Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Andi Bejtja: Beteja historike ka vetëm dy anë, o me civilizimin o me barbarët

Postuar: 13/06/2018 - 11:58

Shkruan Andi Bejtja:

Beteja e vjetër dhe e parlajmëruar për Teatrin Kombëtar, ne vetvete është një betejë shumë më e madhe se prishja apo rindërtimi i një godine Teatri: nuk është thjesht dhe vetëm asnjë betejë kundra një historie vjedhjeje apo korrupsioni: vetvetiu është një betejë ku vendoset raporti i drejtë apo i shtrembër, që ka një një elitë dhe një shoqëri e tërë midis civilizimit dhe barbarisë.

Sot, kjo betejë, edhe pse deri tani ka pak njerëz të përshfshirë në të, është një betejë historike dhe historia ka vetëm dy anë: o me civilizimin o me barbarët.

Sot Shqipëria nuk ka as të majtë, as të djathtë, as qendër, sot o je me civilizmin o je me barbarinë. Mund t’i shpëtosh gjykimit të historisë sot, por askush nuk ka për t’i shpëtuar nesër. Sot ke vetëm dy rrugë për të zgjedhur o të jesh qytatar o barbar.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 0

Lajme nga e njejta kategori

 Çfarë  fshihet pas aleancës Meta-Berisha për bllokimin e negociatave?

Postuar: 17/06/2018 - 22:51

Tashmë është evidente aleanca Meta-Berisha.

Postuar: 17/06/2018 - 07:34

Rreth dhjetë vjet më parë, në vitin 2007 në komunën e Ksamilit u paraqitën një grup qytetarësh fr

Postuar: 17/06/2018 - 07:33

Njohjet dhe takimet me qytetarë të ndryshëm që kanë pritur dhe ndihmuar popullatën çame pas asaj

Postuar: 17/06/2018 - 07:32

Ndryshe nga trajtimet e mëparshme, në lidhje me zbatimin e ligjit, ku është shkruar për zbatimin

Postuar: 16/06/2018 - 22:03

Gazetari dhe moderatori i njohur Arian Cani ne nje reagim ne faqen online te emisionit te tij &ld

Postuar: 16/06/2018 - 21:15

Taksë gjithë familjeve për 4-5 FAMILJE?!!

Postuar: 16/06/2018 - 12:21

Miq Ronaldo dje nuk e shënoi golin me këmbë si thonë disa, por me kokë.