BREAKING NEWS

Fatmir Mediu zbulon nëse është thirrur nga ambasada e SHBA pas shpalljes non grata të Berishës: U vendos të kishim një qëndrim të përbashkët

Fatmir Mediu zbulon nëse është thirrur nga ambasada e SHBA pas
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha nxjerr prapaskenat “bombë: Basha do të futej në burg nëse nuk i bindej këtij ultimatumi! Ja pse për disa kohë nuk mund të shkonte dot në SHBA

Sali Berisha nxjerr prapaskenat “bombë: Basha do të futej
x
BREAKING NEWS

E papritur! Blendi Fevziu nervozohet keq në mes të emisionit me regjinë: Më çmendët

E papritur! Blendi Fevziu nervozohet keq në mes të emisionit me
x
BREAKING NEWS

Rama bën reagimin e papritur: Do të jetë e pabesueshme, do ta dëgjoni shumë shpejt...

Rama bën reagimin e papritur: Do të jetë e pabesueshme, do ta
x
BREAKING NEWS

Çfarë do të bëni nëse qytetarët nuk janë dakord për ‘Ballkanin e Hapur”? Ja çfarë thotë kryeministri Rama: Politika nuk është spektakël si Big Brother që të zihen njerëzit për brava

Çfarë do të bëni nëse qytetarët nuk janë
x
BREAKING NEWS

Pse nuk krijoni një parti të re? Përgjigjet Sali Berisha

Pse nuk krijoni një parti të re? Përgjigjet Sali Berisha
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha paralajmëron zhvillime të reja, zbulon se çfarë do të ndodhë të dielën

Sali Berisha paralajmëron zhvillime të reja, zbulon se
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodh nëse Sali Berisha merr Partinë Demokratike? Escobar: Biden dhe Blinken kanë qenë të qartë

Çfarë ndodh nëse Sali Berisha merr Partinë Demokratike?
x

Opinion / Editorial

Doni të dini se ç’është berishizmi?

Doni të dini se ç’është berishizmi?

Këtë paradite të bukur tetori e shfrytëzova për një shëtitje në bulevardin “Hasan Tahsini”. Deti i qetë, gati i palëvizshëm në sipërfaqen e tij lëbyrëse, të joshte me atë qetësi apostolike. Dhe “ftesës” së tij i ishin përgjigjur disa. Duket ishin turistët “e vonuar”, që çuditërish këtë vjeshtë nuk mungojnë në Sarandë. Të shtrirë, gjysëm lakuriq në rërën e plazhit, ata transmetonin ndër ne, banorët e këtushëm, një mesazh: Qetësinë dhe sigurinë e jetës. Teksa ecja, me hap të qetë, përgjatë shëtitores, bëja, më vete një paralelizëm, mes kësaj fotografie, gati të përditshme, dhe fotografisë, që na paraqesin po përditë televizionet tona me agresivitetin e debateve mes të ftuarve, që duan ta paraqesin situatën në vend të frikshme, ku kriminaliteti e bën atë të pajetueshëm, etj. A është vërtet ky realiteti? Përgjigja është kjo: realiteti është një, por interpretohet nga këndvështrime të ndryshe. Ja, psh. Dy burra ulur në bordurën e shëtitores bisedonin për gjëra krejt të tjera, dhe as u bënte ndonjë përshtypje, në sensin pozitiv, deti, rëra e plazhit dhe turistët që laheshin tani në këtë fund tetor. Përse bisedonin ata? Dëgjoj copa bisede:

Më i moshuari: - Nuk jetohet këtu, e bënë këtë vend bordello... Këta duhen zhdukur... Po edhe ne e kemi fajin që nuk ngrihemi... të dalim mo, me tabela si bëhet në botë dhe të protestojmë... Tjetri dëgjonte dhe me zë (që nuk munda të kapja fjalët) të ulët diçka i thoshte. Prapë më i moshuari: E dëgjove Berishën në Kavajë? Do ta marrë partinë ai dhe do shikosh. Ai di si t’ua bëj këtyre. Do t’i ngrejë zgup... do t’i flakë tutje se nuk durohen... I nxitova hapat dhe u largova, por nuk më shqiteshin nga mendja shprehjet: “do t’i ngrijë zgup”, “do t’i flakë”, etj. Në fakt këto terma dhune i kanë dëgjuar shqiptarët, jo vetëm një herë nga goja e Sali Berishës në Parlament, dhe në deklarata nëpër studiot televizive, ku ka bërë edhe thirrje për rrëmbim të armëve dhe rrëzimin forcërisht të “regjimit”. Sot nga “Foltoret” ai nxjerr përbrenda vrerin e grumbulluar dhe e derdh në turmat që e ndjekin, për t’i përgatitur ata si ushtarë të së nesërmen në betejën e dhunshme “për rrëzimin e qeverisë Rama”. Dhe turmat, pjesë e këtyre “Foltoreve”, brohorasin me piskama ulëritëse për idhullin e tyre, kur ai shpif e deklaron fakte të paqëna korrupsioni qeveritar, kur ai u thotë militanteve (të verbër) se Rama është “ simboli i rekordeve më të zeza”, se “Shqipëria është vendi i dytë në botë që dallon për vjedhje, krim e korrupsion”, Se “Rama ka grumbulluar 10 përqind më shumë pushtet se Ramiz Alia”, dhe pas çdo shpifjeje ai elektrizon sallën me thënien: “ne do ta shporrim këtë të keqe”... Askush nuk kundërshton dëshirën dhe të drejtën e opozitës për beteja politike për pushtet, sepse qëllimi i çdo partie është pushteti. Ndërkaq, dihet që pushteti fitohet përmes votës dhe jo përmes dhunës. Sot, demokratët, të lodhur nga të qënit në opozitë dhe të zhgënjyer nga paaftësia, pse jo dhe një lloj “pacifizmi” apo mefshtësi e kryetarit aktual, shkojnë pas Sali Berishës me shpresën se radikalizmi i tij është njëherësh ngushëllim dhe shpresë. E gjithë kjo që po shikojmë në skenën politike të këtyre ditëve, ku transmetohen spektaklet e zhurmshme me protagonist Sali Berishën, nuk është gjë tjetër veçse demonizim personi dhe demonstrimi në praktikë i berishizmit të rrënjosur thellë në psikologjinë e jo pak demokratëve, “të vegjël” e të “mëdhenj” në funksione dhe të thjeshtë në shumicën e tyre. Berishizmi, në një aspekt, është dhe aftësia për t’i bërë të tjerët të mendojnë si mendon Ai (Berisha), dhe të besojnë ato që thotë Ai (Berisha). E pra, kur Berisha thotë, fjala vjen që “Edi Rama zotëron sot 10 për qind më shumë pushtet se Ramiz Alia dje”, dhe “Foltorasit” brohorasin; Kur Berisha u bën thirje “foltorasve”, të rrëmbejnë armët, dhe ata prapë brohorasin; Kur Sali Berisha u thotë “foltorasve” se “Edi Rama ka blerë në gjermani një “benz” që kushton 550 milionë lekë dhe ata shpërthejnë në një “Uuuuu”; e shumë e shumë lëndë tjetër demagogjike të hedhur mbi turma dhe ato i marrin për të vërteta, i besojnë, dhe në subkoshiencën e tyre lind urrejtja për kundërshtarin politike, etj. E gjithë kjo tregon se Berisha është brenda tyre, jo fizikisht, jo trupërisht por me fjalën, me besimin që transmeton ndër ta për gjithçka që thotë.

Berishizmi nuk është ideologji, as filozofi. Nuk është ide as teori, por thjesht mënyrë të kuptuari e të vepruari jo demokratikisht, por me mendësinë dhe logjikën e një individi (në këtë rast Sali Berishës) demagog. Shkurt Berishizmi është teoria dhe gjuha e mashtrimit të opinionit, e shpifjes dhe denigrimit të kundërshtarit politik (dhe brenda llojit), e nxitjes të urrejtjes dhe e trazirave sociale për interesa të ngushta të familjes: Është metodë drejtimi dhe konsiderimi të palës tjetër si palë armike dhe në këtë vështrim, e të drejtës për ta sulmuar dhe rrëzuar edhe me dhunë nga pushteti. Berishizmi është veshja e demokracisë me mantelin e forcës dhe agresiviteti në komunikim si mjet besueshmërie ndaj liderit. Dy burrat ulur në bordurën ndanë detit në shëtitoren “Hasan Tahsini”, shumë larg ithtarëve të grumbulluar nëpër foltore, kishin edhe ata, brenda vetes berishizmin, kur besonin verbërisht, madje donin të ndodhte kthimi i Berishës, sepse besonin që me të në “timonin e partisë” do të ndodhte “Zhdukja nga pushteti e këtyre... ”, dhe nuk donin t’ia dinin për “biografinë” e njeriut që u premton “parajsën” si dje dhe u mëson se pushteti, kur nuk merret dot me votë, merret edhe me dhunë.