BREAKING NEWS

Shokuese/ Përdhunoi vajzën që shkoi të denonconte përdhunimin nga disa persona, kush është shefi i lartë i Policisë: I kërkoi favore seksuale dhe mbesës së shkrimtarit të madh Martin Camaj

Shokuese/ Përdhunoi vajzën që shkoi të denonconte
x

Opinion / Editorial

Hej njerëz COVID – 19 është një mashtrim i madh, infektohen më shumë nga gripi se nga kjo pandemi

Hej njerëz COVID – 19 është një mashtrim i madh,

Ju lutemi mendoni një herë me qetësi dhe me mirëkuptim për virusin CORONA:

Ne jemi 7.500.000.000 (7,5 miliardë) njerëz në botë. 650.000 njerëz në të gjithë botën presupozohet të jenë prekur nga virusi CORONA.

Kjo është 0.0087% e popullsisë botërore !!!! 500.000.000 (500 milion) njerëz sëmuren nga GRIPi çdo vit. 650.000 njerëz me virusin CORONA deri më tani.

Kjo është 0.13 % e personave që sëmuren me grip. 600.000 njerëz vdesin nga GRIPI çdo vit.  Deri më tani kanë vdekur(presupozohet, nëse nuk gënjehet) 30.184 njerëz me virusin CORONA. Deri më tani kjo është 5 % e personave që vdesin me grip.

Dhe nga 650.000 njerëz me Corona, mbi 138.378 njerëz janë shëruar.

Dhe pjesa dërrmuese e njerëzve që pohohet se vdiqën nga Corona Virusi, NUK VDIQËN nga ky virus, por nga sëmundjet e tyre që i kishin dhe nga pafuqia e moshës (pa folur këtu për Italinë, ku kanë vdekur edhe nga mangësitë e shërbimit në spitale). Kjo do të thotë, nga KANCERI i tyre, nga INFLAMMACIONI I MUSHKËRIVE të tyre, nga rënia e IMUNITETIT, që është shkaktuar nga sëmundja e tyre e mëparshme, nga një ushqim jashtëzakonisht i dëmshëm (fastfood dhe lloj lloj kimikate, ushqim i shpejtë ose marka të pakontrolluara, ose produkte bujqësore të ngarkuara jasht kontrolli me lloj lloj pesticide) ose nga SITUATA E TYRE TË NJË STRESI EKSTREM, për shkak të frikës, dyshimeve, shqetësimeve dhe panikut...

Atëherë, për çfarë është i gjithë ky teatër gjigand që na imponohet ?

QASJA e QEVERISJEVE dhe masat e ndërmarra prej tyre në të gjithë botën (në një pjesë të madhe) janë ekstremisht të papërgjegjshme; përderisa qytete dhe shtete të tëra vihen në shtetrrethim, mbyllen dyqanet, të gjitha aktivitetet anulohen, shkollat dhe universitetet mbyllen, biznese të shumta ndalohen ose për shkak të pengesave të tjera nuk funksionojnë dot, pensionistët e vetmuar mbeten në mëshirë të fatit etj. etj. Zonja Merkel profetizon se 60% - 70% e gjermanëve do preken nga Corona. Qeveria austriake "parashikon" se numri i të sëmurëve nga korona do të rritet në mënyrë dramatike, profeti jonë Rama kalon fare në ekstrem dhe na kërcënon se do kemi aq shumë vdekje, sa nuk do i varrosim dot etj. etj.

Dhe të gjitha këto projeksione ogurzeza thjesht duke na servirur disa shifra teorike të ca teorive boshe gjithashtu të servirura nga qeveritë dhe mediat e sistemit, teori që janë pa asnjë bazë përderisa nuk i lirohet rrugë debatit të specialistëve të gjykojnë argumentat shkencore në lidhje me këtë rrezik, të pretenduar se lindi krejt papritur dhe thuajse nga hiçi.

Ndershmërisht, çfarë mendoni, çfarë lloj imazhesh përcjell kjo lloj zallamahie në mendjet njerëzore?

Më së pari e më së shumti krijon panik dhe frikë. Kurse ATA thonë të kundërtën. Madje po na hiqen si shpëtimtarët tanë ! Dhe ne u dashka të besojmë marrëzinë ?!!! O tempora, o mores !

Hajde pra njerëz, zgjohuni nga letargjia dhe ti shpërthejmë këto pranga të RRETHIT TË DJALLIT që kërkon të na mbyllë të dorëzuar në darën rrethuese të panikut.

Pa dyshim që bëjmë mirë ti japim më shumë vëmendje VETES TONË, gjëndjes tonë shëndetsore, imunitetit tonë dhe masave parandaluese në këtë periudhë të vitit, ku shkalla e vdekshmërisë për më të dobëtit është më e lartë se në periudhat e tjera të vitit. Për këtë kujdes i kemi të gjitha mundësitë, më së pari me mjetet krejtësisht natyrore, që na ka dhuruar Perëndia, diellin dhe ajrin e pastër, sasinë minimale të lëvizjes muskujve, ushqimet natyrale si limonat, portokallat, hudhrat, qepët etj. Kjo është gjëja më e mirë që mund të bëjmë.

Në mbyllje dua të them se jashtë çdo diskutimi, ne kemi të drejtën e madhe ligjore, morale dhe humane të ngremë pyetjen se kujt i shërben i gjithë ky teatër gjigand. Dhe çuditërisht, ndonëse pak flasin mediat për to, nuk është vështirë të vërehet se këto gjëra gjithmonë shkojnë paralelisht me përplasjet në bursat globale. Kush është, ose cilët janë pas zhvillimeve të karakterit drastik në bursat ? Cilat janë interesat që rikombinohen, kush përfiton dhe kush humbet ?

Hajde pra njerëz, filloni të mendoni dhe shosisni vetë informacionet dhe argumentat që ju vijnë në mendje. Nuk do doja të hallakatesha në këtë temë, sepse nuk jam unë ai që më takon të flas për këtë. Ky vend ka plot njerëz edhe më të zgjuar, edhe më të shkolluar, edhe më të informuar sesa unë, ti shpjegojnë këto gjëra. Por deri tani konstatohet se këta njerëz, për njerën apo tjetrën arësye i janë dorëzuar të keqes, konformizmit, frikës nga humbja e privilegjeve ose thjesht vendit të punës. Harrojnë se Zoti i Plotfuqishëm, atij që i ka dhënë mend më shumë, i ka dhënë edhe detyra më shumë. Ne nuk jemi pjesë e të sëmurëve nga mendja dhe shpirti që nuk ngopen me pasuri e me pushtet, ne jemi pjese e atyre që duan të posedojnë dhe "administrojnë" vetë lirinë e tyre, dinjitetin e tyre, potencialet e tyre fizike dhe intelektuale.

Me këto mendime në kokë përshëndes cilindo që do ti lexojë këto rrjeshta dhe për hir të dëshirës më të mirë e ftoj ti bashkohet me kurajo njerëzve të lirë që po i dalin marrëzisë ballë për ballë.

Ju ftoj gjithashtu të kujtoni se ka edhe qeverira të përgjegjshme për fatet e popujve që qeverisin. Suedia, ku jeta vazhdon thuajse normalisht, me kufizime minimale. Australia, ku jeta vazhdon normalisht. Kujtoni se në MEKË muslimanët ju rikthyen ritualeve të tyre fetare masive, ose xhami të shumta në të katër anët e botës e njejta gjë. Dhe ku CV-19 nuk "guxon të sulmojë".