BREAKING NEWS

Ja plani i Turqisë për të marrë nën ombrellën e vet Ballkanin Perëndimor pas refuzimit të BE dhe pse Shqipërinë dhe Maqedoninë nuk “e fundosi” vetëm Bullgaria

Ja plani i Turqisë për të marrë nën ombrellën e
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ Po bënte not, ndërron jetë papritur 53-vjeçari! Policia jep detajet nga ngjarja. Dyshohet se…

E rëndë/ Po bënte not, ndërron jetë papritur
x
BREAKING NEWS

Falsifikimi i rezultatit në zgjedhje, Policia del me njoftim zyrtar

Falsifikimi i rezultatit në zgjedhje, Policia del me njoftim zyrtar
x
BREAKING NEWS

“Jemi përballë eventit të madh”, Spartak Ngjela bën parashikimin e bujshëm për Shqipërinë: Varet nga Rama dhe...

“Jemi përballë eventit të madh”, Spartak Ngjela
x
BREAKING NEWS

“Thika pas kurrizit”, Braçe tregon arsyet pse u largua nga qeveria e përplasjet me Ramën: S'kishte vend për dy

“Thika pas kurrizit”, Braçe tregon arsyet pse u largua nga
x
BREAKING NEWS

Gazetari i njohur italian paralajmëron planin e frikshëm të Kinës që po alarmon NATO: Pas Putinit, ja “tërmeti” që do të shkaktojë Xi Jinping 

Gazetari i njohur italian paralajmëron planin e frikshëm të
x
BREAKING NEWS

Nga armët te rezistenca e Kievit, 4 dyshimet e amerikanëve për Ukrainën

Nga armët te rezistenca e Kievit, 4 dyshimet e amerikanëve për
x
BREAKING NEWS

Çfarë pritet të ndodhë? Spartak Ngjela lëshon paralajmërimin ‘bombë’

Çfarë pritet të ndodhë? Spartak Ngjela lëshon
x

Opinion / Editorial

E majta dhe e djathta në Shqipëri, si Cifja me Nuriun

E majta dhe e djathta në Shqipëri, si Cifja me Nuriun

Injoranca dhe idiotlliku ka kaluar çdo cak në Shqipëri, ....duke lexuar statuse e komente rreth të djathtës:

1. Njeriu lind I djathtë ?!

Njeriu nuk lind as I majt as I djatht. Lind dhe zhvillohet në familje, edukim e shoqëri, as I majtë as I djatht, as në mes ( me k?mbën e mesit po). E djathta e majta janë filozofi, doktrinë dhe klasë shoqërore.

Vetëm në Shqipëri dhe shqiptarët jashtë ndodh që jetojnë më ndihma sociale dhe thonë: jom i djatht?!!

2. Po të kesh qenë I persekutuar je automatikisht I djathtë?!

Ta bëjmë Musine Kokalarin të djathtë apo Mithat Frasherin dy figurat më atdhetare dhe civilizuese të mjerimit tonë.

3. Partitë nacionaliste janë të djathta?!

Balli Kombëtar ka qenë parti e majte më program politic dhe ekonomik të till? të percaktuar në dekalogun e ballit. E djathta nuk ka ekzistuar në Shqipëri dhe nuk është instaluar si shkak historik, klasor dhe zhvillim shoqeror dhe ekonomik.

Në Kinostudio kishim Josif Kromidhën dhe Nuri Metonin, drejtor dhe nëndrejtor grupesh xhirimi. Të dy anëtar partie. Të dy qefli mas gastares rakisë.

Josifi i thotë Nuriut një ditë, -Nurio ty duhet me të dergu për I kurs 6 mujorsh në shkollë të partisë,(si juristat e plepave të demokracisë) se mëson atje mo mirë punët e partisë ne kamunizmin Nuriu i kthehet, - po çare do mësoj o Cife na I ka mësu partia të gjitha!

Josifi- po shko mer hajvon se pri nendrejtor bohesh drejtor.

Me mos e zgjat Nuriu shkoj në shkollë të partisë gjasht muaj, kur u kthye e pyet Josifi në kafen e Kinostudios ku ishin tu pi kafen e mjesit kallabaliku filmave, -O më Nurio, si kalove në shkollë të partisë?

Nuriu, gjithë qef që mas 20 vjetësh anëtar partie kishte shkuar në shkollë të partisë I kthehet Josifit, - Cife, unë e kishëm ditë q'i Marksi osht rus, ai paskeshm qenë gjermon. Sa mirë bona që shkova n'shkoll të partisë o Cife. Nuriu mbasi mesoj që Marksi ishte gjermon u bë nga nen-drejtor, drejtor filmi !! Kështu janë partit sot në Shqipëri dhe e majta dhe e djathta si Cifja me Nuriun.