BREAKING NEWS

Zbulohet emri i viktimës në Krujë, detaje të reja

Zbulohet emri i viktimës në Krujë, detaje të reja
x
BREAKING NEWS

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën paralajmërimin e fortë për Shqipërinë

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me vete rroba në makinë, dyshohet se po udhëtonin drejt...

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me
x
BREAKING NEWS

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta paralajmëron: Ja çfarë do të ndodhë në shtator

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta
x
BREAKING NEWS

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e bujshëm: SPAK dhe policia që po merren me këtë çështje, shumë shpejtë do të zbulohet...

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e
x
BREAKING NEWS

Vrasjet në vend/ “Policia po përdoret nga politika”, Bujar Leskaj kritikon ashpër qeverinë: Rama po inkurajon bandat dhe grupet mafioze, më pas...

Vrasjet në vend/ “Policia po përdoret nga politika”, Bujar
x
BREAKING NEWS

“Elbasani në situatë kritike”, Ilir Meta ngre alarmin: Qyteti është i braktisur në të gjitha perspektivat

“Elbasani në situatë kritike”, Ilir Meta ngre alarmin:
x
BREAKING NEWS

Katër vrasje në 24 orë, ish-prokurori plas deklaratën e fortë dhe i bën thirrje policisë

Katër vrasje në 24 orë, ish-prokurori plas deklaratën e
x

Opinion / Editorial

Fshatari me grurë, qeveria me gurë!

Fshatari me grurë, qeveria me gurë!

Të gjithë shqiptarët e çdo moshe  e dinë se ishte Naim Frashëri ai që  na ka lënë postulatin e patjetërsueshëm poetik për  atdheun tonë në  poemën "Bagëti e Bujqësi".  Në vitet e mëpastajmë vetëm qeveria e Enver  Hoxhës  e vuri në jetë atë porosi të tij që ecuria jetësore ushqimore  e këtij populli të bazohej  tek këto dy degë të mëdha të ekonomisë. Me punë  të jashtëzakonshme e të gjithanshme të të gjitha hallkave të zinxhirit shtetëror nga kryetari i qeverisë,fillimisht vetë E.Hoxha e më pas Mehmet Shehu,deri tek fshatari më i skajshëm i atdheut,nga viti 1946 në vitin 1961, u arrit që me prodhimet bujqësore  në tokën tonë,me plane pesëvjeçare të detajuara, të  realizohej  plotësimi i të tërë nevojave për bukë të të gjithë banorëve të këtij trualli. Ai hov, ai vrull masiv për të arritur atë fitore sot është i pabesueshëm.Por ne që e kemi jetuar, themi se qeveria e e asokohëshme i ndodhej fshatarit pranë në tërë 24 orëshin me  ndihmë, që nga fara, tek teknologjia   më e mirë e kohës,gjer sa kokrra e grurit futej në hambar. Sigurimi i bukës në vend ishte dhe mbeti një fitore emblematike e historisë së popullit tonë të vuajtur, që tregon vitalitetin e tij po qe se udhëhiqet nga  njerëz  të mençur dhe atdhedashës. Deri në vitin 1990  çështja e grurit, misrit, elbit, tërshërës, bimëve të tjera  barishtore, pemët, frutat, etj. nuk përbënin më problem. Këtë e themi se ata që e përjetuan duhet të mos e harrojnë dhe t'ua kalojnë pasardhësve  si kujtesë historike udhërrëfyese. Por me përmbysjen e atij sistemi ekonomiko-shoqëror,  punët u bënë çarçaf, dhe sot, ne për 32 vjet, presim si zogu me gojë hapur, të na vijë   gruri nga Ukraina!?Atëkohë ishim katër milion dhe hanim  grurin e misrin që prodhonim vetë, tani jemi pak më shumë se dy milion dhe  nuk kemi grurë, por eksportojmë nga Ukraina, Serbia, Rusia, etj. Dalin në emisione televizive në gjuhën shqipe  jo pak fshatarë, ( të cilët tani quhen krejt gabimisht me emrin amerikan "fermer"), dhe flasin se, të veçuar,  vetëm me ndihma llafesh nga ministria e bujqësisë, nuk mund të arrijnë që të  nxjerrin as fitimin më të vogël për jetesë me mundin dhe paratë që harxhojnë për kultivimin e bimës së grurit. Është krim që të mos ndihmohet një fshatar nga Divjaka, i cili  shkurtoi 20 vjet të jetës  së  tij në emigrim, ato pará që fitoi  i investoi në  mbjelljen e grurit;dhe si ai ka disa qindra,por qeveria, nga njësia administrative deri tek  kryetari i këshillit të ministrave, nuk duan t'ia dinë fare për kuintalët e grurit të tyre.Atyre i kërkohet që të 'plotësojë formularin' për të mundur të fitojë ndonjë lek nga ato 'grande' europiane për bujqësinë shqiptare.(Lexo:  thërrime nga Europa për të ushqyer  sejmenët  e saj në vendin tonë). Kanë shkruar, folur, diskutuar, kritikuar  shumë specialistë  të mirëfilltë të bujqësisë sonë- dhe të tillë ka  shumë, por qeveria i ka veshët e shurdhët,- se  gruri, pra buka e popullit tonë, në tokën tonë  duhet të kultivohet dhe mund të merren rendimentet  më të befasishme, por asnjë qeveri nuk e ka vënë ujët në zjarr për këtë  lloj veprimtarie  ekonomike thelbësore jetëdhënëse. Në këto kohë kur lufta reale me armë,ka dëmtuar rëndë thuajse tërë hallkat e zinxhirit  të marrëdhënieve  ndërshetërore, qeveria jonë  po i bie me gurë edhe fshatarit, edhe qytetarit, në vend që të ndihmojë konkretisht  për kultivimin dhe prodhimin e grurit  në fushat tona djerrina, që më pas të bluhet në fabrikën tonë, ajo ngulet te importi. Ndërkohë mielli, si produkt bazë ushqimor, është i shumëllojshëm, qoftë për nga origjina e  bimës (mbasi janë të shumta bimët e thata që bluhen e kthehen në miell!?)po ashtu edhe  nga adresimi për përdorim: për njerëz, për kafshë,për shpend e për industri. I shumë cilësive  e sasive mbasi varet se cila kompani apo shtet e merr dhe klasat e  njerëzve që jetojnë në të me atë miell. Edhe për kafshë mielli është produkt i llojeve të shumta  në vartësi me  gjallesat tokësore,ujore apo ajrore të cilave do t'iu serviret për konsum. I përmenda këto sepse ka pasur edhe raste që ne na jepen bukë të zëna me  miell nga gruri ukrainas për ushqim kafshësh. Qeveria këtë aspekt nuk e ka fare nën kontroll, sepse, vetë ministrja e bujqësisë nuk e di as më elementaren,se kur mbillet gruri!? Mulliri shqiptar i këtyre muajve të luftës ruso-ukrainase është kthyer më tepër në mulli politik gënjeshtrash se sa për të bluar grurin e eksportuar.Abuzon rëndshëm qeveria me çmimet me "borde transparence"(sa emër i bukur e gjithë hipokrizi!?).Abuzon edhe grosisti.Pas tij biznesmeni  deri tek furrxhiu e shitësi i bukës së përditshme.Furrxhiu i lagjes sime ka ulur sasinë e miellit në një bukë, ka zvogëluar madhësinë e bukës,i ka 'zbukuruar'  formën asaj, dhe ka ngritur vetëm çmimin!?"Sepse  na imponon lufta"-thotë ai. Të gjithë të tillët duan të fitojnë (dhe realisht fitojnë)  mbi kurrizin e qytetarit të thjeshtë blerës. Një bukëpjekës i ndershëm dikur më pat thënë:"ky biznes është shumë fitimprurës. Përqindja më e madhe e përbërjes së një buke që ble ti është ujë e ajër dhe vetëm pak është miell e erëza."Po tani vallë  sa ka shkuar fitimi? Kryetari i qeverisë sonë  në plan të parë ka perfeksionimin e batutave të tij butaforike ndaj  politikës  së kurvëruar europiane apo luftën kundër qeseve plastike dhe nuk i shkon në mend se populli do bukë të hajë;se gruri për votuesit e tij duhet prodhuar në vend e jo  në Ukrainë apo Serbi.Mirëpo  fqinji im  flokëthinjur e fjalë pak, me humor të kripur, kur i thashë se qe rritur përsëri çmimi i bukës, ma ktheu:"Mos bzaj! Me këtë qëndrim që mban qeveria ndaj grurit dhe bukës, mund të vijë edhe më keq, kur të mos ketë as grurë, as miell e as mulli!?"