NEWS

Varianti Omicron, "simptoma të pazakonta", si ta njohim dhe kush ndërmerr rreziqe të mëdha, dëshmitë e para

Varianti Omicron, "simptoma të pazakonta", si ta njohim dhe kush
x
BREAKING NEWS

“Më në fund”, Spartak Ngjela del me mesazhin, paralajmëron momentin e shumëpritur nga shqiptarët: Është koha që kërkon shpagimin moral ndaj gjithkujt që...

“Më në fund”, Spartak Ngjela del me mesazhin,
x
BREAKING NEWS

“Isha atje edhe unë”, Kreshnik Spahiu publikon pamjet emocionuese dhe jep mesazhin e FUQISHËM

“Isha atje edhe unë”, Kreshnik Spahiu publikon pamjet
x
BREAKING NEWS

Aksidenti në Rinas/ Humb jetën pacientja që po transportohej drejt Tiranës, reagon Policia

Aksidenti në Rinas/ Humb jetën pacientja që po transportohej
x
BREAKING NEWS

“I kam parë me sy vetë disa herë”/ Ish-ambasadori i njohur plas ‘bombën’ për Presidentin: Ja si Ilir Meta vidhte lekët me thasë!

“I kam parë me sy vetë disa herë”/ Ish-ambasadori i
x
BREAKING NEWS

Aksidenti me eskortën e Berishës/ Ngjarja merr një tjetër kthesë, kamerat e sigurisë rrëzojnë truprojën dhe zbulojnë të vërtetën, hidhet dritë mbi atë çfarë ndodhi në orët e vona

Aksidenti me eskortën e Berishës/ Ngjarja merr një tjetër
x

Opinion / Editorial

A po paralajmëron Lulzim Basha fundin e tmershëm të dyshes Meta-Berisha?

A po paralajmëron Lulzim Basha fundin e tmershëm të dyshes

Lulzim Basha ka qenë i prerë në deklaratat e tij nga foltorja e parlamentit shqiptar, duke bërë të qartë qëndrimin proamerikan për përjashtimin përfundimtar të dyshes Berisha-Meta nga politka shqiptare.  

Padyshim që trekëndëshi i Bermudës nuk mund të qëndronte pa këndin e tretë, në këtë ras,t sipas Bashës, kundërshtari i tij në krye të mazhoracës, Edi Rama. Që Edi Rama është më pranë pazareve me dyshen Meta-Berisha kjo nuk ka diskutim, pasi së bashku kanë nëshkruar marrëveshjet më të ndyra në kurriz të demokracisë shqiptare.

 Ndyshimi i Edi Ramës  në raport me dyshen e anatemuar Meta-Berisha, qëndron në faktin se era e ndryshimit që po fryn në Shqipëri do të ketë pjesë të saj edhe vetë kryeministrin shqiptar. Duke qenë në krye të mazhorancës gjatë thuajse një dekade, Edi Rama ka pasur rol kyç në transformimet potente të sistemit të kalbur të drejtësisë shqiptare, duke i shërbyer me përulësi interesave amerikane. 

Akuzat e Lulzim Bashës për trekëndëshin e Bermudës sinjalizojnë qartazi një fund të dhimbshëm për dyshen Meta-Berisha, të cilët janë duke numëruar ditët e fundit të protagonizmit politik, por dhe më tej. Nuk ka dyshim që kryeministrit Ramës i dhimbset prishja e këtij konfguracioni, pasi dalja nga loja e e dyshes bermudiane hap rrugën për largimin dhe të vetë Edi Ramës në një fazë të dytë, për të plotësuar trekëndëshin e stigmatizuar nga Lulzim Basha.

 Lulzim Basha po tregon qartazi se është një nga ushtarët më të bindur të  skenarit amerikan për spastrimin e politikës shqiptare nëpërmjet vetingut, si një zgjatim i spastrimit të qelbit korruptiv në sistemin e drejtësisë. Foltorja e ngritur nga Sali Berisha është një shpresë e vagullt e dështakëve të PD, e Ilir Metës, pse jo edhe e Ramës për të rikthyer statusquonë e trekëndëshit famoz të Bermudës. 

Mbështetja e fuqishme mediatike e spektrit të majtë dhe të djathë për foltoren tregon qartë interesin e të gjitha palëve për përzënien nga selia e PD të Lulzim Bashës dhe rikthimin e plakut Sali në krye të kësaj partie, për të vazhduar pafund tranzicionin shqiptar  me të njëjtin stil kleptomanësh që kanë drejtuar për 30 vite rresht. 

Të gjithë janë sy e vesh drejt foltores, e cila është kthyer në një monolog bajat i një plaku të rrjedhur dhe fatkeq që kërkon me çdo kusht të mposhtë amerikën nga sallat e Kavajës, Lezhës apo Beratit. Saliu është duke u sjellë si pordha nëpër brekë sallë më sallë pa një projekt të qartë se ç’do bëjë, si do e marrë partinë, si do e mbledhë kuvendin dhe si do e përzërë Bashën në vakumin total të një argumenti juridik apo dhe moral para demokratëve.

 Foltorja e Saliut është një silur pa mbushje, që shfaqet para amerikanëve si presion i një njeriu që me një dorë mban brekët që po i bien dhe në dorën tjetër bazukën pa predhë.

Fundi i Saliut dihet. 

Fundi i Metës dihet.

 Politika shqiptare po hedh një hap të ri drejt ndryshimit.