BREAKING NEWS

Gjykata Kushtetuese merr vendimin për zgjedhjet lokale të 30 qershorit

Gjykata Kushtetuese merr vendimin për zgjedhjet lokale të 30 qershorit
x
BREAKING NEWS

A do ketë heqje totale të masave? Brataj jep informacionin e rëndësishëm dhe tregon çfarë pritet: Kemi frikë nga…

A do ketë heqje totale të masave? Brataj jep informacionin e
x
BREAKING NEWS

Si asnjëherë më parë, publikohen shifrat e fundit të Covid-19

Si asnjëherë më parë, publikohen shifrat e fundit të
x
BREAKING NEWS

Vjen lajmi i mirë! Mund të shkoni vetëm me pasaportë, një tjetër shtet evropian heq të gjitha kufizimet me Shqipërinë duke filluar nga nesër

Vjen lajmi i mirë! Mund të shkoni vetëm me pasaportë,
x
BREAKING NEWS

KQZ jep lajmin e keq për Lulzim Bashën dhe Monika Kryemadhin

KQZ jep lajmin e keq për Lulzim Bashën dhe Monika Kryemadhin
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet/ Gjykata Kushtetuese i jep goditjen e fortë Qeverisë

Zgjedhjet/ Gjykata Kushtetuese i jep goditjen e fortë Qeverisë
x
BREAKING NEWS

“Boll më me shtirje”/ Ambasadorja Yuri Kim flet me tone të ashpra dhe jep ultimatumin e prerë: Çoni përpara Reformën në Drejtësi! Nëse s’tregoni guxim...

“Boll më me shtirje”/ Ambasadorja Yuri Kim flet me tone të
x
BREAKING NEWS

Debat për temat e nxehta që po zhvillohen me dyer të mbyllura/ Pritet vendimi për zgjedhjet lokale të 2019, përfaqësuesja e qeverisë kërkon pezullimin e çështjes. Cili është verdikti i Gjykatës Kushtetuese?

Debat për temat e nxehta që po zhvillohen me dyer të mbyllura/
x

Opinion / Editorial

Fitorja mbi fashizmin - ditë që nuk harrohet nga popujt e shtetet antifashistë!

Fitorja mbi fashizmin - ditë që nuk harrohet nga popujt e shtetet

      9 Maj i vitit 1945 është Dita e Fitores mbi Fashizmin e  Koalicionit të Madh Antifashist Botëror udhëhequr nga Stalini, Ruzvelti dhe Çurçilli!

       9 Majin e vitit 1945 e kujton gjithë bota antifashiste, si shtetet e mëdha ashtu edhe shtetet e vogla anifashiste, që iu bashkuan Frontit Antifashist Botêror dhe i kontribuan fitores mbi nazifashizmin, mposhtjes së Frankos, Duçes dhe Hitlerit, maqinës së tyre ushtarake pushtuese, vrastare, naziste!

      9 Maji i vitit 1945 tregoi se fuqisë së bashkuar të popujve dhe ushtrive të tij çlirimtare nuk mund t'i bëjë ballë asnjë fuqi botërore sado e madhe antipopullore e fashistonaziste!    

       Kurrë më parë si në Luftën e Dytë Botërore për mposhtjen e bishës hitleriane nuk është parë solidariteti i popujve dhe bashkimi i forcës së tyre drejt qëllimit të madh : çlirimit nga bisha naziste!

       Kohët kanë treguar se fitoren mbi fashizmin e kalojnë në dhe me heshtje shtetet dhe medjat që janë në shërbim të luftës e të fashizmit!

       Shqipëria e vogël, populli i saj dhe Ushtria Nacionalçlirimtare e tij, udhëhequr nga Enver Hoxha, u bë pjesë e Koalicionit të Madh Antifashist Botëror dhe ka dhënë kontributin e saj në mposhtjen e nazifashizmit. Ai që lufton për lirinë e atdheut të tij, thoshte Viktor Hygoi i Madh i Francës, edhe mund të vdesë, po kush nuk lufton për lirinë e tij është i vdekur! Jetët e dëshmorëve të Atdheut tonë, thoshte Enver Hoxha, na kujtojnë se liria e tij ka kushtuar shtrenjtë!

     Për të mbajtur pushtetin, borgjezia oligarkike është e gatshme të kalojë në fashizëm! Në vendet ku fashizmi është gjallëruar, ai ka pasur mbështetjen e borgjezisë oligarike!

     Popujt janê kundër fashizmit!

Nga Muharrem Xhafa, ish-funksionar i lartë i  Partisë së Punës