BREAKING NEWS

"Prapaskenat" e forta nga gazetarja e njohur, zbulohet faktori që mund të përmbysë rezultatin në Shkodër

"Prapaskenat" e forta nga gazetarja e njohur, zbulohet faktori që
x
BREAKING NEWS

Zbulohet lëvizja e Ramës! Gazetarja zbardh detajet: Ja deputeti që lë mandatin për t’u bërë kryebashkiak (Emri)

Zbulohet lëvizja e Ramës! Gazetarja zbardh detajet: Ja deputeti
x
BREAKING NEWS

“Si u vu në lëvizje SHBA nga korrupsioni i Ramës”, ish-deputeti plas deklaratën e fortë dhe bën denoncimin e bujshëm

“Si u vu në lëvizje SHBA nga korrupsioni i Ramës”,
x
BREAKING NEWS

Heqja e kamerave, eksperti Karamuço zbulon gabimin e madh të policisë: Operacion i gabuar, ja çfarë duhej bërë

Heqja e kamerave, eksperti Karamuço zbulon gabimin e madh të
x
BREAKING NEWS

"Ishte njeriu i afërt i Vis Martinajt"/ Artan Hoxha zbardh detajet e forta nga atentati i Ylli Brahimit: Atentatorët bllokuan valët e kamerave

"Ishte njeriu i afërt i Vis Martinajt"/ Artan Hoxha zbardh
x
BREAKING NEWS

"McGonigal i bëri të gjithë matufë", Likometa reagon për korrupsionin e ish-agjentit: Ka përpjekje për të njollosur Edi Ramën në SHBA

"McGonigal i bëri të gjithë matufë", Likometa
x
BREAKING NEWS

Analisti zbërthen lëvizjen e dyshimtë të Bashës: Po luan me mendjen e Berishës, në momentin...

Analisti zbërthen lëvizjen e dyshimtë të Bashës: Po
x
BREAKING NEWS

Ramës do t’i konfiskohen dhuratat nga FBI? Ish-deputeti zbardh detaje nga hetimi: Ja çfarë pritet të ndodhë

Ramës do t’i konfiskohen dhuratat nga FBI? Ish-deputeti zbardh detaje
x

Opinion / Editorial

Ajo shoqëri “urbane” që nuk e do më “vendi” i saj, ka vetëm një alternativë!

Ajo shoqëri “urbane” që nuk e do më

Ishet një kohë e jashtëzakonshme e viteve 1997 dhe 1998 që Shkodra, por jo vetëm ajo dhe Shqipëria jetonin nën ankth dhe tmerr rruge e krimi. Shkodra po e po e qytetarët mësuan të mbrohen vetë. Ishte një kohë kriminale dhe tmerri dhune ndaj institucioneve dhe ndaj qytetarit normal. Shkodra atë kohë kishte “hemorragjinë” intelektualë dhe të bisnesit normal të saj. Prej asaj kohe ikën njerzit qytetarë që nuk jetonin dot në presionin politik dhe bandave të tyre dhe ato të bisnesit të sukseshëm. Botova një shkrim në një nga gazetat e vetme që dilte në Shkodër me një titull “vrastar” për të vërtetën që mbarte! E titulli ishte sipas një batute të asaj kohe në Shkodër - Nuk është kurrë vonë të lësh duhanin dhe ikësh prej Shkodre!!! Pra dhe duhani dhe qëndrimi në Shkodër u bënë dy të “këqia” të duheshin rregulluar! Po për fat të keq dhe të një deliri politk mbi qytetin tradicional dhe kulturor të mrekullueshëm prej të cilit janë larguar një sasi impresionante prej 25.000 qytetarësh shkodranë dhe në vazhdim duke larguar kreativitetin, trurin dhe inisiativën, por duke larguar qytetarin shkodran të mirë, të butë dhe të rregullt dhe e zëvëndësuar me “qytetarin” model Viçidol dhe pas tij dhe imitimin socialist sipas këtij kostumprerjeje folkloriko-mesjetare! Po, në çdo zyrë dhe çdo institucion dhe bisnes, polici dhe prokurori e po ashtu universitet e sport e kulturë. Shkodra që nga ajo kohë – pra mbas 1997-tës dhe deri më sot, ka eleminuar qytetarin shkodran si filozofi dhe projekt politik rrënues që vinte nga zyrat e Tiranës demokratike dhe socialiste! Ai sot nuk është më. Ato që janë vegjetojnë dhe nuk i do askush më. Ky skenar tani po luhet në Shqipëri. Kudo në çdo qëndër qyteti. Çdo qendër qyteti dhe vetë Kryeqyteti është filozofi “shpelle retro kulturore” e cila jeton me Berishën dhe mendimin e tij politik dhe filozofik dhe po ashtu me Ramën ( si post modernizëm) në anën tjetër dhe po ashtu me Metajn si korruptfolklorizëm dhe të tjerë rreth e rrotull politikisht! Grushti i fundit është sanksionimi “me ligj” i shpellarizmit politik që nuk do as qytetarin dhe as urbanen por vetëm njerzit e shpellave që shkojnë mbas kryeshpellarit në përballje medemek me Kryeartistin e Dadaizmit politik post modern në Shqipëri. Një përballje e shpell folklorizmit primordial politik, mbështjellë me post komunizmin e Berishës me idetë anarkiste, relativizmin e gjithshkaje dhe pakuptimësinë e sistemeve më stabile (krate) shoqërore të Ramës në kostumografi Surreliane. Një bashkërendim dhe alternim kaq i shëmtuar dhe tragjik për nga ngrohja dhe ftohja e një shoqërie që tashmë ka humbur sensin e ekulibrit dhe ka humbur dhe sensin e qëndrimit normal në këtë vend. Jeta politike në kontradiktë, delir armiqësie, por dhe acar e Berishës dhe ajo në relativizmin absurd dhe arrogancë pushteti të Ramës kanë vetëm një synim si të shprehur dhe jo: atë të largimit të njerzve normalë! Të largimit nga Shqipëria të shoqërisë urbane. Të njerzve jo thjesht që duan punë, por që nuk jetojnë dot në këtë mjedis mbushur me acide dhe prodhues krimi dhe arrogance si poshtë në rrugë, në zyra dhe në politikë. Në një mjedis të ndyrë me gangsterë rruge dhe zyre. Gangsterë partie dhe afere. Gangsterë dhe rrugaçë anti shtet dhe anti demokraci. Qytetari normalë ka kuptuar se nuk do të shpëtojë kurrën e kurrës nga Berishë - Metaj dhe kurrë nga Rama & kompani! Nuk do të shpëtojnë kurrë nga kjo valle idiote dhe groteske që e paguan ai qytetar normal me mos shkollim të fëmijëve dhe me dëmtim të jetës deri në pariparim të saj. Shoqëria urbane shqiptare tashmë ka kuptuar se “ky vend” (Shqipëria politike e kam fjalën, jo ajo fizike) prodhon vetëm krim dhe korrupsion, por dhe arrogancë ndaj jetës së tij. E nuk ka asnjë alternativë. Kush mbetet? Ajo që kam shkruar unë dikur për Shkodrën! Nuk është vonë kurrë të lësh duhanin dhe ikësh nga Shqipëria. Pse? Sepse ky vend (Shqipëria politike) nuk e do dhe për më tepër e urren qytetarin urban. Kv vend do të jetojë me faqe thyerit dhe hundë thyerit, por dhe idiotët e grushtuar e rrahur të saj. Kaq!