BREAKING NEWS

“Vangjush Dako ishte lidhje direkte e Ramës”/ Artan Hoxha zbardh detaje të reja nga arrestimi i ish-kryebashkiakut të Durrësit: Janë bërë tentativa që...

“Vangjush Dako ishte lidhje direkte e Ramës”/ Artan Hoxha
x
BREAKING NEWS

“Fletë-arresti për Dakon u pre të premten”, Artan Hoxha zbulon detaje të reja: Ja pse nuk u zbatua menjëherë urdhri i SPAK

“Fletë-arresti për Dakon u pre të premten”, Artan
x
BREAKING NEWS

Plagosi bashkëshorten në Korçë, vetëdorëzohet autori

Plagosi bashkëshorten në Korçë, vetëdorëzohet
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama takim me ambasadoren Yuri Kim pas arrestimi i Dakos nga SPAK (Detajet)

Kryeministri Rama takim me ambasadoren Yuri Kim pas arrestimi i Dakos nga SPAK
x
BREAKING NEWS

“Është i gatshëm të ballafaqohet me drejtësinë”/ Avokati zbulon ku ndodhej Vangjush Dako në momentin që doli urdhër-arresti

“Është i gatshëm të ballafaqohet me
x
BREAKING NEWS

Arrestimi i Vangjush Dakos, analisti i njohur zbulon skenarin: Një situatë e tillë i intereson kryeministrit apo po detyrohet...

Arrestimi i Vangjush Dakos, analisti i njohur zbulon skenarin: Një
x
BREAKING NEWS

“SPAK nën trysnin e ndërkombëtarëve”/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon avokati i tij: Ja për çfarë akuzohet

“SPAK nën trysnin e ndërkombëtarëve”/ Arrestimi
x
BREAKING NEWS

Avokati Hazizaj zbardh detaje nga arrestimi i Vangjush Dakos me urdhër të SPAK: Masa e sigurimit me burg nuk është e duhura, ja çfarë rrezikon ish-kryebashkiaku

Avokati Hazizaj zbardh detaje nga arrestimi i Vangjush Dakos me urdhër
x

Opinion / Editorial

Holodomori si genocid dhe pasaktësitë e z.Shaban Murati

Holodomori si genocid dhe pasaktësitë e z.Shaban Murati

Me 18 maj dhoma e ulët e Senatit francez njohu Holodomor-in e viteve 1932-1933 si genocid. Njihet historia e Hollodomorit në vitet 1932-1933 në kohën kur Stalini dhe regjimi i tij në BRSS realizuan kolektivizimin me forcë të fshatrave në të gjitha republikat sovjetike si dhe në Ukrainën e asaj kohe. Dihet gjithashtu se Republika sovjetike Socialiste e Ukrainës e asaj kohe, ishte një krijesë e bolshevikëve me qëllim që të krijonin një shtet buffer përballë një luftë të ardhshme me Gjermaninë Naziste. Holodomor, fjalë ukrainase që d.t.th., një zi buke e krijuar nga njeriu që ndodhi midis viteve 1932-33, ndodhi gjatë mbretërimit të Jozef Stalinit mbi Bashkimin Sovjetik dhe shkaktoi rreth 3.5 deri në 5 milionë vdekje ukrainase. Forma perfekte e morytit është zamoryty, 'vrit ose shtyj drejt vdekjes' Në anglisht, Holodomor është referuar gjithashtu si uria artificiale, gjenocidi i urisë, uria e terrorit dhe gjenocidi i terrorit. Përpjekjet mizore nën Stalinin për të imponuar kolektivizmin dhe për të shtypur nacionalizmin ukrainas lanë rreth 3.9 milionë të vdekur. Në kulmin e urisë në Ukrainë të viteve 1932-33 nën Jozef Stalinin, njerëzit e uritur bredhin nëpër fshat, të dëshpëruar për diçka, ndonjë gjë për të ngrënë (Holodomor | Holocaust and Genocide Studies | College of Liberal Arts (umn.edu). Të dhënat zyrtare thonë se të paktën 8 milionë ukrainas humbën jetën: 5,5 - 6 milionë civilë, dhe më shumë se 2,5 milionë vendas të Ukrainës u vranë në front gjatë luftës së dytë Botërore. Të dhënat variojnë nga 8 deri në 14 milionë të vrarë, megjithatë, vetëm 6 milionë janë identifikuar (How many Ukrainians died in ww2? - Google Search). Më 18 maj 2023, pra rreth 80 vjet pas ngjarjes së tmerrshme, dhoma e ulët e Senatit francez njeh me shumë vonesë Hollodomorin- pra këtë ngjarje si genocid të Stalinit ndaj popujve që jetonin në Ukrainë, sepse dihet që në Ukrainën e asaj kohe dhe në Ukrainën e sotme ka jetuar një popullsi e përzierë ku sipas Wikipedias së sotme janë: 77.8% Ukrainians; 17.3% Russians 4.9% Others (https://en.Wikipedia.org/wiki/Ukraine). Pra Holodomori u ndodhi jo vetëm ukrainasve për të gjithë shtresave të popullsisë përfshi dhe atë ruse në Ukrainë. Ministri i Jashtëm Ukrainas Dmiri Kuleba, falënderoi Presidentin e Francës (të dënuar për korrupsion) dhe dhomën e ulët të senatit Francës duke shkruar: `Unë u jam mirënjohës senatorëve francezë për këtë votë historike që rikthen drejtësinë dhe nderon kujtimin e miliona viktimave. Krime të tilla nuk duhet të përsëriten dhe të mos harrohen kurrë. Dmitri Kuleba (Senati francez miraton njohjen e Holodomorit si gjenocid (yahoo.com). Vonesat - në përkufizimin si genocid të një ngjarjeje, sigurisht kanë të bëjnë për shkaqe politike dhe në raport me relatat që kanë politikat e vendeve të interesuara. Ka plot ngjarje që nuk janë miratuar as nga senati Francës dhe as nga ndonjë senat tjetër si p.sh. , genocide i osmanëve ndaj armenëve, etj, etj, genocide që kanë ndodhur para disa vitesh, por genocidi I serbëve ndaj shqiptarëve të Kosovës që ka ndodhur para disa vitesh z. Shaban Murati ndoshta do ta lërë për më vonë që të vjetërohet pak. Mesa duke ai ka marrë përsipër të bëhet më katolik se Papa ka shkuar edhe më larg: të merret vetëm me Rusinë për të treguar sesa pro-amerikan është. Madje në vitin 2006 Qeveria amerikane autorizoi ngritjen e “Memorialit të gjenocidit të holodomorit”. Në 14 mars 20018 senati amerikan miratoi rezolutën, që njeh holodomorin si gjenocid. Në 25 nëntor 2022 në ditën përkujtimore të holodomorit, presidenti i SHBA, Xho Bajden, theksoi se “Holodomori është vdekja nga uria, ku regjimi i Stalinit imponoi politikat e egra dhe represive për Ukrainën, përfshirë krijimin e një urie të qëllimëshme në 1932-33, që shkaktoi zhdukjen e miliona grave, burrave dhe fëmijëve të pafajshëm”. Edhe shtete te tjera janë kujtuar për Holodomorin pas 80 vitesh si dhe amerikanët ndoshta u kujtuan për shkak të përplasjes Rusi-NATO për Ukrainën pas grushtit të shtetit në 2014. Por Historia është ndryshe sipas z. Shaban në shkrimin e tij të sotëm në gazetën Dita. Ai është shprehur se është bërë genocid ndaj popullit ukrainas nga rusët?!, dhe fjalë për fjalë: “Në datën 18 maj 2023 senati i Francës miratoi një rezolutë, në të cilën e njeh holodomorin si gjenocid rus ndaj popullit ukrainas. Në muajin mars 2023 dhe Dhoma e Ulët e parlamentit francez miratoi një rezolutë, ku e njeh holodomorin si gjenocid rus ndaj popullit ukrainas`` dhe më tej përsëri: Gjenocidi rus ndaj popullit ukrainas, i ndodhur në mes të Europës, është një krim masiv i përbindshëm kundër njerëzimit. (Kuvendi të njohë holodomorin si gjenocid rus ndaj popullit ukrainas - Gazeta Dita). Dhoma e ulet e Senatit francez nuk është shprehur si genocid rus”, siç shprehet zotëria e tij Murati por si genocid nga rregjimi I Stalinit, dhe nëse z. Shaban nuk e njeh Historinë Stalini ishte gjeorgjian BRSS ishte me 16 republika dhe disa qindra popullata të vogla, dhe së BRSS kishte një regjim komunist, dhe së fundmi në Ukraine nga Hollodomori vdiqën së bashku me ukrainasit edhe plot rusë dhe popullatë tjetër që jetoi në Ukrainë. Nuk mund t`ja hedhësh fajin një populli të tërë për genocid, por rrëgjimit stalinist dhe pikërisht një individ I cili në fakt nuk ishte rus. Se përse z. Murati kërkon të tregohet më katolik se Papa duke e ditur mirë se në atë genocide vuajtën jo vetëm ukrainasit, por edhe rusët e plot të tjerë, madje nga ana tjetër vendimmarrja bolshevike për këtë uri masive, ndodhi jo vetëm në Ukrainë por edhe në të gjitha republikat e tjera të asaj kohe, sepse në kryesi të PKBS ishte Stalini, dhe drejtues të tjerë aspak ruse si- Ukrainasi Hrushov dhe lituanze, estonezë, letonezë, polake të asaj qeverie bolshevike. Kjo mesa duket për të treguar se sa anti-rus dhe i zoti ndërkombëtarisht na qënka z. Murati, dhe se SHBA duhet ta ketë parasysh këtë artikullshkrues, pavarësisht se deformon fjalët e rezolutës së dhomë së ulët të senatit francez. Parlamenti shqiptar sigurisht duhet të ndërmarrë një iniciativë të tillë, por përpara kësaj është në Nderin e Parlamentit shqiptar, që të bëje dhe të ribëjë një rezolutë për të quajtur si Genocid veprimet e shtetit serb të Millosheviçit ndaj shqiptarëve të Kosovës më parë, së bashku më qeverinë e Albin Kurtit. Më përpara le të na dhëmbi plaga jonë e pastaj sigurisht dhe plaga e tjetrit. Shpresojmë që ngjarje të tilla të mos ndodhin më dhe se urrejtja nuk të çon askund përveçse fatkeqësive.