BREAKING NEWS

Anglia i pret shpresat Vuçiçit për “Ballkanin e Hapur” dhe rrit prezencën ushtarake në rajon, ja si Londra do të parandalojë skenarët destabilizues të Moskës

Anglia i pret shpresat Vuçiçit për “Ballkanin e
x
BREAKING NEWS

Ngjela paralajmëron arrestimin e “peshqve të mëdhenj”, zbulon se shumë dosje të bujshme që ka në dorë SPAK po hetohen nga amerikanët

Ngjela paralajmëron arrestimin e “peshqve të
x
BREAKING NEWS

Rusia bën tërheqjen e parë nga Ukraina, SHBA paralajmëron fundin e tmerrshëm për Vladimir Putinin

Rusia bën tërheqjen e parë nga Ukraina, SHBA paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Putini i tregon “vijat e kuqe: NATO: Nëse dërgon trupa në Suedi dhe Finlandë, ne do të përgjigjemi

Putini i tregon “vijat e kuqe: NATO: Nëse dërgon trupa në
x
BREAKING NEWS

Nesër në gazetën "SOT" do të lexoni: Rriten pagat në administratë, ja kush përfiton! Zbulohen dhe sa do të jenë pagesat e kompensimit për efektivët e policisë që shërbejnë larg vendbanimit

Nesër në gazetën "SOT" do të lexoni: Rriten pagat
x
BREAKING NEWS

Vrasja e Pjerin Xhuvanit, reagon Bardhi: Berisha duhet të ulë kokën dhe të heshtë, do të turpërohet kur...

Vrasja e Pjerin Xhuvanit, reagon Bardhi: Berisha duhet të ulë
x
BREAKING NEWS

“Ka një problem, aty kushtojnë shumë proceset dhe e dyta...”, Sali Berisha njofton lëvizjen e radhës për padinë ndaj Blinken-it

“Ka një problem, aty kushtojnë shumë proceset dhe e
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha zbulon prapaskenat: Ja çfarë do të ndodhë me selinë e PD-së nëse gjykata i jep vulën Alibeajt

Sali Berisha zbulon prapaskenat: Ja çfarë do të ndodhë me
x

Opinion / Editorial

At Zef Pllumi, besimtari dhe kryetari i këshillit

At Zef Pllumi, besimtari dhe kryetari i këshillit

Në fillimin e viteve 60- të të shekullit të kaluar At Zef Pllumi ka shërbyer si famulltar në kishën e Nikajve, cili ende sot e kësaj dite mbahet mend nga banorët e asaj zone të thellë dhe të prapambetur ekonomikisht, por të papërkulur në mote. Ishin pikërisht bijtë e kësaj krahine të Tropojës, të vetmit në këtë regjion të veriut, që sistemin komunist e pritën me grykën e pushkës. Ndërkohë ishin të virtytshëm dhe të vetëdijshëm për çka dëshironin të jetonin jetën në atë luginë të stërmadhe të eposit të keshnikëve. At Zef Pllumin, të cilin edhe autori i këtij shkrimi e ka njohur dhe është rrëfyer prej tij, e respektonin të gjithë banorët. Bile edhe disa shtëpi muslimane çdo të diel shkonin në kishë për tu rrëfyer te At Zefi. Ka mbetur si gojëdhënë, madje si epistolar i pazevendësueshëm për ta, një bisedë e At Zefit me një besimtar dhe kryetarin e këshillit të fshatit. E ja historia për At Zef Pllumin: Në një dasëm, në bisedë e sipër, ku ishte i pranishëm edhe At Zefi, një besimtar i thotë atij se dëshiron të rrëfehet, pasi mosha e vjetër , e nuk i dihet, çka lente të kuptonte se mund ti vijnë vdekja dhe nuk ishte rrëfyer para fratit Zef Pllumi. Por menjëherë ndërhyn kryetari i këshillit, bashkëfshatar rreth të dyzetave dhe i thotë se të rrëfyerit nuk të burrëri as mend. E në çast, At Zefi që dëgjonte bisedën, pak i mrrolur, me vetulla të vrënta, kthehet kryetarit të këshillit : Mos o Mhill, he të faltë Zoti çka fole, se po flet si me kënë pi hardalli…Ti Mhill nga e ke marrë emnin ? Ndërkohë ai ishte skuqur në fytyrë meit dhe nuk fliste. Pra ti Mhill e ke marrë emnin nga Shën Mhilli, e po të mos ekzistonte Shën Mhilli, i paçim ra në dorë, nuk do ekzistoje as ti, se nuk do thirrej Mhill. E pra çdo emën ka një prejardhje e çdo prejardhje ka një histori e çdo histori ka një të kalueme që duhet mësue ju dhe brezat e ardhshëm, se ndoca mbas 100 vjetësh kjo derzhavë asht e harrueme se nuk dihet përfundimi i askujt në këtë tokë…Lum ai që rrnon me shpirtin e tij, mbylli bisedën At Zef Pllumi një ditë vjeshte në fillimin e viteve 60-të të shekullit të kaluar. Po lexuesi i shumtë i gazetës Sot, me të drejtë do pyesin se çlidhje ka me shkrimin ky episode që cekëm më lart. Në zgjedhjet këtyre shqiptarët demostruan një kulturë të lartë politike dhe një dëshirë të madhe për demokraci. Ishim mësuar të shkonim në radhë për të marrë një biletë avioni, për të kaluar në doganën e një vendi europian, për të blerë bukë e ushqime, librat dhe fletoret e fëmijëve, për të legalizuar dokumente të ndryshme në institucionet shtetërore, por rrallë kishte qëlluar të rrinim me orë në radhë për votuar, madje edhe të moshuar rrinin në radhë mbështetur mbi bastun. Kam dëgjuar sa e sa herë, në cilësinë e vëzhguesueit ndërkombëtar, sa e sa herë të rinj që shreheshin se do qëndrojmë deri në mëngjes po qe nevoja, në radhë për të votuar, se ky votim është e ardhmja e jonë. Ndaj sa e sa here më është kujtuar gjatë këtyre muajve postzgjedhje, thënia e artë e At Zef Pllumit “ lum ai që rron me shpirtin e tij “.