BREAKING NEWS

Tragjedia e Gërdecit/ Humbi djalin vetëm 7 vjeçar, Zamira Durda me akuza të forta: Ma ka vrarë shteti, sot do të mbushte 22 vjeç

Tragjedia e Gërdecit/ Humbi djalin vetëm 7 vjeçar, Zamira Durda
x
BREAKING NEWS

Protesta e thirrur nga Sali Berisha, habit Gazment Bardhi, zbulon nëse do të jetë i pranishëm

Protesta e thirrur nga Sali Berisha, habit Gazment Bardhi, zbulon nëse do
x
BREAKING NEWS

Nuk përmbahet Bushati, ‘shpërthen’ keq ndaj Bardhit: Zara të Ramës, mos u fshihni pas fustanit të Alibeajt

Nuk përmbahet Bushati, ‘shpërthen’ keq ndaj Bardhit: Zara
x
BREAKING NEWS

Përmendja e Ramës në çështjen “McGonigal”/ Berisha jep lajmin, zbulon lëvizjen e radhës: Shqipëria vërshon drejt Tiranës, ja DATA

Përmendja e Ramës në çështjen
x
BREAKING NEWS

Plas keq në studio, Bushati shpërthen keq ndaj Gaz Bardhit: Deputetë pa sens protagonizmi dhe identitet politik

Plas keq në studio, Bushati shpërthen keq ndaj Gaz Bardhit:
x
BREAKING NEWS

Hetimi për skandalin “McGonigal”, gazetarja Hoxha zbardh prapaskenat: Duket sikur historitë përsëriten me personazhe të ndryshme

Hetimi për skandalin “McGonigal”, gazetarja Hoxha zbardh
x
BREAKING NEWS

Misteri i heshtjes/ Pse nuk flet Basha për skandalin e Ramës me ish-zyrtarin e FBI? Habit me përgjigjen Gazment Bardhi

Misteri i heshtjes/ Pse nuk flet Basha për skandalin e Ramës me
x
BREAKING NEWS

Dosje për Ramën? ‘Zbërthehet’ Gazmend Bardhi: Ja çfarë çova në SPAK

Dosje për Ramën? ‘Zbërthehet’ Gazmend Bardhi: Ja
x

Opinion / Editorial

Armiku te porta: Sulmi Rusisë kundër Ukrainës dhe pasojat për sigurinë e Ballkanit Perëndimor

Armiku te porta: Sulmi Rusisë kundër Ukrainës dhe pasojat

Nuk ka asnjë dyshim që urdhri i Vladimir Putin, në 24 shkurt2022, për të sulmuar Ukrainën, do të mbahet mend si një ngadatat kryesore të shekullit të XXI që ndryshoi kornizën e renditdhe sigurisë Botërore.

Pasojat e këtij veprimi, përveç humbjes së Ukrainës që tashmëështë e sigurt, do të jenë afatgjata, jo vetëm për Perëndimin, por për të gjithë arenën ndërkombëtare. Një gjë është e sigurt. Trendi i viteve të fundit, ai i trimërimit të diktatorëve anë e mban botës, nuk mund të mohoet.

Politikat e sanksione ekonomike nuk janë më efikase për tëparandaluar marrëzitë e këtyre individëve. Udhëheqësitperëndimor arsyetojnë, duke gabuar, sikur këta diktator janë tëdjeshëm ndaj mirëqënies së shtetasve të tyre. Kjo gjë do tëndodhte në një demokraci ku politikanët japin llogari përparazgjedhësve të tyre por, jo në shtete ku nuk ekziston asnjë mjetkontrolli ndaj udhëheqësit.

Ndoshta kjo krizë do të sjellë dhe një ndryshim në të menduarine Perëndimit dhe një nga zonat e fokusimit të aksionit euro-atlantik do jetë padyshim Ballkani Perëndimor.

Për të paktën një dekadë, kjo pjesë e kontinentit është neglizhuarnga Bashkimi Europian, duke vendosur kushte pas kushtesh përtu plotësuar nga shtetet e këtij rajoni me qëllim anëtarësimin. Por nuk duhet të harrojmë se vetë objektivi kryesor i projektit tëbashkimit të vendeve europiane pas Luftës së Dytë Botërore, ishte eliminimi i konflikteve.

Sigurisht Ballkani Perëndimor ka probleme të mëdha me shtetine së drejtës dhe korrupsionin. Të njejtën gjë mund të themi dhepër Bullgarinë dhe Rumaninë kur u anëtarësuan dhe në qoftësedo të zbatoheshin të njëjtat kritere si ato ndaj rajonit tonë, nukdo të ishin bërë pjesë e familjes europiane.

Anëtarësimi i tyre apo dhe i vendeve Balltike ishte mbi të gjithanjë vendim gjeopolitik, për ti futur nën ombrellën mbrojtëseekonomike, politike dhe ushtarake të NATOS-s dhe BE, pa tëcilën edhe ato sot do të ishin të kërcënuara  nga revanshizmi i “Putin i Tmerrshmi”.

Ballkani Perëndimor gjendet në një udhëkryq dhe si një rajon kuinfluenca ruse ka qenë tradicionalisht e madhe, rrezikon tëkthehet në një tjeter zonë e nxehtë për Perëndimin. Shenjat nukjanë aspak të mira. Serbia është kthyer në një qendëroperacionale ruse nga ku koordinon aktivitetin e vet tëinfluencës dhe destabilitetit për të gjithë rajonin. Kujtojme ketutentativën për grusht  shteti në Mal të Zi, të organizuar ngaoperativ të shërbimeve sekrete ruse dhe serbe.

Vetë Serbia ka ndërmarrë një fushatë të madhe riarmatimi me anë të ndihmës së Moskës, duke ngritur shumë pikëpyetje tëqëllimeve reale të Beogradit. Ndoshta një dritare e këtyreqëllimeve u pa disa muaj me parë me krizën e targave në kufirinme republikën e Kosovës, kur Beogradi dislokoi një numër tëmadh të ushtrisë. Një veprim ky që ngjan shumë me atë që Rusiabëri në kufirin ukrainas para se të sulmonte. Vetëm prania e forcave të NATO-s ndaloi një inkursion të mundshëm serb drejtterritorit Kosovar.

Prania e këtyre forcave si në Kosovë ashtu edhe ne BosnjeHercegovinë, i cili është një vend tjetër që do të rrezikohej tëshpërbëhej, janë prova më e mirë që tregon se sa e rëndësishmeështë që Ballkani Perëndimor të futet plotësisht nën ombrellënmbrojtëse të Perëndimit.

Megjithëse duket cinike, duhet thënë që pushtimi i Ukrainës ngaRusia mund të sjelli zhvillime pozitive për sa i përket shancevetë integrimit të Ballkanit Perëndimir. Agresiviteti dherevanshizmi i Putin do ndryshoj shumë llogaritë gjeopolitike, gjeostrategjike dhe gjeoekonomike të lidërve perëndimor, dukepërfshirë edhe rajonin tonë. Këtë ndryshim do të kemi mundësita vërtetojmë në qershor të këtij viti kur të vendoset për hapjen e negociatave për integrimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë sëVeriut.

Pas sulmit rus kemi hyrë zyrtarisht në një etapë të re tëmarrëdhënieve ndërkombëtare, ku do të mbizotëroj ligji i xhunglës, ligji i më të fortit. Kush ngelet jashtë i vetëm rrezikontë bëhet objekt i sulmeve predatore.

It’s a brave new World!