BREAKING NEWS

Ndodh edhe kjo! Sulmohet aktori i humorit Rezart Veleshnja në mes të Tiranës dhe merr plagë të shumta, zbardhet arsyeja

Ndodh edhe kjo! Sulmohet aktori i humorit Rezart Veleshnja në mes të
x
BREAKING NEWS

Çfarë do të diskutohet në Samitin e Tiranës më 6 dhjetor që do zbarkojnë liderat e BE-së? Zbardhet axhenda e plotë

Çfarë do të diskutohet në Samitin e Tiranës më 6
x
BREAKING NEWS

Pritet të mblidhet me urgjencë KQZ, zbardhet vendimi më i fundit që do merret për Ori Nebiajn dhe Petrit Dodën

Pritet të mblidhet me urgjencë KQZ, zbardhet vendimi më i fundit
x
BREAKING NEWS

Drejtësia shqiptare në zi! Ndërron jetë në moshë të re avokatja e njohur e vendit tonë, kishte nevojë për transplant të palcës jashtë vendit, Adriatik Lapaj jep lajmin e trishtë: Do më marrë shumë malli!

Drejtësia shqiptare në zi! Ndërron jetë në moshë
x
BREAKING NEWS

Surpriza e motit për ditën e nesërme, çfarë pritet të ndodhë me temperaturat

Surpriza e motit për ditën e nesërme, çfarë pritet
x
BREAKING NEWS

Paskal Milo akuzon rëndë kryeministrin: Rama ka gënjyer në deklaratën që bëri në Izrael, ja për çfarë bëhet fjalë

Paskal Milo akuzon rëndë kryeministrin: Rama ka gënjyer në
x
BREAKING NEWS

Burri vrau gruan me foshnjen në bark, trondit gazetari dhe ngre pikëpyetjet e forta

Burri vrau gruan me foshnjen në bark, trondit gazetari dhe ngre
x
BREAKING NEWS

Mbrëmje dramatike! Messit hedh "KO" Meksikën, Argjentina “merr me vete” Poloninë në fazën tjetër

Mbrëmje dramatike! Messit hedh "KO" Meksikën, Argjentina
x

Opinion / Editorial

Epoka apokaliptike e ngjarjeve që kercenojnë të ardhmen tonë

Epoka apokaliptike e ngjarjeve që kercenojnë të ardhmen tonë

Zymtesia e ngjarjeve apokaliptike, qe po shqtesojne seriozisht te ardhmen tone, po i bejne apel politikes se fuqive te medha, per bashkepunim efektiv per zgjidhjen e tyre. Ne samitin e radhes te G20, qe eshte mbledhur ne ishullin Bali te Indonezise, ne axhenden kryesore te tij jane ngjarjet apokaliptike te ketij fillim shekulli. Ky grupim qe konsiderohet si katalizator, per rimekembjen e ekonomise boterore, ka pergjegjsine e ruajtjes se ekujlibrave ne bote, nga qe ze 80% te prodhiit boteror, 75% te tregetise nderkombetare dhe 60% te popullsise. Thirrjes per unitet dhe masave per rimekembjen e ekonomise globale, i shtohen shqetesimet me paresore ne diskutimet e tij, sic jane kriza financiare, borxhet, pandemia, invazioni i Rusise ndaj Ukraines, rritja globale e inflancionit, shkaterrimi i vendeve te punes, emigracioni i paligjshem qe ka tronditur BE, te ciat po asfiksojne jeten normale te shoqeris njerzore. Ne prag te ketij samiti, nje shenje pozitve u duk takimi i presidentit te SHBA dhe udheheqesit kinez Xi Jinping, te cilet premtuan bashkepunim, pavaresisht dallimeve te medha politike, por qe nuk dhane asnje mendim per zgjidhe te problemeve shqetesuse. Keto kercenime qe po perjeton njerezimi ne ditet e sotme, e kane cuar boten ne epoken e ngjarjeve midis dy luftrave boterore. Specialiste te politikave ekonomike shprehen se, epoka e pas dy luftrave ishte nga me te begatat e historise se njerzimt. E te gjitha keto rreziqe qe kercenojn te ardhmen tone, kane patur dhe kane ne qender te tyre, si protagonist kryesor faktorin njeri. Gjate epokes se luftes se ftohte, midis SHBA dhe Rusise komuniste, tensionet midis tyre pesuan renie, pas vizites se ish.presidentit ameikan ne Kine Ricard Nikson. Per ate vizite hitorike gazeta "Zeri i Popullit", organ i PPSH do te shkruante:"Popull i madh politike e madhe", pa bere asnje koment ne lidhje me kete vizite, e cila solli ftohjen me Kinen, deri ne nderprerjen e marrdhenieve me 1978. Megithate ne horizont nuk shihej ndonje levizje, me pasoja kercenuse per jeten e njerzve. Sepse ne ato vite nuk fltej per pandemi, por tregoheshin histori te pasojave qe shkaktoj gripi spanjoll, i cili mori jo pak por 50 miljon njerez. Nuk flitej per inteligjencen artificiale, e cila ka sjelle epidemine e shkurtimit te vendeve te punes. Por njerzimi u pushtua gradualisht nga globalizmi, nga lufta tregetare, qe pas viteve 1990 e coj boten ne biper-globalizem. Perpjekjet e fuqive te mdha te ndara sipas politikave qe ndjekin, e kane futur boten aktualisht ne nje depresion gjeopoltik. Sot Kina, Rusia, Irani dhe Korea e Veriut, po sfidojne rendin ekonomik financiar, te sigurise dhe gjeopolitikes qe siguruan SHBA dhe aleatet e saj pas Luftes se Dyte Boterore. Kjo perplasje nuk mund te jete si ajo e Frances me Italine apo Frances me Angline, per problemet e emigranteve qe po zbresin cdo dite ne brigjet e Mesdheut,sepse ato kercenojne me konflikt "berthamor". Kohet e fundit ne lojen e ketij konflkti, eshte futur edhe Irani, qe sipas analisteve te ceshtjeve ushtarake po pergatit prodhimin e armes berthamore. Ne se dikur flitej per dy suerfuqite SHBA-Rusi, sot ajo po ravijezohet midis Kines dhe SHBA, te cilat kane si subjekt mosmarrveshjet e kufizimeve tregetare. Por jo vetem kaq sepse kjo lufte e ftohte midis tyre, mund te nxehet nga statusi i Tajvanit, nga qe Kina kerkon ta pushtoje, ndersa SHBA duan te mbrojne sovranitein e tij. Nje kercenim eminent per boten jane regjmet radikale agresive, apo manifestimet e krahut te djathte ekstremist, ne Rusi, Turqi, Hungari, Itali, Suedi, SHBA, Angli, perballe atyre te majta si ne Argjentine, Venezuele, Peru, Meksike, Kolumbi, Kili dhe Brazil, qe mund ta cojne boten ne ngjarjet e viteve 1014-1945. Sepse futjen e botes ne lufte e bene kolapsi i bursave te Uoll strit me 1929, depresioni i luftrave tregetare, hiper-inflancioni dhe deflancioni, kriza finaniare dhe borxhet, te ciat sollen ne fuqi regjimet autoritare militariste, ne Itali,Gjerman Japoni, Spanje, qe kulmuan me shperthimin e Lutes se Dyte Boterore dhe Holokaustin. Por sot pas gati nje shekull, bota nuk kercenohet vetem nga armet atomike, por edhe nga apokalipsi mjedisor, qe po behet gjithnje e me seioz, nga perhapja e virueseve te ndryshme, si nje mallkim biblik per njerzimin. Shkaterrimi i mjedisit si dhe kafshet e egra bartese te patogjenive te rreikeshme, qe jane ne kontak me njerzit, po e nderlokjne edhe me shume sigurine e jetes se njeriut. Duke u kthyer pas ne histori, pas viteve 1980 bota ka perjetuar pandemi dhe epidemi te shpeshta, si ( HIV, SARS, MERS, Gripi i derrit, i shpendeve, Zika, Ebola dhe ky i fundit me variantet e tij KOVID-19). Por tani rreziqet nuk vine nga vejusha e zze, nga mizat ce-ce, nga mushknjat, por nga shkrirja e akullnajave dhe ngricave Sberiane, te cilat kane mbajtur ne shekuj baktere te rrezikeshme. Po kush mund ta sjelle sot ndryshimin? Mbi te gjitha bashkepunimi i superfuqive, me marveshjet politike per perballimin e katastrofave shkaterruese. Risite teknologjike qe nuk jane akoma te disponueshme, por te domosdshme per te ndryshuar perkeqsmin e kushteve klimatike te shkaktuar nga ngrohja globale.