BREAKING NEWS

“Ka filluar që kur ishte ministër Olldashi”, Spartak Braho hedh dritë mbi skandalin e madh me rrugën Kardhiq-Delvinë: Aferë korruptive! Balluku pjesë e oligarkisë së kryeministrit. Ai është megaloman dhe…/ Rama i ka hipur...

“Ka filluar që kur ishte ministër Olldashi”, Spartak
x
BREAKING NEWS

"Ka nja dy deputetë që kundërshtojnë me të drejtë"/ Spartak Braho plas deklaratën e fortë për aferën e inceneratorëve: Skandali është kaq i fortë sa…Ja pse Rama nuk e jep dorëheqjen. A do ketë fundin e Musolinit?

"Ka nja dy deputetë që kundërshtojnë me të
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Meta-Berisha kanë marrë urdhër nga Moska të destabilizojë Shqipërinë, protesta e 7 korrikut mund të prodhojë viktima

Frrok Çupi: Meta-Berisha kanë marrë urdhër nga Moska
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Metës, SPAK regjistron tjetër procedim penal ndaj presidentit, akuzohet së bashku me Kryemadhin për fshehje pasurie, në “filtër” dhe 8 zyrtarë të LSI

Rëndohen pozitat e Metës, SPAK regjistron tjetër procedim penal
x
BREAKING NEWS

Ja strategjia e Lulzim Bashës për të ardhur në krye të PD dhe si do e përzërë Sali Berishën pasi gjykata të rrëzojë “Foltoren”

Ja strategjia e Lulzim Bashës për të ardhur në krye të
x
BREAKING NEWS

Ja kur ikën Ilir Meta nga Presidenca, 3 skenarët që do të “trazojnë” politikën shqiptare pas 24 korrikut

Ja kur ikën Ilir Meta nga Presidenca, 3 skenarët që do të
x
BREAKING NEWS

“Ky është me të vërtetë një moment historik"/ Vjen lajmi i shumëpritur për Finlandën dhe Suedinë

“Ky është me të vërtetë një moment
x
BREAKING NEWS

Humbje e madhe! Arti shqiptar në zi, vdes në moshë të re ish-gazetarja dhe ikona e njohur e Teatrit, politikani jep lajmin e trishtë: Do të kujtojmë si shoqe, aktore e personalitet me nam

Humbje e madhe! Arti shqiptar në zi, vdes në moshë të re
x

Opinion / Editorial

At Zef Pllumi, besimtari dhe kryetari i këshillit

At Zef Pllumi, besimtari dhe kryetari i këshillit

Në fillimin e viteve 60- të të shekullit të kaluar At Zef Pllumi ka shërbyer si famulltar në kishën e Nikajve, cili ende sot e kësaj dite mbahet mend nga banorët e asaj zone të thellë dhe të prapambetur ekonomikisht, por të papërkulur në mote. Ishin pikërisht bijtë e kësaj krahine të Tropojës, të vetmit në këtë regjion të veriut, që sistemin komunist e pritën me grykën e pushkës. Ndërkohë ishin të virtytshëm dhe të vetëdijshëm për çka dëshironin të jetonin jetën në atë luginë të stërmadhe të eposit të keshnikëve. At Zef Pllumin, të cilin edhe autori i këtij shkrimi e ka njohur dhe është rrëfyer prej tij, e respektonin të gjithë banorët. Bile edhe disa shtëpi muslimane çdo të diel shkonin në kishë për tu rrëfyer te At Zefi. Ka mbetur si gojëdhënë, madje si epistolar i pazevendësueshëm për ta, një bisedë e At Zefit me një besimtar dhe kryetarin e këshillit të fshatit. E ja historia për At Zef Pllumin: Në një dasëm, në bisedë e sipër, ku ishte i pranishëm edhe At Zefi, një besimtar i thotë atij se dëshiron të rrëfehet, pasi mosha e vjetër , e nuk i dihet, çka lente të kuptonte se mund ti vijnë vdekja dhe nuk ishte rrëfyer para fratit Zef Pllumi. Por menjëherë ndërhyn kryetari i këshillit, bashkëfshatar rreth të dyzetave dhe i thotë se të rrëfyerit nuk të burrëri as mend. E në çast, At Zefi që dëgjonte bisedën, pak i mrrolur, me vetulla të vrënta, kthehet kryetarit të këshillit : Mos o Mhill, he të faltë Zoti çka fole, se po flet si me kënë pi hardalli…Ti Mhill nga e ke marrë emnin ? Ndërkohë ai ishte skuqur në fytyrë meit dhe nuk fliste. Pra ti Mhill e ke marrë emnin nga Shën Mhilli, e po të mos ekzistonte Shën Mhilli, i paçim ra në dorë, nuk do ekzistoje as ti, se nuk do thirrej Mhill. E pra çdo emën ka një prejardhje e çdo prejardhje ka një histori e çdo histori ka një të kalueme që duhet mësue ju dhe brezat e ardhshëm, se ndoca mbas 100 vjetësh kjo derzhavë asht e harrueme se nuk dihet përfundimi i askujt në këtë tokë…Lum ai që rrnon me shpirtin e tij, mbylli bisedën At Zef Pllumi një ditë vjeshte në fillimin e viteve 60-të të shekullit të kaluar. Po lexuesi i shumtë i gazetës Sot, me të drejtë do pyesin se çlidhje ka me shkrimin ky episode që cekëm më lart. Në zgjedhjet këtyre shqiptarët demostruan një kulturë të lartë politike dhe një dëshirë të madhe për demokraci. Ishim mësuar të shkonim në radhë për të marrë një biletë avioni, për të kaluar në doganën e një vendi europian, për të blerë bukë e ushqime, librat dhe fletoret e fëmijëve, për të legalizuar dokumente të ndryshme në institucionet shtetërore, por rrallë kishte qëlluar të rrinim me orë në radhë për votuar, madje edhe të moshuar rrinin në radhë mbështetur mbi bastun. Kam dëgjuar sa e sa herë, në cilësinë e vëzhguesueit ndërkombëtar, sa e sa herë të rinj që shreheshin se do qëndrojmë deri në mëngjes po qe nevoja, në radhë për të votuar, se ky votim është e ardhmja e jonë. Ndaj sa e sa here më është kujtuar gjatë këtyre muajve postzgjedhje, thënia e artë e At Zef Pllumit “ lum ai që rron me shpirtin e tij “.