BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Opinion / Editorial

Diploma 2023 në Shkollën “Prenk Jakova” Shkodër

Diploma 2023 në Shkollën “Prenk Jakova” Shkodër

Diploma e shkollës së mesme është një moment ngjarje shumë e rëndësishme për sejcilin adolshent që përfundon studimet në cilklin para universitarë. Diploma e pjekurisë për një muzikant është një moment shumë i rëndësishëm, mbasi përcakton të ardhmen artistike të tij. Në këtë moment muzikanti përcakton zgjedh nëse do të vazhdojë studimet për muzikë apo do të përzgjedhi një fushë tjetër të dijes. Fëmijët e komuniteti i prindërve janë sot në një ‘dilemë’ të madhe, si pasojë e tregut të punës për të vazhduar studimet për art muzikë. Por nëse punohet me kujdes dhe përkushtim nga të gjithë edhe studimi për muzikë ka të ardhme, mbasi muzika është dhe duhet të trajtohet, menaxhohet si një profesion artistik. Të gjithë e kujtojmë këtë moment magjik në përfundimin e maturës. Psikologët e quajnë atë "parimi i pjekurisë". është kur njerëzit bëhen më ekstrovertë, emocionalisht të qëndrueshëm, të këndshëm dhe të ndërgjegjshëm ndërsa rriten. Sigurisht, disa individë mund të ndryshojnë më pak se të tjerët, por në përgjithësi, parimi i pjekurisë vlen për të gjithë. Prandaj maturimi në muzikë në art merr një rëndësi të vecantë për muzikantin e ardhshëm dhe duhet të trajtohet me shumë kujdes nga mësuesit muzikës dhe stafi pedagogjik. Në 60 vite Shkolla artistike 'Prenk Jakova' ka nxjerrë me mijëra nxënës në fushën e muzikës dhe pikturës, skulpturës. Prandaj diplomat në muzikë marrin një rëndësi të vecantë për këtë institucion të dijes dhe të artit. Sot shumë prindër janë në 'dilemë' për të ardhmen e fëmijës muzikant, por stafi i kësaj shkolle artistike në drejtimin e Z. Anton Kaftalli dhe Znj. Manjola Zogaj, stafi i muzikës, pikturës dhe lëndëve të përgjithshme po bëjnë një punë shumë të mire, për të cuar përpara arritjet në fushën e muzikës dhe pikturës. Maturantët e degës muzikës të Shkollës ‘Prenk Jakova’ zhvilluan më datën 30 Maj 2023 provimin e diplomës, sipas specialiteteve përkatëse. Në këta diploma nxënësit maturantë të drejtuar nga mësuesit e instrumentëve Rudina Jakova piano, Lukë Mllugja kanto, Arenc Fani kitarrë, Valbona Bushati flaut, Denisa Cela kanto, Erlad Rragami fizarmonikë dhe Edmond Denelli violinë prezantuan punë me vlera artistike dhe pedagogjike. Duhet theksuar se këta adolshentë maturantë 2020-2023 kanë studjuar në 4 në vite të vështira të pandemisë. Por nxënësit pavarësisht këtyre faktorëve objektiv natyrorë, prezantuan punë të mira me nivel artistik dhe kulturorë. Pjesët e diplomës ishin përzgjedhur me shumë profesionalizëm duke synuar anën teknike dhe muzikore. Edhe autorët fillonin nga klasikët si Bach, Moxart dhe Bethoëen dhe me autorë modernë si Hektor Vila Lobos, etj. Pedagogët kishin përzgjedhur gjithashtu edhe autorë shqiptarë me shumë vlera artistike si Prenk Jakova dhe Avni Mula etj. Muzika e kompozitorëve shqiptarë duhet të promovohet dhe luhet në të gjitha stadet e edukimit muzikorë për muzikantët e ardhshëm. Në këta diploma u shquan nxënësit Jozefina Leka, Ajdis Hasani, Briken Cara etj. dhe nxënësit e instrumentëve të kitarrës, flautit, violinës dhe fizarmonikës. Bashkia e Shkodrës duhet të mbështesi, të përpilojë një projekt për shkollën artistike “Prenk Jakova” për fëmijët më të talentuar dhe ata në nevojë, familjet në nevojë. Muzika ka nevojë për mbështetje financiare dhe psikologjike. Shkodra ka një shkollë artistike që është jo vetëm institucion edukimi, por edhe “monument kulture” siç është shkolla “Prenk Jakova” që duhet mbështetur dhe respektuar, për të mbajtur gjallë emrin e “Prenk Jakovës' së madh”!