BREAKING NEWS

“Na presin 3 ditë të nxehta”, Lajda Porja parashikon si do të jetë moti në gjithë Shqipërinë dhe surprizat e papritura në fundjavë

“Na presin 3 ditë të nxehta”, Lajda Porja parashikon si do
x
BREAKING NEWS

Degradon keq situata/ Të rinjtë godasin njëri-tjetrin me thika, ka të plagosur dhe disa të arrestuar. Zbardhet shkaku pse nisi konflikti në mes të rrugës

Degradon keq situata/ Të rinjtë godasin njëri-tjetrin me thika,
x
BREAKING NEWS

PS përgatit ‘goditjen’ e fortë ndaj Sali Berishës, Taulant Balla del me njoftimin e jashtëzakonshëm dhe zbulon lëvizjen që do të bëjë Kuvendi në shtator: E papranueshme dhe absurde...(FOTO)

PS përgatit ‘goditjen’ e fortë ndaj Sali Berishës,
x
BREAKING NEWS

Ish-drejtuesi i Sigurimit të Shtetit, Bujar Hoxha: Në dosjen ‘Bomba’, ‘Merimanga’ e grupi i famshëm ‘Intelektuali’ të përfshirë dhe politikanë shqiptarë, ja çfarë di për rastin e Ilir Metës

Ish-drejtuesi i Sigurimit të Shtetit, Bujar Hoxha: Në dosjen
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Humbje e madhe! Shuhet nga jeta akademiku dhe shkrimar i njohur shqiptar, autor i 135 veprave dhe albanolog me zë (EMRI+FOTO)

E trishtë/ Humbje e madhe! Shuhet nga jeta akademiku dhe shkrimar i njohur
x
BREAKING NEWS

Fillimi i vjeshtës me surpriza në qeverisjen Rama, ja kush përflitet se do të ikë nga kabineti

Fillimi i vjeshtës me surpriza në qeverisjen Rama, ja kush
x
BREAKING NEWS

Zbardhet vendimi i qeverisë: Rritet pagesa për ndihmën ekonomike, aftësinë e kufizuar dhe kujdestarin e personit, ja kategoritë që përfitojnë

Zbardhet vendimi i qeverisë: Rritet pagesa për ndihmën ekonomike,
x
BREAKING NEWS

Shërbimet sekrete të botës “zbarkojnë” në Itali, zgjedhjet në shtator alarmojnë inteligjencën e fshehtë, ndërhyrje emergjente për të parandaluar të papriturat, ja prapaskenat

Shërbimet sekrete të botës “zbarkojnë” në
x

Opinion / Editorial

Ish të persekutuarit shkodranë duhet të mbështesin propozimin Alibeaj-Pampuri për dekomunistizimin

Ish të persekutuarit shkodranë duhet të mbështesin

Projektligji per dekomunistizimin i Grupit parlamentare te PD se eshte nje Projekt historik qe do te ndikoje ne te ardhmen e te persekutuarve te shoqerine shqiptare dhe integrimit te vendit ne BE.

E titullova opinionin propozimi Alibeaj Pampuri mbasi ata vijne nga shtresa e te persekutuarve.

Ish te persekutuarit shkodrane te duhet te mbeshtesin propozimin e bashkevuajtesit te tyre i lindur ne internim E. Alibeaj per hapjen e dosjeve pas 31 vitesh.

Alibeaj eshte aktualisht i vetmi Kryetare Partie ish i persekutuar pavaresisht se eshte i emeruar.

Te gjithe kryetaret e tjere te partive politike ne Shqiperi jane te lidhur fort me ish komunizmin dhe ish sigurimin e shtetit  Berisha Meta Rama etj.

Edhe Rilindja po perpilon nje projektligj per hapjen e dosjeve dhe largimin e ish komunisteve nga parlamenti dhe administrata publike.

Do te ishte e pafalshme per brezat e ardhshem nese te djathtet dhe antikomunistet nuk bashkohen per kete nisme ligjore qe duhej te merrej kur e djathta kishte pushtetin.

Ne kete kontekst vleresoj edhe propozimin e Znj Pampuri e cila vjen nga shtresa e te persekutuarve qe e vlereson hapjen e dosjeve si nje domosdoshmeri mbas 31 vitesh.

Te persekutuarit e regjimit me antinjerezore ne ish lindjen komuniste duhet te diskutojne me transparence per kete teme shume te rendesishme per integrimin ne BE dhe berjen publike te informatoreve dhe krimeve cnjerezore te ish komunizmit.

Partneret tone perendimore jane shume te interesuar qe te rinjte shkodrane dhe shqiptare te njihen me kete periudhe shume te veshtire per ish te persekutuarit dhe familjet e tyre dhe me informatoret e ish sigurimit

Te persekutuarit e vertete kane patur nje presion te madh ne planin shoqerore politik psikologjik dhe ekonomik duke vuajtur shume ne diktature.

Ne 31 vite Partite e tranzicionit majtas dhe te djathtas i kane percare te persekutuarit e vertete duke i perdorur per qellime politike dhe duke luajtur me ndjenjat dhe emocionet e tyre.

Ne kete kontekst te persekutuarit duhet te ishin me te vemendshem dhe te vendosur qe te mos te perziheshin  ish te persekutuarit ordinere me ata politike.

Kjo ishte nje strategji e te majtes dhe e pseudo te djathteve dhe e ish sigurimit te shtetit.

Personalisht i kam mbeshtetur te persekutuarit e vertete ne planin politik  intelektual dhe shoqerore.

Ne opinionin permenda te persekutuarit shkodrane mbasi Shkodra ka patur nje persekucion te menduar mire nga regjimi hoxhist dhe vendet jo mike perreth Shkodres. Po sjell nje te dhene se ne Shkoder ish sigurimi ka patur reth 750 informatore me shume se ne te gjithe Shqiperine.

Ky opinion eshte nje thirrje dashamirese politike mbasi vete te persekutuarit me shoqaten e tyre duhet te marrin vendime dhe te perpilojne nje platforme te qarte mbas 31 vitesh per ti dhene drejtimin qe meriton per femijet e tyre.

Ne kete debat duhet te marrin pjese partite e verteta demokratike te djathtet intelektualet antikomunistet e vertete per te ndertuar nje platforme afatmesme dhe afatgjate per kete shtrese.

Mendoj se demshperblimet per kete shtrese duhet  perfundojne deri ne vitin 2025 27 dhe femijet e tyre te integrohen ne shoqerine shqiptare.

Partite e majta dhe Rilindja Edi Rama i perdorin dhe i percajne kete shtrese per te mbajtur ne kembe regjimin oligarkik.

Ish komunistet Berisha Meta etj dhe politikane te korruptuar te tranzicionit 30 vjecare i kane percare dhe nuk i kane vleresuar duke perzgjedhur edhe pseudo te persekutuar ne keta 31 vite.

Po sjelli nje shembull nga Shkodra vetem pak familje te cilat privatizuan ish turizmin Rozafa i percane te persekutuarit duke i ndare ne shoqata te persekutuarit demokrate dhe pjesa tjeter.

Ka edhe shume fakte dhe prova qe vertetojne politiken 31 vjecare qe i ka perdorur kete shtrese ne 31 vite per interesa personale dhe politike.

Ish te persekutuarit duhet te njihen me informatoret qe kane ndikuar ne perpilimin e akuzave te tyre pa prova duke i burgosur ne kampet shfarosese te ish diktatures. 

Populli thote me mire vone se kurre se perndryshe dosjet do te perdoren politikisht duke ndikuar negativisht per te ardhmen e Shqiperise.

Gjithome duke menduar per te ardhmen demokratike dhe integrimin e vendit.

Popujt e qyteteruar dine te gjykojne te vleresojne dhe te falin duke shikuar perpara.

Ish vendet komuniste i kane perfunduar keta procese ne 10 te 20 t vitet e para mbas demokratizimit dhe tashti kerkojne zhvillimin ekonomik demokratik dhe sigurine kombetare per te ardhmen.

Te mendojme dhe veprojne si te gjithe europianet ku eshte edhe e ardhmja jone e perbashket.