BREAKING NEWS

Telefonata që i habiti të gjithë në studio! Zbulohet kush është modelja shqiptare që i ka marrë mendjen Silvio Berlusconit!

Telefonata që i habiti të gjithë në studio! Zbulohet kush
x

Opinion / Editorial

Amoraliteti dhe komploti hipokrit, politik e juridik kundër Albin Kurtit

Amoraliteti dhe komploti hipokrit, politik e juridik kundër Albin Kurtit

Gjykata Themelore në Prishtinë ndaj katër deputetëve të Lëvizjes Vetëvendosja (VV) ka dënuar me kusht, me gjithsej pesë vjet burgim 4 deputetët e VV-së, ndër të cilët Albin Kurtin dhe Albulena Haxhiun, duke i akuzuar për hedhje të gazit lotsjellës në seancën e Kuvendit të Kosovës dy vjet më parë pse ata kërkonin pengimin e ratifikimit të Marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi dhe Marrëveshjen për asociacionin e komunave me shumicë serbe. Dhe tani pyes se cili shqiptar nuk është kundër këtyre dy marrëveshjeve!? Çfarë absurditeti a thua se këta janë dënuar nga një gjykatë e Malit të Zi apo të Serbisë dhe jo nga ajo e Kosovës. Ndërsa sot në prag të zgjedhjeve parlamentare shiko se ku arrin amoraliteti hipokrit, juridik dhe politik dhe vendimi i shpallur nga komisioni zgjedhor, i cili ua ndalon ndër të tjerëve edhe deputetëve të VV që të mos kandidojnë. Them amoralitet hipokrit, juridik e politik sepse para një viti nuk e mori këtë vendim Komisioni Zgjedhor në Kosovë, pse pra jo me 6 Tetor 2019, por pikërisht tani. Kjo është një hipokrizi dhe një amoralitet politik e juridik, pra është një komplot anti Kurti veçanërisht, me qëllim që të mos lejojë kandidimin e Albin Kurtit për deputet, në vazhdën e atij grushti parlamentar që e rrëzoi qeverinë Kurti në mars të vitit 2020. Ky i tanishmi është një komplot juridiko-politik, i cili shpreson se duke mos e lejuar Kurtin që të kandidojë, komplotistët mendojnë se LVV do të dobësohet dhe nuk do të mund të marrë shumë deputetë, gjë e cila do të pamundësonte formimin e qeverisë nga vetëm LVV-ja, si dhe komplotistëve dhe zgjatimeve të tyre besnike do t’u jepej mundësia që ta bëjnë ata qeverinë dhe jo Kurti me Osmanin. KQZ-ja mundohet që me hipokrizi të justifikohet me ligjin, por kombëtarisht dhe moralisht ajo është kundër interesave kombëtare dhe të Republikës së Kosovës. Ajo është tentativë dhe synim që të mos u lejohet që të kandidojnë për deputetë ish-deputetët të cilët mbrojtën burrërisht, kombëtarisht dhe patriotikisht integritetin territorial të Kosovës si dhe ata që kundërshtuan formimin e Bashkësisë së Komunave Serbe në Kosovë, pra që të mos kandidojnë ata të cilët mbrojtën Kosovën. Dhe një pyetje kam për gjykatën, për KQZ-në dhe për ata të cilët janë gëzuar shumë pse nuk do të kandidojë Kurti: A nuk ishin votimet e 6 Tetorit 2019 ato të cilat e ndëshkuan politikën e vjetër e që i votuan arsyet dhe kauzat e Vetëvendosjes: reciprocitetin, luftën kundër krimit e korrupsionit, ligjin dhe shtetin ligjor e demokratik, si dhe a nuk ishin ato zgjedhje edhe si ndëshkim i marrëveshjeve të rënda me pasoja tejet të dëmshme për Kosovën si Demarkacioni dhe ajo e Bashkësisë së Komunave serbe? Si do të dalin para opinionit publik gjithëshqiptar kjo aventurë politike e juridike duke mos lejuar që të kandidojnë ata të cilët janë mbrojtësit më të zëshëm e të vendosur të kufijve të Kosovës, pacenueshmërinë territoriale dhe të interesave kombëtare të shtetit dhe të Republikës së Kosovës. ( Kaq për sot…)