BREAKING NEWS

Çfarë do të diskutohet në Samitin e Tiranës më 6 dhjetor që do zbarkojnë liderat e BE-së? Zbardhet axhenda e plotë

Çfarë do të diskutohet në Samitin e Tiranës më 6
x
BREAKING NEWS

Pritet të mblidhet me urgjencë KQZ, zbardhet vendimi më i fundit që do merret për Ori Nebiajn dhe Petrit Dodën

Pritet të mblidhet me urgjencë KQZ, zbardhet vendimi më i fundit
x
BREAKING NEWS

Drejtësia shqiptare në zi! Ndërron jetë në moshë të re avokatja e njohur e vendit tonë, kishte nevojë për transplant të palcës jashtë vendit, Adriatik Lapaj jep lajmin e trishtë: Do më marrë shumë malli!

Drejtësia shqiptare në zi! Ndërron jetë në moshë
x
BREAKING NEWS

Surpriza e motit për ditën e nesërme, çfarë pritet të ndodhë me temperaturat

Surpriza e motit për ditën e nesërme, çfarë pritet
x
BREAKING NEWS

Paskal Milo akuzon rëndë kryeministrin: Rama ka gënjyer në deklaratën që bëri në Izrael, ja për çfarë bëhet fjalë

Paskal Milo akuzon rëndë kryeministrin: Rama ka gënjyer në
x
BREAKING NEWS

Burri vrau gruan me foshnjen në bark, trondit gazetari dhe ngre pikëpyetjet e forta

Burri vrau gruan me foshnjen në bark, trondit gazetari dhe ngre
x
BREAKING NEWS

Mbrëmje dramatike! Messit hedh "KO" Meksikën, Argjentina “merr me vete” Poloninë në fazën tjetër

Mbrëmje dramatike! Messit hedh "KO" Meksikën, Argjentina
x
BREAKING NEWS

Vrasja e 35-vjeçares shtatzënë nga burri, thirrja urgjente: Gra dhe vajza, jemi të rrezikuara

Vrasja e 35-vjeçares shtatzënë nga burri, thirrja urgjente: Gra
x

Opinion / Editorial

“Java botërore e përkujdesit ndaj antibiotikëve”, ja pse antibiotikët nuk janë karamele

“Java botërore e përkujdesit ndaj antibiotikëve”, ja

Java botërore e përkujdesit ndaj antibiotikëve kulmon me datën 18 Nëntor Ditën Botërore të kësaj përkujdesje… Antibiotikët/ Antibakterialët prej vitit të largët 1942, janë mbështetësit tanë kryesorë e të pa zëvendësueshëm në luftën tonë të përditshme ndaj infeksioneve të ndryshëm bakterialë… PËRDORIMI i kujdesshëm i tyre, ndihmon në uljen e rezistencës bakteriale e cila po rritet dita-ditës pikërisht nga keqpërdorimi i Antibiotikëve/Antibakterialëve…ATO janë klasifikuar si një Pasuri e Njerëzimit nga UNESKO, pikërisht për rolin që luajnë në përballjen me sëmundjet e shumta të shkaktuara nga shumë e shumë mikroorganizma shëndetlëndues e shpesh jetëmarrës…Antibiotikët nuk janë antipiretikë, pra nuk ka arsye të përdoren si ulës të temperaturës…. Antibiotikët nuk janë antiviralë, dhe një pjesë e madhe i infeksioneve përfshirë Gripin dhe Covid-19, janë të natyrës virale ndaj edhe përdorimi i tyre është i pa vend…PËRSHKRIMI i Antibiotikëve DUHET të bëhet vetëm nga mjekët e liçensuar nga Urdhri i Mjekëve…. KUJDES në dozat e dhënies, kohëzgjatjen e mjekimit, kombinimet e antibiotikëve, kujdes nga efektet dytësore të tyre në subjektet ku ato përshkruhen nëse janë shtatzëna, vuajnë nga sëmundje kronike ose marrin barna të cilat ndërveprojnë me antibiotikët, etj…. Antibiotikët nuk janë karamele, sepse Anti-bios (kundër-jetës) dëmton si mikrobet, por mundet të lëndojnë njëkohësisht edhe vetë organizmat humanë ku ato përdoren… Together forever!!!