BREAKING NEWS

Humbje e madhe! “I pari në fushatën elektorale, i fundit u largua deri sa numëroi të gjithë votat”/ Ina Zhupa mes dhimbjes ndan lajmin e trishtë: Një nga djemtë më të mirë! Po na plas zemra

Humbje e madhe! “I pari në fushatën elektorale, i fundit u
x
BREAKING NEWS

Humbi jetën nga rrëzimi i tendës së kalçetos, i riu nipi i deputetit të njohur të PD-së, rrëqeth me mesazhin politikani dhe jep lajmin tronditës: Më fal Armando…

Humbi jetën nga rrëzimi i tendës së kalçetos, i riu
x
BREAKING NEWS

Tragjike/ Moti i keq i merr jetën të riut, ky është 22-vjeçari që vdiq mbrëmjen e sotme në Sarandë

Tragjike/ Moti i keq i merr jetën të riut, ky është
x
BREAKING NEWS

Emri/ Stuhia rrëzoi tendën e kalçetos në Sarandë, ndërron jetë në spital 22-vjeçari

Emri/ Stuhia rrëzoi tendën e kalçetos në Sarandë,
x
BREAKING NEWS

Tirana po ‘digjet’ nga temperaturat e larta, ndërsa në Sarandë shiu bën namin, ja mbathin pushuesit

Tirana po ‘digjet’ nga temperaturat e larta, ndërsa në
x
BREAKING NEWS

U vra me plumb në kokë/ Zbardhen detaje të reja, ja kujt i përkiste trupi i dekompozuar në Malin e Gramozit (Emri)

U vra me plumb në kokë/ Zbardhen detaje të reja, ja kujt i
x
BREAKING NEWS

Kryeministri holandez habit me deklaratën: Gati u kapëm fizikisht me Ramën në Sofje, Shqipëria ka probleme me...

Kryeministri holandez habit me deklaratën: Gati u kapëm fizikisht me
x
BREAKING NEWS

“Kërcet” arma në Shkodër, zbardhen detajet e para

“Kërcet” arma në Shkodër, zbardhen detajet e para
x

Opinion / Editorial

“Drenica” në Durrës, strehë dhe derë e hapur për luftëtarët e UÇK

“Drenica” në Durrës, strehë dhe derë e hapur

Ishte verë e vitit 1998 kur në Kosovë lufta po zhvillohej në te gjitha zonat. Atje po luftohej për lirinë e popullit shqiptar të shumëvuajtur e të robëruar. Forcat e shfrenuara serbe donin që ta shfarosin popullin e ta djegin tokën e Kosovës, por Ushtria Çlirimtare e Kosovës ishte forca e vetme që i doli përballë ushtrisë e policisë serbe, duke e mbrojtur popullin e saj dhe tokën stërgjyshore. Ishte UÇK-ja që po rezistonte kundër çetnikëve e po bënte luftë të drejtë, luftë popullore, luftë çlirimtare, duke mos i lëshuar istikamet nga territori i tyre e duke mos pretenduar asnjëherë dhe në asnjë mënyrë për territore të huaja…

…një grup çlirimtarësh dhe disa të plagosur, me gjithë vështirësitë e rrugëtimit, po udhëtonim, së pari në Veri të Shqipërisë e më pas për Tiranë. Të plagosurit për shërimin e plagëve, çlirimtarët tjerë për t’u pajisur me armatim.

…pas dy tri ditë udhëtimi arritëm në Cahan, të nesërmen në Krumë dhe më pas rrugëtimin vazhduam për në Tiranë…

…pas dy tri ditë qëndrimi në Tiranë, gjersa po i prisnim analizat mjekësore, së bashku me Ramadanin Selimin, Zejnullah Prokshin e Zenë Hajren shkuam që ta vizitonim Durrësin. Me të arritur në Durrës, vendosem të shëtisim nëpër rrugën e plazhit. Duke ecur rrugës së plazhit rastësisht hasem në një godinë që mbante mbishkrimin Hotel “Drenica”. Për tu njohur me pronarin dhe për të mësuar për këtë emërtim, ndaluam të pimë kafe. Aty u njoftuam me pronarin Gani Kapiti, i cili na mirëpriti dhe na i hapi dyert e hotelit, duke u shprehur: “Sot e përherë kjo do të jetë shtëpia e juaj, shtëpia e UÇK-së…” dhe , unë e Zejnullah Prokshi qëndruam aty për disa ditë, derisa u kthyem në frontet e luftës në Kosovë. Që nga atëherë e deri në përfundimin e luftës Hotel Drenica në Durrës u bë strehë dhe derë e hapur për luftëtarët e UÇK-së. Aty kaluan me mijëra ushtarë që vinin nga mërgata për t’iu bashkuar UÇK-së. Hotel Drenica u bë Qendra kryesore e mobilizimit të UÇK-së, të cilën, edhe po deshëm ta harrojmë ne, nuk mund të fshihet nga faqet e historisë. Nuk duhet dhe nuk mund të harrohet ndihma, përkrahja dhe kontributi i Ganiut dhe familjes Kapiti…  Pronari i “Drenicës” së Durrësit, e cila,  shërbeu si Qëndër e Rekrutimit të UÇK-së, dhe njëkohësisht pritësi dhe mobilizuesi,Gani KAPITI, në krye të vullnetarëve të UÇK-së të cilët mbërritën te QR “Drenica” Durrës, 13 Prill 1999.