Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Dhjetë pika për tu kthyer nderin e nëpërkëmbur maturanteve

Postuar: 09/09/2016 - 08:40

Dhjetë pika për tu kthyer nderin e nëpërkëmbur maturanteve

 1. Të gjithë maturantët që dëshirojnë të shkojnë në universitet, eshte e mundur ? Po, është krejt e mundur.
  2. Seicili patjetër në njerën nga tre degë që përzgjedh? Po është e mundur.
  3. Cdo i futur në universitet, ka mundësi të ndjekë si mundësi së paku dy ose tre drejtime studimesh, jo një? Po, krejt e mundur.
  4. Kapacitet e universiteteve publike janë pa limit, kurse vazhdimi i kërkimi i kuotave nga shtetit bëhet për klientelën private? Po, sepse nuk ka kuptim tjetër, nuk mund që shteti të drejtojë klientët te privati. Absurde.
  5. Që studenti që hyn në universitet ta zgjedhi vetë kurrikulën e lëndëve universitare dhe drejtimin e diplomimit? Po, krejt e mundur. Universiteti nuk është kazermë.
  6. A ka mundësi që cdo maturant ta shohi e verifikojë vetë hap pas hapi procedurën e përzgjedhjes gjatë procesit pra ta kontrollojë atë personalisht on line? Po, krejt e mundur teknikisht.
  7. A është absurde që një maturanti t’i kërkohet të bëjë dhjetë përzgjedhje ? Krejt absurde. Eshtë njësoj si t’i thuash zgjidh se në fund më jep mundësi që çdo gjë që të jap e ke zgjedhur vetë ti.
  8. A i dëmton kjo edhe universitetet private? Po, sepse duke i detyruar të konkurrojnë jo në treg por në tavolinat e burokracisë, u jep mundësi klientëve të burokracisë të mundin të tjerët që nuk parapëlqehen prej saj. U thotë “Sus!” universiteteve private.
  9. Dëmton kjo procedurë e mbrapshtë kontaktin informativ të kandidatëve me degët ku duhet të shkojnë? Po. Ky shërbim mund të merret vetëm pranë universiteteve që privohen nga ligji të hyjnë në kontakt me të interesuarit.
  10. A mund të seleksionohen lëndë preferencale në vit të fundit? Jo, duhet qysh në sekondën e parë të vitit të parë të gjimnazit.

Sa kohë duhet të realizohen të gjitha këto?

Jo më shumë se tre muaj duheshin.

Më shumë seriozitet dhe zemër për rininë dhe respektimin e dëshirave të saj!

Nga Artan Fuga

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/10/2019 - 07:16

Principata e Monakos është një shtet në pjesën jugperëndimore të Europës. Ndodhet buzë detit Mesdhe. Rrethuar nga Franca.

Postuar: 18/10/2019 - 07:12

Ishte e qartë se të nesërmen e kundërshtimit të Macron, për hapjen e negociatave për ne, do të is

Postuar: 18/10/2019 - 07:11

Në këtë kontekst është e natyrshme një pyetje e përhershme.

Postuar: 17/10/2019 - 07:19

Mbase jo te niveli fillestar, por në një ecuri të frikshme e të njëtrajtshme po përjetojmë një su

Postuar: 17/10/2019 - 07:17

Këto janë orët e një ankthi integrues, janë orët që në fund të fundit, do të jenë të fundit që re

Postuar: 17/10/2019 - 07:16

Në fjalimet e udhëheqësve të Partisë së Punës nuk kishte rast pa sulmuar armiqtë e jashtëm.

Postuar: 16/10/2019 - 07:15

Në kushtet social-ekonomike që po përjeton populli ynë, brezi i të rinjve në moshë është dalldisu