BREAKING NEWS

Aksidenti i frikshëm te “Kodra e Diellit” ku 29-vjeçarja mori përpara tre kalimtarët, vdes në spital njëri prej tyre (EMRI)

Aksidenti i frikshëm te “Kodra e Diellit” ku 29-vjeçarja
x
BREAKING NEWS

Apeli i GJKKO merr vendimin për gjyqtaren e njohur dhe avokatin. Zbardhet masa e dhënë

Apeli i GJKKO merr vendimin për gjyqtaren e njohur dhe avokatin. Zbardhet
x
BREAKING NEWS

“Një i afërmi jonë nga Puka që jeton jashtë, na tha se u zhduk”/ Zbulohet për herë të parë shteti ku ndodhet personi që lajmëroi xhaxhanë e Ervis Martinaj për zhdukjen e të shumëkërkuarit të drejtësisë

“Një i afërmi jonë nga Puka që jeton jashtë, na
x
BREAKING NEWS

E kanë eleminuar Ervis Martinajn? Prokuroria merr vendimin e menjëhershëm

E kanë eleminuar Ervis Martinajn? Prokuroria merr vendimin e
x
BREAKING NEWS

Petro Koçi: Çifti Berisha-Metaj, një ‘tango’ e kërcyer në bodrumet e politikës shqiptare

Petro Koçi: Çifti Berisha-Metaj, një ‘tango’ e
x
BREAKING NEWS

Ja skema ligjore që do të përdoret për përzënien e Berishës nga politika, në shtator Kuvendi do shkaktojë “tërmet” për “non gratat” dhe spiunët

Ja skema ligjore që do të përdoret për përzënien e
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Është e garantuar që ka prova për Sali Berishën, nëse nuk do jetë më deputet ndaj tij do të filloj procesi penal, në shtator do kemi ngjarje të reja

Spartak Ngjela: Është e garantuar që ka prova për Sali
x
BREAKING NEWS

Paralelet mes rastit “Berisha” dhe atij të zv.presidentit të Paraguajit pas shpalljes “non grata” nga SHBA, ja vija e kuqe që i ndan në mes

Paralelet mes rastit “Berisha” dhe atij të zv.presidentit
x

Opinion / Editorial

Keqperdorimi i pushtetit në Shqipëri nga individë të caktuar!

Keqperdorimi i pushtetit në Shqipëri nga individë të

E nderuara redaksi!

Po ju shkruaj duke shprehur shqetesimin e mijera qytetareve te Kosoves te cilet, ne vazhdimesi po keqperdoren institucionalisht nga individe qe ushtrojne pushtet ne R.e Shqiperise. Dua te ndaj me ju  sikurse qe kam komunikuar dhe me persona  te tjere ne fb,  per raportet qe po " ndertohen" Shqiperi-Kosove, e kam fjalen raportet ndermjet qytetareve te te dyja vendeve dhe posaqerisht, raportet e pushtetit ne Shqiperi me qytetaret e Kosoves. Po ju rrefej  juve te dashur lexues , dhe vecanerisht institucioneve te Shqiperise, avokateve etj. problemet e qellimshme qe po krijohen . Ligji per Fitimin e Shtetesise Shqiptare,nr.113/2020, ne nenin  6 parasheh fitimin e shtetesise sipas origjines, me kusht qe parashtruesi i kerkeses te provoje deri ne tre breza origjinen -Shtetesine shqiptare te paraardhesve .

Kosovaret, ka prej tyre qe paraardhesit e tyre kane ose kane pasur shtetesi shqiptare dhe kane parashtruar kerkesa per fitimin e shtetesise.

"Udhezimet" e zyrtareve publike  ne zyrat civile te bashkibe ose zyrtare tjere, kane qene qe , parashtruesit e kerkeses qe konsiderohen brezi i pare, mund te aplikojne direkt ne MPB te Shqiperise-Drejtoria e Pergjitjshme e Gjendjes Civile.

Jane me qindra ose me shume qe kane aplikuar.Ka afro nje vit qe nuk ka pergjegje.

-Ne takimin qe kemi pasur para ca ditesh, roja e nderteses se MPB , me tone kercenuese e shperfillese , personalisht mua dhe shokut tim na u pergjigj:

"Ju keni aplikuar gabimisht, duhet te aplikoni serish permes e Albania".

Une i thashe: E nderuar, institucioni juaj duhet te ktheje pergjigje ne kerkesen tone, konkretisht zyrtaret kompetente . Te aprovoje kerkesen, ta refuzoje kerkesen ose te shpallet in kompetente kjo drejtori..

Agresiviteti i rojes se MPB kerkonte qe ne te dilnim jashte. Insistimi yne qe te takohemi me zyrtare te kesaj drejtorie, na kusjtoi me largim te dhunshem nga objekti.. Insistimi jone ishte qe ne ti merrnim dokumentet tona sepse  ne ato  ishin te dhenat tona personale dhe vulat apostile  (Certifikata me te dhena personale te familjeve tona). Pergjigja gojore ishte akoma me e keqe; "Ju mund te beni kerkese per terheqie te dokumenteve por, dokumentet origjinale s'mund ti merrni, ato arkivohen".

Gati sa nuk na arrestuan.

Ne u deturuam si shume te tjere qe te nxjerrim serish dokumente tjera per riaplikim ne e Albania ne Kukes.  Zyrtari per shqyrtimin e kerkesave   per shtetesi,ne policine e Kukesit refuzon kerkesen me arsyetim se kerkesa nuk eshte shkruar si duhet, ani pse me mijra kerkesa jane te shkruara njesoj sikurse kerkesa e refuzuar. Merreni me mend, ky zyrtar thote se ne kerkese duhet te ceket biografia e parashtruesit te kerkeses!! Kerkesa eshte vetem akt formal ku ba ueshmerine e tregojne dokumentet te cilat jane te leshuara nga organet e shtetit te parashtruesit te kerkeses dhe ne kete kontekst, nuk hyn fare ne pune biografia .

Edhe ne zyren e policise ne Kukes, sjellje e njejte, arrogante, refuzuese dhe kercenuese nga zyrtari per pranimin e kerkesave per shtetesi.

Une i them: " I nderuar, une jam avokat dhe pedagog ne fakultetin e drejtesise, kerkesa permban te dhenat elementare( emrin e kerkuesit, emrin e mbiemrin e mbiemrin e paraardhesot etj), bazueshmerine e kerkeses e vendosin dokumentet te vulosura me vule apostile nga institucionet e Kosoves dhe Certifikata e trungut familjar te leshuar nga zyra e gjendjes civile ne Kukes.

Edhe ky "eksperti", kerkon qe ta leshoj zyren dhe te largohem.

Pyetja ime eshte: Cka po ndodh? Pse kjo urrejtje?

Pse ky mohim kur une si shume te tjere jam nga mamaja me origjine nga Shqiperia?

A  duhet te hetohen ata  zyrtare publike te Shqiperise te cilet " udhezuan" palet qe kerkesat e tyre ti dergojne ne Drejtorine e Gjendjes Civile ne Tirane?

A duhet MPB te pergjigjet ne kerkesat tona?

P.S.

Po shkruaj pasi qe kam kerkesa nga shume qytetare te Kosoves qe une si ish avokat me pervoje mbi 13 vjecare dhe tani pedagog ne fakultetin e drejtesise, ne Universitetin e Prizrenit

te bej dicka per keta njetez qe shpenzuan, u lodhen e u zhgenjyen e po vazhdojne te zhgenjehen nga institicionet shqiptare.

Kush po fut keso perçarje?

Shkrimin po e bej qe te njoftohen zyrtaret , perfshire Ministrin e PB dhe Kryeninistrin e Shqiperise  dhe ju mediet e shkruara dhe ato elektronike.

Me respekt, Safet Krasniqi, Prof.ass.dr. ne fakultetin e drejtesise ne Universitetin " Ukshin Hoti" , njeheresh avokat i licencuar ku kam punuar avokat deri ne vitin 2016