BREAKING NEWS

Kërkohet dëshmia e Shkëlzen Berishës, SPAK merr vendimin për gjyqin ndaj Fatmir Mediut

Kërkohet dëshmia e Shkëlzen Berishës, SPAK merr vendimin
x
BREAKING NEWS

BE demaskon “zarin” e Berishës, Gazment Bardhi drejt përjashtimit nga PD për shkeljen e statutit, mashtrimit të aleatëve dhe mbështetje të linjës anti-amerikane të Berishës

BE demaskon “zarin” e Berishës, Gazment Bardhi drejt
x
BREAKING NEWS

Ja si Sali Berisha pritet të marrë me vete në “listën e zezë” Ilir Metën, Gazment Bardhin dhe 26 deputetë të tjerë, zbardhen prapaskenat e bujshme nga mesazhi i SHBA

Ja si Sali Berisha pritet të marrë me vete në “listën
x
BREAKING NEWS

McGonigal vetëdeklarohet fajtor dhe pranon aferat me Edi Ramën para gjykatëses Kotelly, sot ish-agjenti i FBI paraqitet në gjykatën e Uashingtonit, rendohen pozitat e kryeministrit shqiptar

McGonigal vetëdeklarohet fajtor dhe pranon aferat me Edi Ramën para
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi: Ja pse Ilir Meta dhe Sali Berisha po sulmojnë prokurorët e SPAK dhe si emrat në ‘listat e zeza’ nga SHBA po shkaktojnë “gjëmën” në Shqipëri

Fatos Klosi: Ja pse Ilir Meta dhe Sali Berisha po sulmojnë prokurorët
x
BREAKING NEWS

Kreu i Shtetit, Bajram Begaj takim ‘kokë më kokë’ me presidentin amerikan Joe Biden në SHBA, çfarë u diskutua

Kreu i Shtetit, Bajram Begaj takim ‘kokë më kokë’ me
x
BREAKING NEWS

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika, Lindita Nikolla e fut Sali Berishën nga dritarja nëpërmjet karremit Bardhi, kryetarja e Kuvendit “kamikaze” anti-SHBA e “Trekëndëshit të Bermudës” dhe ortakërisë së Zenit

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika,
x
BREAKING NEWS

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes “Berisha”, në skaner pasuritë e fëmijëve, dhëndri,  aferat “Partizani”, “CEZ-DIA” dhe “Gërdeci”, zbardhen kabllogramet amerikane

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur
x

Opinion / Editorial

Çfarë po ndodh me perëndimin demokratik!?

Çfarë po ndodh me perëndimin demokratik!?

- Çfare do te thote kjo politike e prej struci e tyre ndaj ujkut serb e ariut rus ne Kosove!?

- What’s wrong with our policy and diplomacy!?

- Nuk duam lazdri! Duam miqesi e vellazeri with our Big Brother & Great Mother - USA!

 

Akoma keni iluzione se Serbia mund te nderroje kursin gati dyshekullor prorus dhe rolin e saj si kobure e Shen Pjetersburgut dhe Kremlinit ne Ballkan dhe Evrope !?
A nuk ishte Beogradi qe i vuri flaken e zjarrin Luftes se Pare Botetore me miliona viktima e triliona dollare rrenime !?
A mund te kthehet Ariu Rus dhe Ujku Serb ne Qingja, sic i paraqet ata Presidenti Macron i Frances, djepit te fabules te fameshme“ Qingji dhe ujku “ te La Fontenit, te demokracise dhe “ Liberte Equalite Fraternite - Liri Barazi Vellazeri “ qe e kemi mesuar qe ne shkollen fillore edhe ne nje vend diktatorial komunist si Shqiperia.
Si eshte e mundur qe liderit e shpreses dhe djepi i demokracise Boterore Franca e sidomos Nena Boterore e saj SHBA tash e 120 vjet, qe shpetuan popullin e kombin shqiptar, Shqiperine para 103 vjetesh e Kosoven nga zhdukja dhe genocidi 150 vjecar serbo sllav ne vitin 1999 po lazdrojne Beogradin e terrorin e tij ne Kosove !?
Cfare do te thote gjuha e kercenimi ogurzi i Gebelsit te Milloshevic Sheshelit - Aleksander Vucic se “ Dicka e tmerrshme do te ndodhi ne Kosove !?
Po dekraten luftenxitese e hitlero- staliniste te Putin Kremlinit ne mbrojtje te bastardeve te tyre ne Beograd e Kosoven Veriore po ate dite, bile edhe perpara vet Vucicit !?
Cfare kerkojne nje ushtri e tere me tanke e autoblinda, me raketa e aeroplane, me gjenerale e qeveritare fo vetem serbe por edhe te Vagner Putinit ne kufirin midis Kosoves e Serbise !?
Pra nuk behet fjale vetem per kercenime verbale por edhe veprime e mjete konkrete te tmerrshme lufte e vdekjeje .
Cili prej jush e denoncoi ate deklarate tipike fashisto- naziste te tij dhe shpalljen e mobilizimin per gjendje te jashtezakonshme lufte te forcave te armatosura te Serbise ne kufirin me Kosoven!?
Si eshte e mundur qe lidere te lirise, vellazerise dhe barazise e demokracise boterore mbare Bota pane live me syte e tyre ushtaret e oficeret e KFOR- it e NATO-s, policet e forcat e rendit e sigurise te Kosoves gazetaret e huaj e vendali te sulmohen barbarisht, te gjakosen e plagosen nga “ Falangat e Murrme” 24 karat ala naziste te derguara e urdheruara hapur e fshehurazi nga Gebelsi e Himleri, Ribentropi Vucic, Dacic, Vulin e Sheshel te ish- “ Hitlerit te Ballkanit”, sic e kane quajtur vete kryepolitikanet e Kryediplomatet e tuaj a tanet, Sllobodan Milloshevicin ne vitet 90- te e ata akuzojne e bejne presion mbi Albin Kurtin e Prishtinen, nderpresin stervitjen e perbashket “ Defender” me forcat mbrojtese te Republikes se Kosoves te cliruar e pavaresuar prej tyre!?
Me jepni qofte edhe nje foto apo rregjistrim te nje qytetari vendali serb, e jo mercenare te Vucicit, te Putinit e Vagnerit ku si forcat e sigurise dhe paqes se KFOR- it e NATO-s, apo policia e shtetit ose ajo vendore lokale ne 4 komunat veriore te Republikes se Kosoves te kete sulmuar a gjakosur, keqtrajtuar pervec e jashte kufirit te vetmbrojtjes se ligjshme.... !?
Jepni apo tregoni nje fjale apo deklarate te Albin Kurtit apo te ciltdo politikan qeveritar apo te opozites shqiptare ne Kosove qe te kete penguar, shantazhuar apo frikesuar qofte edhe nje qytetar serb te Kosoves qe te mos votonin ne zgjedhjet e fundit ne 4 komunat serbe ne pjesen veriore !?
Me tregoni nje ligj te vetem ne Kosove, Shqiperi apo Serbi e Ballkan pervec Greqise qe i detyron shtetasit e tyre te votojne me detyrim !?
Atehere kush i detyroi serbet e tyre te mos votojne e te bojkotojne
ato zgjedhje !?
Albin Kurti apo kriminelet e luftes se pagjykuar e te pandeshkuar me ligjet qe ju e fituat kunder Hitlerit, Gebelsit, Ribentropit te Beogradit ... e nazi- fashizmit e racizmit serb jo vetem ne Kosove por edhe ne Bosnje, Knin e mbare ish- Jugosllavine e arnuar keq nga Perendimi demokratik dhe Lindja e Kuqe ne dem te pooujve e kombeve reth saj ku me i demtuari e sakatuari ishin ata shqiptare, qe nuk i pyeti askush !
Nderkohe “ Xhorxh Washingtoni i Kosoves”, sic e ka quajtur vet Presidenti yne i madh e kryepolitikani me pevojen me te gjate 57 vjscarw ne SHBA e mbare Boten Joe Biden nen portretin e tij e flamurin amerikan ne Shtepine e Bardhe, Hashim Thacin e bashkeluftetaret e tij me te ngushte gjykohen e akuzohen nga prokurore e gjykates te Perendimit demokratik ne Gjykaten Speciale te Kosoves kunder Kosoves per krime lufte mbi bazen e shpifjeve, trillimeve, sajimeve dhe mashtrimeve te prokuroreve dhe UDB-se serbeb e KGB-se dhe GRU-se ala Gestapo te Beogradit te Milloshevic- Vucicut dhe te Putinit te Kremlinit dhe deshmitareve bastard shqipfoles te tyre, te pickuar e paguar sa frengu pulen prej tyre ose per perfitim Azili Politik ne SHBA e shtete te tjera demokratike apo jo, per cka ata duhen rihetuar me themel.
Gjuha e ambasadorit amerikan ne Prishtine apo e udhezuesve te tij per kete ceshtje ishte me teper gjuha e nje guvernatori te Donald Trumpit se ajo e diplomati te demokracise ameriikane.
Cfare mesazhi percjell ai jo vetem ne Prishtine e Tirane, ne Beograd e Moske, por edhe shume me gjere !?
A nuk u mjafton mmesimi pesimi i “ Republika Serpska” në Bosnje pa shtuar edhe nje tjeter “ Republike Serbe” në Veriun e Republikes se Kosoves te lire e demokratike me te drejta edhe me te medha se shqiptaret e Kosoves e Shqiperise+++ dhe as me serbet e Serbise deri edhe me energji elektrike falas cka nuk ndodhe as në Perendimin Demokratik e as në Lindjen e Kuqe !?
Mjaftojne e teprojne dy bombat me sahat në Bosnje e Serbi pa shtuar edhe nje tjeter në Kosove e Ballkanin Perendimor- “ Fucine e Barutit” ku shpertheu Lufta e Pare Boterore me dhjetra miliona viktima në Evrope e mbare Boten.
Kush e harron te kaluaren historike eshte i denuar ta perserise ate edhe me rende në te ardhmen.
Nuk po komentoj per anuslizat e anuslistave dhe politikaneve te Tiranes e Prishtines, qe na bejne nate e dite me proamerikanin se amerikanet me fjale e gjithe naten e diten antiamerikanin me veprime e qendrime thellesisht e thelbesisht antiamerikane e antishqiptare si minimi i demokracise, korrupsioni masiv, kercenimi i sigurise kombetare jo vetem te Shqiperise e Kosoves, por edhe te SHBA-se NATO- s e aleateve tane....
Aq me teper ne dy shtete, nje popull e nje komb te tere qe sipas vet sondazheve demokrate e republikane amerikane si dhe shqiptare jane pooulli e kombi “me proamerikan edhe se vet amerikanet”
E per ne shqiptaret Dielli lind ne Perendim, sic e kam shkruar publikisht ketu e mbi 32 vjet perpara ... pra shume vite para Edi Rames .
E de facto qysh ne vitin 1987 tek gazeta “ Zeri i Rinise” kur botova kroniken “ Nje mik i madh i nje populli te vogel- Wodrow Wilson!”
Jam krenar per popullin e kombin tim, aq sa jam krenar per Atdheun tim te dyte ( te dy prinderit e kane banesen e tyre te perjeteshme te tyre te perbashket ketu ne SHBA, ...e tri nga 7 jetet e mia ketu) demokracine e liderin mbareboteror te saj- SHBA- “Shtetet e Bekueme te Amerikes” , sic i ka quajtuar me vetdije e largpepamesi te pashoqe njerezore e hyjnore gjyshi im mendjendritur Elez Hoxha i Rodogoshit me reethjna te Berishes qysh ne fillimvitet 60.
Nuk jam aspak nacionalist.
Sipas mendimit tim : Nacionalizmi... Shovinizmi jane jo vetem streha e fundit e te gjithe maskarenjeve, sic ka thene e shkruar Fan Noli e Faik Konica i madh, por edhe vetmburoja e aventurierve dhe e sundimtareve gjakatare ala Luigji i 14-te, ... Shoveni, Caret Ruse, Stalini, Hitleri, Aleksandret serb Pashic, Rankovic... Vucic, Cubrilovic, Vladimir Putin...
Atdhetaria eshte vlere dhe detyrim moral per cdo bije e bir te popullit e kombit te vet e kombeve ne teresi.
Atdhetaret jane gati te flijojne edhe jeten per popullin e kombin e vet.
Nacionalistet jane gati te shesin popullin dhe kombin e vet per prapanicen e vet !
A jeni ne vete !?
A keni sy ne balle per te shikuar!?
A keni veshe per te degjuar !?
A keni tru ne koke per te menduar
e gjykuar !?
Cfare po ndodhe me ju !?
What’s wrong with You brothers, sisters, our strategic alliaes, our best friends in our hardest times and our Worldwide democratic leaders and brilliant example!
E ketu nuk behet fjale vetem per Kosoven e per popullin e saj.
Behet fjale per shume me teper e me gjere !?
A nuk u shqeteson fakti se mbi 30 shtete mike e aleate tonat kane rreshqitur nga ana jone e Perendimit Demokratik ne anen e armiqeve tane te “ Lindja eshte e kuqe “, gjate 10 vjeteve te fundit!?
Nje kambane alarmi dhe kushtrim per syceltesi dhe ndreqje ne politiken e diplomacine tone perendimore !
Te besh e shtosh nje mik si njeri e jo me nje shtet te tere duhen vite!
Te besh nje armik mjafton nje fjale e keqe apo veprim i gabuar !
E trimi i mire eshte me shoke e miq shume!?
E miku i mire njihet ne dite te veshtire si ne 1919-1922, korrik- dhjetorin 1990 e shkurt- qershorin 1997, 16 shtatorin 1998 e mars- qershorin 1999 e ne vazhdim ...!
E duam Shqiperine e Kosoven si Amerika demokratike !
Pse !?
Sepse tash e 103 vjet eshte Ora jone Mitike !
Nuk duam lazdri !
Duam miqesi e vellazeri with our Big Brother & Great Mother- USA!
Lazdria lazdron
Vellazeria e miqesia vellazeron e miqeson!
E verteta ndricon !
MIku i mire ti thote kater te vertetat ne fytyre !