Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Fitimtarё dhe “tё lumtur” nё mjerim

Postuar: 11/08/2017 - 07:23

Nga Pandeli BARDHI      

E ndёrsa Shqipёria po vuan pasojat e keqqeverisjes qё edhe nё tё ardhmen nuk duket asnjё shenjё se diçka do tё pёrmirёsohet, politikanёt e tё gjitha ngjyrave janё ndarё nё dy kampe. Nё kampin e parё hyjnё fitimtarёt e zgjedhjeve tё 25 Qershorit dhe nё kampin e  dytё hyjnё humbёsit e zgjedhjeve, por qё edhe ata janё “tё lumtur”! Kampi i tё fituarve janё entuziastë qё fituan kёtё “betejё” tё madhe. Ata bёjnё plane e pёrgatitje pёr marrjen e posteve qysh nga pushteti qendror, nё institucione, nё administrata tё çdo niveli. Punojnë e nuk i zё “gjumi” edhe kur janё duke pushuar brenda apo jashtё vendit nё kёtё vapё pёrvёluese tё muajve tё verёs. Punёt i kanё marrё me mёngë dhe entuziasmi u shton forcat. Ministrat teknikё sipas metodës “Basha” mendojnё tё rrёmbejnё ç’tё rrёmbejnё!

Shqipёria, edhe kёto ditё tё Gushtit pёrvёlues po digjet, po “trafikohet”, po kanabizohet. Shemsi Prençi, del e na flet jo pёr zjarret, por na flet pёr tёrmetet dhe shirat rrёmbyes nё muajin Tetor! Legjenda e ujit, nё vendin e dytё nё Europё pёr rezervat ujore, ёshtё bёrё si dikur nё kohёn e Migjenit, “Legjenda e misrit”. Shqipёrisё  po i vihet zjarri me qёllim apo pa qёllim, dhe  “fajtore” pёr kёtё ёshtё “Luciferri” afrikan! Ndonjё gazetar i huaj, vjen e na shet mend neve qё jemi “prapa botёs” e nuk e njohim rivierёn  e bregdetit, por kёtё na e ka zbuluar njё gazetar i huaj!  Kjo ёshtё e vёrtetё, por nuk ёshtё “meritё” e njeriut e aq mё pak e shtetit, por ёshtё e natyrёs. Pёrkundrazi, ne njerëzit vetёm shkatёrrojmё dhe nuk i ndahemi kёsaj “mrekullie” qё na dha Zoti! “Shpejtoni ta vizitoni kёtё “bukuri” tё pazbuluar deri mё sot”, thonё ata. Dhe turistёt vijnё por shumё shpejt zhgёnjehen. Nё plazhet tona, vёrshojnё ujrat e zeza, zbrazen inerte dhe hidhet naftё. Gjatё natёs mbulohen nga errёsira si pёr t’ju krijuar mundёsinё hajdutёve pёr tё vjedhur ç’tё mundin. Zhurmat me  tё gjitha llojet e britmave muzikore e “njerëzore” vazhdojnё gjatё gjithё natёs. Vjen pushuesi pёr tё kaluar dhjetё ditё nё muajt e verёs e qёndron me frikё nga hajdutёt. Pronarёt e lokaleve nga ana e tyre e dinё vetё se si spekulojnё me çmimet dhe detyrimet pёr tё paguar nё shtet janё nё nivelet mё tё  ulёta. Pronarёt tanё janё vetёm nga “fshati nёm” dhe jo nga “fshati na”! Infrastruktura e rrugёs ёshtё shumё e keqe dhe duhet tё kalosh pёrmes ferrave pёr tё shkuar nё destinacion. Motorrat e ujit livadhisin sipas qejfit dhe nuk qederosen edhe kur vrasin ndonjё pushues. Asnjё masё sigurimi nuk ka pёr pushuesit. “Kushte shumё tё kёqija” ankohen pushuesit e huaj pёr akomodimin, pёr ngrёnie, fjetje e çlodhje. Trafikantёt me tё gjitha llojet e armёve e mjeteve, vazhdojnё tё qetё punёn e tyre pёr t’u  “integruar” nё Europё e nё botё. Udhёton nёpёr rrugёt tona nacionale dhe askund nuk sheh asnjё dritё, asnjё qiri, jo vetёm nё rrugё por edhe kur futesh nё qendrat e banuara. Shqipёria po “mplaket”, njerëzit duan tё ikin njё orё e mё parё pёr tё shkuar ku tё mundin. E megjithatë, politikanёt fitues janё tё kёnaqur e bёjnё plane se si do tё qeverisin nё vitet e ardhshme.

Kampi i dytё i politikanёve, janё ata qё i humbёn zgjedhjet. Por kjo nuk do tё thotё qё ata janё tё hidhёruar, pёrkundrazi, ata janё “tё lumtur”! Po pse tё jenё tё “hidhёruar”? Mos vallё atyre u mungojnё pasuritё e bizneset, mos u mungojnё vilat e pasuritё qё kanё brёnda e jashtё vendit?  Mos vallё i kanё fёmijёt tё pashkolluar e tё papunё? Pёrveç kёsaj, ata kanё edhe njё arsye tjetёr qё tё jenё “tё lumtur”! Janё tё “lumtur” pikёrisht pёr atё qё kanё me çfarё tё merren, kanё “argumenta bindёse” pёr tё sulmuar qeverinё, pёr tё ardhur  sa mё shpejt dita e zgjedhjeve e tё vijnё nё pushtet. E qytetari i thjeshtё i beson. E besojnё edhe Astrit Patozin, i cili humbi karrigen e deputetit dhe ka filluar luftёn “frontale” edhe kundёr tё vetёve, edhe kundёr kundёrshtarit politik! “Nuk ёshtё ky rezultati i zgjedhjeve, thonё ata sepse votat u blenё e u shitёn” nga Edi Rama. Ata nuk i shqetёson aspak gjendja nё tё cilёn ndodhet Shqipёria. Nuk i shqetёson as mjerimi i gjithanshёm. Pёrkundrazi, ky mjerim, ata i “lumturon” pёr tё marrё hak ndaj fituesve qё i  “vodhёn” votat, qё i “blenё”, qё i “shitёn”! Pёr kёtё, kanё mbushur xhepat me “gurё” dhe kanё zёnё secili pozicionin e tij sipas parimit: “Do t’i bёj pritё “armikut” nё ç’do shteg”! Sikur tё mendojmё pёr njё çast qё kjo qeveri do tё punojё nё mёnyrё tё pёrsosur, pёrsёri atё e pret breshёria e “gurёve” tё opozitarёve nё çdo “shteg” qё ajo tё kalojё! Fill pas marrjes sё rezultatit tё zgjedhjeve, ata  kanё filluar tё “kruajnё” zёrin se si ai tingёllon kur kryeministrin e quajnë “legen” jo vetёm nga ata politikanё, deputetё e qytetarё qё nuk kanё kod morali dhe etike, por edhe nga ata si Petrit Vasili tё cilit deri mё sot, nuk i ishte ndier zёri. Kёta  qёndrojnё para “pasqyrёs” e marrin poza se si do tё bёjnё njё opozitё tё fortё, njё opozitё tё bashkuar, njё opozitё qё nuk “ёshtё parё deri mё sot”! Shumё nga deputetёt e rinj nё Parlament, nёqoftёse nuk janё tё inkriminuar, janё “elifi matrakё” nga politika. Kёta apo kёto, janё caktuar nga “njёshat” e partive pёr t’i mbajtur nёn komandёn e tyre, por jo se do tё japin ndonjё mendje pёr tё dalё nga kjo situatё.  Kanё futur edhe disa “bebelina” nё politikё, tё cilat japin konferenca shtypi e flasin ato qё u pёlqejnё atyre qё ja bёnё kёtё “nder”, pavarёsisht qё qytetarёve u kanё bёrё “qeder” me injorancёn e tyre, qё nuk dinё tё shkruajnё e tё lexojnё! Edhe tё rinjtё apo tё rejat e Parlamentit e dinё qё primare nё punёn e tyre nuk ёshtё tё sjellin mendimin e ri, por tё japin prova se si shajnё e urrejnё kundёrshtarin politik dhe a e bёjnё kёtё siç i kanё mёsuar shefat e partive apo jo. Edhe tё rinjtё e tё rejat, sipas parimit “E urrej dhe unё “armikun” do tё luftoj”!

Opozitarёt shajnё, mallkojnё, shpifin, akuzojnё.  “Kёtё detyrё ka opozita”, do tё thotё dikush. Po mirё, mos vallё kёta nuk kanё sadopak pёrgjegjsi pёr kёtё vёnd e pёr kёtё popull qё nuk po i qesh njёherё buza? A u shkon ndonjёherё nё mendje kёtyre politikanёve qё po e pёrçajnё e po e sakatosin kёtё popull? Edhe njerzit mё tё thjeshtё  flasin me gjuhёn e politikanёve, duke sharё vetёm kundёrshtarin. Shajnё kryeministrin edhe kur nuk u vjen ujё nё shtёpi, edhe kur dikush aksidentohet, edhe kur dikush terrorizon qytetarёt, edhe kur dikush pёrdor armёt e zjarrit apo mjetet e ftohta pёr t’i marrё jetёn tjetrit! Ky  ёshtё me tё vёrtetё njё shtet “rrumpallё” sepse askush nuk e mendon qё ka shtet.  A janё kёta njerёz midis nesh? A ka pushtet vendor dhe persona pёrgjegjёs? “Nuk do ta ketё mё problem  kryeministri, kultivimin e lёndёve narkotike sepse shumё shpejt kёto do tё hiqen nga harta e Shqipёrisё”,-thotё ministri teknik i Brёndshёm! Zoti ministёr, droga nuk ёshtё problemi i kryeministrit por njё plagё pёr gjithё shoqёrinё, por ju kёtё e thoni duke e ditur qё ёshtё nё dorё tё kryeministrit, qё juve  nga ministёr “teknik” tё shkoni nё ministёr “politik”! A nuk e shihni realitetin?

Ёshtё shumё e drejtё qё  pёrgjegjësia kryesore bie mbi shtetin dhe strukturat e tij, por vallё kjo shoqёri qё po shkon nё degradim, a nuk ka pёrgjegjsi çdo antar i saj? A ka ngritur zёrin ndokush deri mё sot pёr kёta “tё mjerё”, qё ujin e marrin nё mёnyrё tё paligjshme, qё energjinё elёktrike po ashtu, qё kultivojnё e trafikojnё me tonelata lёndё narkotike, qё u vënё zjarrin pyjeve e kullotave, qё hedhin nё erё biznese e makina, qё vjedhësit bёjnё kёrdinё? Po shtetarёt nga ana e tyre, a po shohin qё tё gjithё administratorёt e sidomos ata qё janё pёrgjegjёs si tatimorё etj., mendjen e kanё pёr tё vjedhur? A e di shteti qё shumica e bizneseve, janё tё palicensuara dhe janё tё paktё ata biznese e aktivitete qё paguajnё detyrimet  nё shtet? Tё ardhurat kryesore pёr kёtё periudhё janё nga industria e turizmit, kjo dihet. Por, siç dёgjojmё nga informacionet qё jepen, janё vetёm njё pёrqindje e vogёl e pronarёve tё hoteleve dhe bizneseve turistike qё paguajnё detyrimet nё shtet. Atёherё, si do tё rriten tё ardhurat nё njё kohё qё ka vetёm informalitet dhe papёrgjegjshmёri? As bizneset e mёdha e as ato tё vogla nuk e njohin forcёn e shtetit. Nuk e njohin as kafenetё qё rrinё mbushur ditё e natё dhe zhurmuesit  e natёs qё me zё apo motorra lёnё qytetarёt pa gjumё? Janё tё shumta kёto “cikёrrima” por nё fund tё fundit, çfarё janё kёto pёrpara halleve qё kanё politikanёt pёr tё shitur bizneset, pasuritё, makinat e vilat lluksoze, me qёllim qё t’i fshihen “Vettingut? Mos kujton ndonjё se me zbatimin e Vettingut, do tё marri fund vjedhja e korrupsioni i politikanёve dhe shtetarёve? Pёrkundrazi, do tё kemi pёrsёri po kёta politikanё, po kёta shtetarё, po kёta krerё tё mazhorancёs apo opozitёs, por nё njё formё tjetёr, si mё “gjynahqarё” qё gjoja kanё mbetur nё “mjerim”.  Pasuritё, ata nuk  i shesin me tё vёrtetё jo, por i kalojnё nga njё pronar tek tjetri, sepse “asgjё nuk zhduket, vetёm  shtohet ajo qё ёshtё, duket sikur e ka tjetri, por nё fund, ajo ёshtё pёrsёri e imja”! Mjerimi edhe nё tё ardhmen nuk do tё na ndahet. Mjerimi nuk ёshtё vetёm kur vuan pёr bukёn e gojёs, por i “mjerё” ёshtё edhe ai qё i bie halli tё shkojё nё administratё, i “mjerё” ёshtё edhe ai qё shkon nё organet e gjyqësorit, edhe ai qё shkon nё spitale e deri tek ai qё udhёton.  Asgjё nuk do tё ndryshojё, përveç ndërrimit tё “portave” tё politikanёve, tё cilёt herё do tё kalojnё nga “Kampi” i fituesve nё atё tё “tё lumturve” e anasjelltas. Tёdy kampet e politikanёve janё tё kёnaqur. Humbёsi, ёshtё vetёm qytetari.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 33

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/07/2018 - 09:30

"As kam pikë fije dyshimi që çështja e Teatrit është e lidhur me zhdukjen e kujtesës të qytetit".

Postuar: 15/07/2018 - 07:46

 Nuk është hera e parë që në qendër të denoncimeve publike janë përsëri universitetet për fa

Postuar: 15/07/2018 - 07:43

Odiseja e Teatrit Kombëtar nëpërmjet debatit të zgjatur disa mujor ka prekur aktorët, amatorët, s

Postuar: 15/07/2018 - 07:41

Në kohë autokratësh dhe trandje të demokracisë, në kohë kur shoqëri në zhvillim, mundohen të gjej

Postuar: 14/07/2018 - 07:20

Tarraca e Pallatit të Kulturës ishte vendi ku u shfaqën mbrëmë tre filma të “Dokufest&rdquo

Postuar: 14/07/2018 - 07:13

Nard Ndoka është nga deputetët më jetëgjatë në politikën shqiptare.

Postuar: 14/07/2018 - 07:12

Oligarki, elita të korruptuara, kriza, probleme sociale, - terma që i hasim çdo ditë në media.