BREAKING NEWS

E frikshme/ Bie rrufeja në Berat, shkrumbohet shtëpia, zjarrfikësit shpëtojnë mrekullisht...

E frikshme/ Bie rrufeja në Berat, shkrumbohet shtëpia,
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tragjike në Himarë, Spartak Ngjela plas deklaratën e fortë për ish-efektivin e policisë: Na del të jetë...

Ngjarja tragjike në Himarë, Spartak Ngjela plas deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Ndryshim drastik i temperaturave, çfarë pritet të ndodhë me motin ditën e nesërme

Ndryshim drastik i temperaturave, çfarë pritet të ndodhë
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon emrat e bujshëm që janë hequr qafe nga politika dhe i nxjerr në shesh të gjitha: Azem Hajdari më tha se ‘o do ta vras Berishën, o do më vrasë’, Ilir Meta donte të ekzekutonte Becchettin për 2  milionë euro, ja si e helmuan me kafe amb...

Frrok Çupi zbulon emrat e bujshëm që janë hequr qafe nga
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Dy shpërthime në Tiranë/ I vendoset eksploziv dy banesave, policia zbardh detaje

Çfarë po ndodh? Dy shpërthime në Tiranë/ I vendoset
x
BREAKING NEWS

Shtohen telashet për Ilir Metën, Kuvendi i kërkon Autoritetit të Dosjeve të publikojë emrat e ish-sigurimsave që janë pjesë e Administratës Publike

Shtohen telashet për Ilir Metën, Kuvendi i kërkon Autoritetit
x
BREAKING NEWS

Zbardhen prapaskenat “bombë”, ja pse Berisha i nxori Metës dosjen e spiunit, dekretimi i Begajt, flirtet me Ramën dhe ambasadoren Kim xhindosën kreun e “Foltores”

Zbardhen prapaskenat “bombë”, ja pse Berisha i nxori Metës
x

Opinion / Editorial

Berisha dhe Meta, ideuesit e djegies se mandateve dhe linjës paralele në PD dhe opozitë

Berisha dhe Meta, ideuesit e djegies se mandateve dhe linjës  paralele

Doreheqja e Sali Berishes në vitin 2013 ishte formale, pasi e gjitha veprimtaria politike deri në vitin 2022 tregoi krejt të kundërtën. Bashkepunimi Berisha-Meta ka filluar mbas viteve 90-të në forma të ndryshme politike, por bashkepunimi real ka filluar në vitin 2013, kur demokratët u imponuan të votojnë për LSI-në. Pseudodemokratet që votuan për LSI-në në 2013 janë pikerisht kontigjenti që janë sot pjesë e Foltores. Berisha e ka pranuar me zë dhe figurë që që ka detyruar dhe imponuar demokratet te votojne per LSI ne. Ne Shkoder ky aksion kjo linje paralele ka funksionuar ne te gjitha qendrat e votimit por rasti me banal ishte tek shkolla Mekanike Bujqesore ku pseudodemokratet Q H dhe F M i detyronin demokratët te votonin per LSI ne. Ky aksion politik u organizua me qellimin qe disa te punesuar ne vitet 2005 2013 me mënyra klienteliste të mbanin vendet e punës. Per nje vend anetare te NATO-s ishte e papranueshme, por Z Basha e ka patur të pamundur ta pengojë mbasi në institucionet e larta drejtuese të PD se Berisha kishte mbeshtetësit e tij, të cilët kishin ndikim të madh në vendimarrjet e rëndësishme politike. Që prej zgjedhjes si Kryetar i PD se Basha ka prezantuar një model tjetër politik si të gjitha vendet e BE-së dhe NATO-s, duke respektuar institucionet e zgjedhura siç ështe Parlamenti. Berisha ka patur informacion që nuk do ta kalojë Atlantikun nga OSBE që para vitit 2013. Berisha dhe Meta nuk kanë qenë dakord me Reformën në Drejtesi që e shprehnin në ane të mbeshtetësve të tyre në Parlament dhe në panele televizive. Reforma në Drejtësi ka një rëndesi të madhe për integrimin në BE dhe për të ardhmen e Shqipërise. Ish-doganjerët, ish-tatimoret, ministrat dhe deputetë kanë ndikuar për djegien e mandateve dhe strukturimin e linjave paralele në PD dhe opozitë. Në Shkodër ideatorja e kësaj levizje ka qenë ish-kryetarja e Bashkisë që e filloi këte lëvizje në dëm të demokratëve të PD-së që mbas viteve 2015, e vazhdoi deri më 6 Mars 2022. Kjo linjë paralele është në Foltore, por demokratët e vërtetë nuk duhet të mbeshtesi Partinë e Lirisë. Me këtë levizje politike për qellime personale të Berishes dhe Metës, PD nuk do të vijë asnjeherë në pushtet sidomos mbas “non gratës “ së Britanisë për Berishen dhe dosjes se ish sigurimit për Metën. Demokratët e vertetë duhet të bashkohen me PD-në legjitime dhe duhet ta kuptojnë dhe besojnë se nuk ishte Basha ai që dogji mandatet, por politikanë të tranzicionit 30 vjeçarë nuk i pranon perëndimi dhe vendet e BE si Berisha dhe Ilir Meta.