BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x
BREAKING NEWS

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça eksportoi të dhënat e sistemit TIMS, Karamuço zbardh detajet e fundit, futen në lojë edhe amerikanët

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x

Opinion / Editorial

Fushata, PS dhe PD-të!!!

Fushata, PS dhe PD-të!!!

Fushatat elektorale janë më shumë se një raund zgjedhjesh. Zgjedhjet janë më shumë se një fushatë. Kjo do të ç’kyçet në kuptimin që investimi politik fillon në një kohë misterioze nga vendime të guximshme politike, administrative dhe teknokratike. Lind pyetja, kur është koha e duhur të nisim aksionin politik dhe të ingranojmë makinerinë zgjedhore në politikë? Në Shqipëri po afron koha e kornizës zgjedhore. Nga njëri kah ‘status quo- ironike dhe -në rritje’, nga kahu tjetër ‘disa pole’. Duket sikur qeverisja aktuale ka pësuar një lloj ngurtësimi ideologjik jo në kuptimin dogmatik por në kuptimin e një lumi që nuk rrjedh. Nëse borat nuk shkrijnë, nëse të reshura politike nuk ka së shpejti, lumi thahet. Ngelen gurë atomikë që shtyhen e nuk bashkëpunojnë. Lëvizja në përpjekje për progres nis me lëkundje, spostime e zëvendësime staturash e personazhesh në mozaikun partiak e qeveritar. Pra fillimisht ‘një zë’ e pak zhurmë, e më pas ‘aksion’, ndjekur nga ‘qarkullimi elitist’, për të qenë-korrekt në lojë, e -perfekt në strategji. Në dilemën nëse duhet të nisë fushata dhe retorika para aksionit apo anasjelltas duhet të vendosë Lideri, Kreu i Qeverisë. Edi Rama ka ecur në kohë dhe koha ka ecur edhe vetë. Në favor të kujt, këtë e dëften pushteti. Për sa (?), kjo është‘shumë’ tashmë, po -edhe për sa (?), mbetet për t’u parë. Një nisje tjetër fushate, -pëshpërit, -fishkëllen, -belbëzon, -ulërtet, -çakërdis mendjet në Partitë Demokratike. Deri kur (?), -deri tani, edhe sa (?),-edhe pak. Për aq kohë sa gjaku i ri si Ervini nuk përballet në të njëjtat nivele me Edvinin, Partia Demokratike do të vuajë edhe ca... Presim sidoqoftë që një lider më i fuqishëm si Trump të fitojë zgjedhjet në Amerikë që të ketë edhe Shqipëria për të ngrënë gazetë.