BREAKING NEWS

Artan Hoxha publikon për herë të parë video përgjimin që arrestoi policin e RENEA-s

Artan Hoxha publikon për herë të parë video përgjimin
x
BREAKING NEWS

Plakat e prillit pas dere! / “Ka shkulur ullinjtë me rrënjë, pyje e çatia”, Stuhia e fuqishme shkakton dëme 'kolosale' në Mallakastër, banorët rrëfejnë përjetimet e tmerrit (FOTO)

Plakat e prillit pas dere! / “Ka shkulur ullinjtë me
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha shet “Foltoren” tek Ilir Meta, këshillat bashkiakë mbushen me anëtarë të ish-Lëvizjes Socialiste për Integrim, ja emrat

Sali Berisha shet “Foltoren” tek Ilir Meta, këshillat
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 Majit/ Dashamir Shehi e zbulon për herë të parë pse dështuan negociatat me Berishën

Zgjedhjet e 14 Majit/ Dashamir Shehi e zbulon për herë të
x
BREAKING NEWS

Berisha vë në lëvizje njerëzit e botës së krimit dhe kërcënon kandidatët demokratë që garojnë në zgjedhjet e 14 majit, ja si po i mban peng dhe shantazhon

Berisha vë në lëvizje njerëzit e botës së krimit
x
BREAKING NEWS

Nuk përmbahet Dash Shehi, sulmon ashpër Metën dhe Berishën, zbulon arsyen pse nuk iu bashkua koalicionit “Bashkë Fitojmë”

Nuk përmbahet Dash Shehi, sulmon ashpër Metën dhe Berishën,
x
BREAKING NEWS

Kriminelët në fushatën e 14 majit, kryetari i PS Mirditë jep dorëheqjen pas përfshirjes së njerëzve me precedentë penalë

Kriminelët në fushatën e 14 majit, kryetari i PS Mirditë jep
x
BREAKING NEWS

“Korrupsioni në FBI dhe Ukrainë”/ Media amerikane jehonë SKANDALIT ‘McGonigal’: Kina ndikoi në mënyrë korruptive te Rama

“Korrupsioni në FBI dhe Ukrainë”/ Media amerikane
x

Opinion / Editorial

Drejtësia e sotme e dështuar, duhet referendumi i Berishës për të korrigjuar!

Drejtësia e sotme e dështuar, duhet referendumi i Berishës

Reforma në Kuvendin e Kuvendit ka më shumë se pesë vjet që ka nisur rrugëtimin e vet që nga dita kur në Shqipërinë, 140 deputetët e të gjitha palëve, ca me hir e ca me pahir, ngritën kartonët për ndryshimet kushtetuese, që shënoi edhe fillimin e tyre. reformimit të zhvillimit. Në këto pesë vite u bë revolucion, real në organet e gjykatave të prokurorisë. Koha tregoi sa e kalbur ishte e gjithë piramida e produkteve. Duke nisur nga baza deri në nivelet më të larta, Gjykatën e atjeshme kushtetuese. Fakti nga dy gjykatat që janë më të rëndësishme në shkrinë, duke përdorur përgjithmonë anëtarët e tire flet më shumë se çdo ndodh që të jetë e denigruar për këtë reformë thelbësore dhe madhore të panjohura të tjera më pare. Dihet nga të gjithë shqiptarët se emrat në sistemet e tyre ishin vetëm akte korruptive dhe promovimin e të gjithë shqiptarëve të lidhur me partitë politike. Pikërisht, ata presidentë e prokurorë, u bëjnë garantët më të madh të pandushkshmërisë së politikave edhe pse ata u korruptuan deri në palcë. Me shumë ligj e prokurorë u vunë në skanerin e vetingut, të rezultojë me plagë të rënda, malinje, të pashërueshme në tria kriteret e miqve me ligjin, atë profesional, të pasur moral dhe kontakte me të kriminalizuar. para opinionit publik, në sy të publikut shqiptar, u evidentuan një gjë e tillë e mjaftueshëm nga të tjerët, të bëra të dënueshme, të përfshira në korrupsion dhe dhënie vendimesh në shkeljen flagrante të ligjit. Përmes vetingut të gjykatës së prokurores dhe në vazhdimësi përgjithnjë nga sistemet pasi rezultuan të papërshtatshëm për të mbajtur në supe pelerinën e dhe në duar peshoren e zezë të produkteve. Reforma në ndihmë nuk është një rrugëtim i. Nuk është një ecje pa pengesa. është e dashur shumë punë, beteja, kërkime të fakteve, të gjitha të imtësishme dhe ballafaqime me prova për të provuar përfshirjen e punonjësve të shërbimeve në akte të dënueshme dhe si të tilla nuk kishin shitur në radhët e sistemeve të drejtë. dhe të gjithanshëm për të shëruar nga plagët e rënda që kanë lidhje në këto vite, ku vetëm ato nuk janë dhënë. E drejta është ajo që ka paguar më shumë. Ka qenë kjo reformë e thellë e cila ka dhënë sot një fytyrë tjetër, duke u bërë më të besueshme dhe më të ndershme e të drejtë. Po kryesorja, vepruese. Ky transformim rrënjësor i sistemit të prodhimit nuk mund të mohohet më pak të hidhet poshtë dhe të sulmohet siç veprohet në të gjitha këto vite. Ka një agresivitet të jashtëzakonshëm nga liderët e opozitës për të krijuar iluzionin se reforma ka dështuar. Se vetëm reforma nuk është kjo që ka pesë vite që ka shumë që të veprojnë kolosale për fondin e tyre për të jetuar në shtetin që kërkon një shtet demokratik. Të parët që e dinë shumë mirë se ç'është kjo reformë, të cilat janë të saj, janë liderët e tyre. Se deri dje që ata qëndronin të pacenuar, të garantuar nga garantuesit e tjerë në hallkat e sistemeve të tjera të ishte ok. Sot situata është ndryshe. Atyre, të paprekshmëve, po u troket SPAK. Ndaj është vendosur temperature. Në themel të kësaj reforme janë bërë faktori ndërkombëtar, së pari SHBA BE, të cilat kanë dhënë kompaninë e re dimension të tjera, të panjohura më shumë. Arritjet në reformën e bashkëpunimit të tyre, të provuara të prekshme, të pranuara nga të gjithë së bashku me sistemin e vet të punës. Të mohosh këto ndryshime pozitive, të paraqesë reformën në raportet si të dëshmuar apo si vepër të guvernatorëve, siç i konsideron Sali Berisha faktorin ndërkombëtar, të cilat në realitet janë mbështetja kryesore për t'u konsoliduar reforma në punë, është lajthitje dhe keqdashje, është shprehje urrejtjeje. Të thuash se reforma në prodhim është e dëshmuar. Pa vlere. Pa efekte pozitive, që drejtohet kundër njerëzve të tjerë akuza kanë vetëm një qëllim. Të zhbëhet në mënyrë të veçantë, të hidhet baltë dhe të akuzuar për akuzën e pafundësisë së gjykatës dhe prokurorisë. Synimi i gjithë akuzave nuk ka vetëm qëllime diskreditimin e mjeteve. Puna e liderëve të opozitës është të bëjë presion ndaj produkteve të SPAK -ut, të mbajtur, i cili ka shkaktuar disa veprime dhe ka hapur çështje penale për Gërdecin, si dhe pasuritë e Berishës së Ilir Metës. Thirrja në SPAK e Shkëlzen Berishës dhe Mediut, ish - Ministrat e Mbrojtjes, Jamarbër Malltezit, dhëndrit të Berishës, i cili arriti për një kohë të shkurtër të ndërtojë në ish territoret dhe Klubit “Partizanit”, dhjetëra kulla, duke fituar miliona euro, janë. akte që deri dje si mund të mendoheshin. Pikërisht këto fjalë të SPAK e kanë irrituar Berishën dhe bashkëkualicionistët, Ilir Meta, të përfshijë këtë stuhi anti reformës në punë. Deri kur ky organ godiste drejtues dhe figura me peshë të mazhorancës, ishte i vlerësuar me superelativa dhe veprimi funksiononte. Ishte në drejtimin e duhur. Kur shigjetat binin mbi mazhorancën, SPAK, ishte duke bërë detyrën e vet. Ecte në rrugën e duhur. Dhe në këto momente ishte ligjor, i realizuar, i vlerësuar. Po qëndrimi mbi reformën në disa rezultate bëri kthesë 180 gradë, duke u kthyer në këmbë qitjeje dhe u trajtua, si e lindur e vdekur, pa rezultat, e pa reformuar dhe krejt tjetër. Liderët e opozitës në realitet nuk e kanë dashur të reformën në punë, i kanë vënë shkopinj nën rrotën për të degraduar dhe deligjitimuar, për të sabotuar ata. Dhe jo pak raste ia kanë arritur ta sabotojnë dhe të ngadalësojnë. Po furtuna më e madhe është anti reformë duke u bërë gjatë këtyre ditëve për arsyet që njihen nga shqiptarët. Akuzat Berishës kundër reformës së kësaj kanë arritur kulmin. Dhe kjo ka vetëm një arsye. SPAK ka trazuar folenë e grerëzave. Ata, që deri dje nuk denjonin të shkonin para drejtsisë, kanë nisur ta kapërcejnë atë prag. Dhe kjo është një përmbysje në njohuritë e deritanishme, aty të mosbegenisjes së kësaj dhe nënvleftësimit të saj. Është kjo arsyeja që ka bërë Berishën të papërmbajtur, agresiv, e ka hedhur në sulm. Dhe për themelimin e delegimit të deklarimit se kur të vijë ai në pushtet do të ribëjë deklaratat. Një ndikim ndikimin e guvernatorëve të huaj duke shigjetuar SHBA dhe BE, po me referendume. Drejtësia e sotme, sipas Berishës, është e dështuar.