BREAKING NEWS

Sali Berisha në depresion nga humbja e Kukësit, pranon në heshtje disfatën, në grupin e Bardhit rebelohet “rapsodi” Agron Gjekmarkaj

Sali Berisha në depresion nga humbja e Kukësit, pranon në heshtje
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon dy goditjet e bujshme që ka marrë Berisha-Meta dhe paralajmëron “tërmet” brenda “Foltores” pas zgjedhjeve të Kukësit, dyshja anti-SHBA drejt “Ferrit të Dantes”

Frrok Çupi zbulon dy goditjet e bujshme që ka marrë
x
BREAKING NEWS

Padia në SPAK për Edi Ramën që në 24 janar, drejtoritë e FBI të Los Angelosit dhe Uashingtonit kanë plotësuar dosjen e kryeministrit shqiptar për aferën e McGonigal, priten letër-porositë drejt SHBA

Padia në SPAK për Edi Ramën që në 24 janar,
x
BREAKING NEWS

FBI trondit politikën, amerikanët pritet të marrin në dorë pastrimin e parave në Shqipëri, kontrolle transfertave dhe pasurive të dyshimta, ja skema që po ndjek DASH

FBI trondit politikën, amerikanët pritet të marrin në
x
BREAKING NEWS

SHBA agjentë specialë në Tiranë për hetimin e bizneseve kriminale të politikanëve dhe krimit të organizuar, në sitë bankat, hipotekat, institucionet financiare, etj

SHBA agjentë specialë në Tiranë për hetimin e bizneseve
x
BREAKING NEWS

Kukësi i jep dërrmën koalicionit anti-SHBA, kandidati i majtë mund i vetëm Berishën, Metën, Bardhin, Dulen, Ndokën dhe Dukën, ditë të zeza për aleancën “non grata”

Kukësi i jep dërrmën koalicionit anti-SHBA, kandidati i
x
BREAKING NEWS

Ja pse u detyrua McGonigal nga prokurorët të pranojë akuzën që implikon Ramën, raporti hetimor i kërkuar nga gjyqtarja Kotelly para vendimit do shërbejë si dosje akuze për të nisur hetimet ndaj kryeministrit shqiptar

Ja pse u detyrua McGonigal nga prokurorët të pranojë akuzën
x
BREAKING NEWS

Afera “McGonigal” trondit Ramën, Evi Kokalari zbardh prapaskenat e bujshme dhe i bën thirrje DASH ta shpallin kryeministrin “non-grata” pasi ka korruptuar një ish-agjent të FBI për të “asgjësuar” opozitën

Afera “McGonigal” trondit Ramën, Evi Kokalari zbardh
x

Opinion / Editorial

Gallofi i pagave të urisë dhe pensioneve të turpshme po bën socialistin e vonuar!

Gallofi i pagave të urisë dhe pensioneve të turpshme po bën

Sali Berisha po propozon “200” euro minimumin jetik në Shqipëri, sepse sipas tij rritjet janë hipokrizi! Njeriu që la në 2013 pagat më të shëmtuara dhe pensionet e urisë, bën tani gallofin e socialistit të vonuar dhe pse e mban veten “konservator” por tashmë pa atë të vërtetën si e tillë Kokalarin. Po, sepse edhe ajo “zbuloi” se me çfarë kllouni dhe grotesku moral dhe politik kishte dalë përkrah në kohë kur kujtoi se mund të bënte diçka politikisht në Shqipëri. Kur i thoshin Berishës në kohën e tij nga 2005-sa kur Nano i fali pushtetin, që vendos minimum jetik përgjigjej ashpër dhe as që e vuri ujin në zjarr, sepse bënte kapitalistin e “botës më të bukur” demokratike në Shqipëri. Tani do minimum jetik 200 euro, sepse është bërë socialist nga bolshevik që në realitet është. Po, si komunisti i fundit si ai, si Tritan Shehu në kuvendin e Shqipërisë. Dy bolshevikët e fundit me tesera partie të PPSH në Shqipëri si përfaqësues të popullit! Berisha e di 200 euro minimumin jetik, Po pra, nuk e di për 400 bie fjala që në fakt është dhe duhet të jetë ky minimum. Poshtë tij, është uri në perendim por këtu “kollondrisesh”! Fjalë në erë si zakonisht Gallofi bën politikisht dhe në demagogjinë e folklorizmit të tij politik. E shikon se rritja e pagave sidomos e pastaj edhe pensioneve tashmë është diçka e qartë dhe përveç halleve të ka me non gratat dhe me afrimin e drejtësisë familjes së tij, i vjen të plasë për këtë rritje të madhe. E di që po bën “muhabet” kot, por e bën sepse ai bën gjithmonë sulm se kujton se kjo shoqëri i beson më, një deliri të tillë bolsheviku të fundit në Shqipëri. E di se e besojnë dhe konkubinat e tij përreth dhe se e besojnë injorantët që bëhen përditë e më të ditur me punët idiote të gallofit të vetëm politk në Shqipëri. Për me tepër Sali Berisha deklaroi sot se indeksimi i pensioneve prej 8.6 % në muajt e ardhshëm, siç ka paralajmëruar qeveria, është i papërballueshëm ( do të thotë është pak) për shkak se çmimet në muajt e fundit janë rritur deri në 13.5%. Ai tha se qeveria duhet të miratojë në Parlament ligjin për minimumin jetik, një draft i të cilit është propozuar edhe nga opozita.“Sirenat e dhimbjeve të skamjes, urisë dhe varfërisë po bien në çdo qoshe në të katër anët e vendit. Skamje e uri, kur nuk është ky në pushtet dhe kur vjen ai në minutën e parë, ikën si skamja dhe uria. Shqiptarët çdo muaj vazhdon ai, përballen me rritje çmimesh. Ushqimet sot janë më të shtrenjta se në Itali, në Greqi, janë sa në Gjermani dhe janë 7% më të shtrenjta në mesataren e vendeve të BE-së. E di ky, se janë më të shtrenjta në Gjermani ku bëne një pjatë makarona 15 euro dhe një kile bastan 5 euro! Po deliri i tij është i pa fund dhe vazhdon: rritja e çmimit të ushqimeve sipas statistikave zyrtare është 11.5%, sipas statistikave reale është 13.5% dhe kjo godet në mënyrën më të egër pensionistët, të papunët dhe familjet me ndihmë ekonomike. Po sigurisht i godet prandaj dhe bënte politika “sociale” që të hiqej “bordi i naftës” që të fitonin oligopolet me rritje çmimi menjëherë 25 përqind si ju do prapanica të mëdhenjve të naftës. Bordi e la 155 lek naftën këta me Berishën e çuan 205 lek! SB e do popullin shumë. Sa më shumë e do, aq më shumë më “m..t” futet ai, në mos pastaj në luftë civile si në 97 kur krijoi mbasi projektoi grabitjen e parave të tyre. Berisha projektoi dhe transformoi në zbatim pronën dhe degradoi atë me 7501. Ky është “ekonomisti” që dergji Shqipërinë si prostitutë financiare dhe shkatërroi ushtrinë e shtetin, sepse di shumë dhe ka bërë dhe shkolla ekonomike përveç basetave dhe pantallonave kauboj që ka ndaluar dikur në vokacionin si sekretar partie spitalesh! Ky çoi në shkatërrim financat dhe shtetin dhe sot ky tipi do dhe minimum jetik 200 euro! Jo jo, nuk e do 400 .... jo!? Ai do të bëjë “socialistin” e vunuar kur në fakt vazhdon të jetë komunist dhe të hiqet si kapitalist ose konservator! Megallomania e një anëtari leverdie të PPSH është e neveritshme. E shëmtuar dhe e lajthitur. Fjalitë e tij janë gjithmonë një delir politik. Por tani edhe çdo fjali e tij është delir. Pa asnjë përjashtim. Harroi me sa i la pagat dhe me sa i la pensionet apo dhe pagesat. Ai bën gjithmonë të pafajshmin. Bën sikur nuk ka qenë në pushtet. Sikur nuk është larguar nga pushteti me shqelma dhe po vazhdon ti hajë shqelmat politikë përditë vendit. Por bolshevikët nuk pranojnë humbje kurrë. Ata janë tipa që nuk humbin. Janë marrës së pushtetit me dhunë dhe nuk e lëshojnë pa dhunë. Berisha sigurisht e ka lëshuar se ishte “dhuna e 1 milion votave” e cila për të është gjithmonë aty. Ai e di se nuk do të vijë kurrë në pushtet, por e di se vetëm pështjellimi që demostron e bën të jetojë. Ai është fatkeqësia e këtij vendi. Më keq se Enveri. Po po, më keq sepse është dhe mashtrues politik dhe filozofik që Enveri nuk ishte. Enveri thoshte – diktatura e proletariatit dhe atë bënte. Ky ose SB, thotë demokracia dhe pluralizmi e bën si Enveri. Është dhe më i keq se ai. Po, sa të ketë frymë.